Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Şahsiyetli Müslümanın Özellikleri

Mahmut Topbaş hocamızdan muhteşem bir yazı:Müslüman, inkar ve sapıklığın dışında her durumda Allaha hamd eder. Hayatının örnek ve önder insanı olan Allah Rasülüne salavata devam eder.

O yolda yürüyen her Müslüman’a selam eder, övülmeye layık olanları taltif eder.Yerilmeye layık olanları da yerilmekten övülmeye layık hale getirir.

Kadın erkek yedi milyar insanı bir tarağın dişleri gibi denk kabul eder.Kula kul olmayı en büyü suç bilir ve ona karşı mücadele eder.

Kitaplar içinden ilk önce Kur’an ve sünneti öğrenir ve ona göre yaşamaya çalışır.Halk arasında dolaşan batıl inançları bilir ve halkı korumaya çalışır.

Atasözleri ve deyimleri de öğrendikten sonra Kur’an ve sünneti esas alarak, atasözü ve deyimlerden yardım alarak, sözün içine biraz da espri katarak anlaşılır ve çağdaş bir dille İslamı insanlara anlatır.

Teninde, elbisesinde, evinde, iş yerinde haksız yere kazanılmış kul hakkının olmamasına çok dikkat eder.Övülmek veya yerilmek aklına gelmeden doğru bildiğini yapar, ardına bakmadan alkışları da duymadan ikinci doğru işine başlar.

Önüne çıkan engelleri aşmasını bilir.Engeli engel olarak değil, aşılması gereken tepe olarak görür.

Terazinin iki diline iki ayağını basıp ikisini de dengede tutan değil, inandığı tarafa bütün varlığını koyan adamdır.Çatlamayan bir sabır taşına sahiptir.

Attığı her adımın sevabı olduğundan başarısızlık onun kitabında yoktur.Hedef rahmet ve cennettir. Dünya ise bu yolda durak yerlerinden biridir.

Cesurdur. Tek kişilik ordudur.Cemaatleşerek aslanlar ordusu meydana getirmek için çalışır.

Hayal kırıklığına uğrasa o kimseyi kırmaz.Yedi milyardan biri olduğunu bilir ve “Ben merkezli” olmaz.

Yedi milyar çiçekten bir çiçektir ama bulunduğu yerde görevini yapmakla mükellef olduğunu bilir.Tevazuda toprak gibidir, havayı solur, güneşi emer, çamuru yer ama çiçek olarak sunar.

Empati, sempati, zarafet ve nezaketi karıştırıp öyle çıkar insanların huzuruna.Allah’tan korktuğundan kullara korku kalmamıştır.

Canını ve malını bu yola koyduğundan “Fedakarlık” yapacak bir şeyi kalmamıştır.Çalışkan ve hırslıdır.

Güç ve başarısı için alkış beklemez. Alkışlarlarsa şımarmaz.Mazlum duruma düşse sızlanmaz, zalime haddini bildirecek fırsatı bulsa haddi aşmaz.

Gözyaşını içine akıtır.Övülse yüzü kızarır.Eleştirildiğinde öfkelenmez.Eklenti yapar, beklenti yapmaz.Olmayacak şeyleri umut etmediğinden yıkıma uğramaz.Hiçbir zaman insanları kandırmaz.

İkiyüzlü davranmaz.Kadir kıymet bilir.Kendisini sorgular.Eyyamcı değildir.Ufku hem altı yöne açıktır hem de kendi iç denizlerine açıktır.

Yeni gelişmeler onun için karanfil kokulu seher yeli gibidir.”Yeniliğe açıktır” sözü onun için aşağılayıcı bir sözdür.Oyunbozanlık yapmaz. O hep yapıcıdır.

Bilgisizliğin ağırlığıyla ezileceğinden korkarak, bilgiyle hafiflemeye ve uçmaya yönelir.Gözetildiğini bilir. Dostlarını korur, gözetir.

Düşmanlarını gözetim altında tutar.Sevdiklerine sevdiğini bir şekilde bildirir.Daima hakkın ve haklının yanında yer alır.En hakiki dostun Allah olduğunu bilir.

Allah dostlarını da dost edinir.İman eden, imanında samimi olan herkesi Allah dostu olarak görür.

Çevresini iyi tanır. İyilerin, güzellerin, cömertlerin, alimlerin, nerede ne iş yaptığını bilir ve gücü yettiğince onlara yardımcı olur.

İnkarcılığı yayan, kötülük yapan, zarar veren, rahatsız edenleri de tanır ve kanser hastalığından, Aids ten daha tehlikeli hastalığa yakalanan bu insanları tedavi ettirir.

Yolcunun yoldaşı, gariplerin arkadaşı, hastaların ilacı, kimsesizlerin kimsesi olur.Müslüman, ihtiyacını yalnız Allah’a arz eder ama ihtiyaç sahiplerini geri çevirmez.

Gücünün farkında olur. Kullanmasını bilir.Hayırlı işlerde en önde olmaya çalışır.Kimi öne geçireceğini, kimi geriye bırakacağını iyi bilir.

Hizmet verir.Mazlumların intikamını zalimlerden alır.Afvedici olur.

Birleştirici olur, parçalayıcı olmaz. Arabulucu olur, arabozucu olmaz.İki dünyasına yarayacak kalıcı sözler, kalıcı işler yapar.

Ölünce varislerine temiz bir isim, helal kazanç bırakır.Bütün bunları başarırken azmini, iradesini sabır taşında bileğiler ve sabırla yürür.

Allah’ı sevdiği için Onun yarattıklarını da sever. Sevince onu korur.Denetim ve gözetimi altındakileri korur.

İç, dış ve çevre temizliğine önem verir.Güvenir. Güven verir.Tabiatı da, şeriatı da korur.Alçalmaz, aşağılamaz, alçalanı yükseltir.

İşini sağlam, güzel, faydalı yapar.Sır saklar. Ayıpları örter.Zalimlerin korkusu, mazlumların ümidi olur.Çalışır. Rızık endişesi taşımaz.

Gözünü açar. Gözler ve gönüller açar.Ya öğrenen, ya öğreten, ya dinleyen olur.Taşı gediğine kor. Herkesi durumuna göre değerlendirir.

Malıyla değil, haliyle yücelir.Her sözü duyar en güzeline uyar.Hain gözlerle bakmaz. Gözetildiğini bilir.

Allah’ın adalet terazisinden başka terazi kullanmaz.İnceliğe, nezakete önem verir.Yumuşak huylu, tatlı dilli, güler yüzlü, geniş, yanık ve yazık yürekli olur.

Her şeyden haberdar olur. Kötü haberleri yaymaz, ilgilisine bildirir.Büyük alim, büyük komutan, büyük sanatkar olmaya çalışır.

Vermeyene verir, gelmeyene gider.Mü’minin önüne kimseyi geçirmez.Göz ve gönlünde Allah’ı büyütür, düşmanlarını küçültür.

Kendini, ailesini ve insanlık ailesini şirkten, kötülüklerden korur.Gönlünü imanla, midesini helak rızıkla doyurur.

Hesaba çekileceğini bilir. Zalimlere hesap sorar. Düşmanın çokluğundan korkmaz “Hasbunallah” der ve yürür.

Cömert olur.Davete icabet eder. İsteyeni boş çevirmez.Sever. Sevdiğini bildirir.Edebini ve edebiyatını yüceltir.Ahiretteki dirilişten önce dirilir ve diriltir.

Çağının şahidi olur. “Şehadet” getirir.Hakkı sever. Hakkı hak sahibine verir.Vekil olunca ihanet etmez. Çalışır. Tevekkülden ayrılmaz.

Güçlü olur. Allah’ın üstünde güç tanımaz.Doğru yolda geri adım atmaz. Yumuşak davranır.Hakiki dost olarak Allah’ı bilir.

Öveceğiyle, yereceğini bilir.İstatistiğe önem verir.İcada önem verir.Eskimeyen güzelleri yaşatır.Topluma zararlı olanları ıslah edemezse ağrı veren çürük diş gibi çıkarır atar.

Güzelliklerini görür vecde gelir. Fakirleri, garipleri, mazlumları bulur. Onların gönlünde Rabbin rızasını arar.Yolcunun yoldaşı, gariplerin arkadaşı, hastaların ilacı olur.İhtiyacını Allah’a arz eder.

Mazlumların intikamını zalimlerden alır.Afvedici olur.Haliyle yücelirken, malıyla ihtiyaç sahiplerine yakın olur.Adil olur. Dostlarının suçunu savunmaz ama cezalarını paylaşır.

Daha çok sadaka ve zekat vermek için zengin olur.Gönül zengini olur. Çevresini de zengin eder.Zarar verenleri zararsız hale getirir.Elinden ve dilinden insanlar, hayvanlar ve her şey fayda görür.

Münevver olur. Aydınlatır.Tehdit etmez, teklif getirir, yol gösterir.Bütün bunları başarırken azmini, iradesini sabır taşında bileğiler ve sabırla yürür.Sabreder, kurtuluşa eder.

Mahmut Topbaş

Bir Cevap Yazın

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: