HOŞGÖRÜ DEDİĞİN…

Yazmak anlatmak istediğimiz her türlü konuyu,çeşitli tarzlarda dile getiririz. Bazen,kızarak,bazen çok yumuşak,bazen de ironileştirerek…

Son yazımda “Güya tesettürlüler” derken bu üç dilide kullanmışım farketmeden.Genele hitap ettiğim,şahısları belirtmediğim halde,bazıları niye bu kadar gocundu anlamak güç ???

Hoşgörünün davulunu çalanlar,hoşgörüsüzce eleştirip kafa tuttu hatta hakaret ettiler.

Ne yapmalı? Gördüğümüz yanlışları hoşgörülü olmak adına görmezden mi gelmeli? Günden güne bozulan islam ve tesettür anlayışına seyircimi kalmalı?
Kardeşlerimiz bir anaforda savrulup giderken dillerimiz lâl mı olmalı?
Neyi nasıl hoşgörelim? Hem hoşgörü dediğiniz nedir ki?

Türk dil kurumunun sözlüğüne göre hoşgörü:
“Her şeyi anlayışla karşılayarak olabildiği kadar hoş görme durumu, müsamaha, tolerans”

Vicdanınıza danışıp söyleyin Allah aşkına, böyle bir anlayış islama sığar mı?
 Hayat tarzıyla,yaşantısıyla güya islamdan ama islami anlayışa zarar vererek örnek olan kişiye nasıl hoşgörülü olabilirsiniz?
Karakterlerden doğan farklılıkları,insani zaaflardan kaynaklanan hataları elbette  anlayışla karşılamalı,yumuşaklık göstermeliyiz.Fakat konu islamın yanlış yaşanarak yaygınlaştırılmasına gelince göz yumamaz,sessiz kalamayız.

Rabbimiz cennetin güzelliklerini anlatıp,iyi işler yapanları,kendisine itaatkar olanları cennetle müjdelemiştir.Diğer taraftan azan,isyan eden,islama dik kafalı olanlarıda cehennemle tehdit etmiştir.

Efendimiz çoğu kez yumuşaklık gösterdiği halde, bazende kızdığı bir olay karşısında alnındaki damarı şişecek kadar hiddetle konuşmuştur.

Hal böyleyken,bilinçli bir müslüman nasıl olurda üç maymunu oynar?Tebliği bırakıp hoşgörü gibi bir kolaycılığı tercih eder?

Yıllar yılı müslüman olmayanlara,müslümanmış gibi görünenlere,hatta değerlerimize küfredenlere hoşgörüyle yaklaşmadık mı? Bizim yüzümüzde onlara karşı hep masum bir gülümseme,onların gözlerinde bize yönelmiş kin dolu bakışlar vardı.

Hep ezilmişlik psikolojisi,hep kendimizi ispatlama çabası içinde olmadık mı?
Zamanla bu ezilmişlik yaşantımızda,kıyafetimizde hatta sofralarımızda hayat buldu.Sırf bizi beğensinler,onlarda bizi hoşgörsünler,kabul etsinler diye herşeyimizi değiştirmeye başlamadık mı?

İşte bu süreçte küçüldü eşarplar,kısaldı pardesüler.Üretenin dahi kullanmadığı makyaj malzemeleri hanımlarımızın,kızlarımızın yüzünde kendini gösterdi.Ahh! nasıl yapsak,nasıl kendimizi hoş gösterseydik acaba?

Kızlarımız kendilerini nasıl ispat etselerdi?
Kâh elinde bir sigara,kâh dudağının yanında bir piercing,unisex kıyafetler…Ama olmadı olmadı.Yine onlardan olamadılar,yine hoşgörünemediler. Onların adı hâlâ başörtülü, hâlâ müslüman…

“Onlar bilmezler mi ki, siz onların dinlerine girmedikçe, Yahudi ve Hıristiyanlar sizden kesinlikle razı olmazlar.” (Bakara: 120)

“Yamadık dünyamızı yırtarak dinimizden,
Dinde gitti,dünyada gitti elimizden”

Baktılar hanımlarımız kıvama geldi.Tesettür modasının tam zamanıydı.En yeni modeller,en marka eşarplar çıktı piyasaya.Kimse bu rantı kaçırmak istemiyordu.Müslümanın hanımı-kızı onlar için bir sermaye bir kazanç kapısıydı artık…

Televizyonda bizden diye bildiğimiz kanallar, bir yandan hoşgörü masalını okudu, bir yandan makyajı bol, alımlı kızların örtttüğü eşarpların reklamını yaptı. Sözüm ona islama hizmet eden meşhur diziler başı açık olsada, namaz kılmasada yaptığı iyilik için cennete gönderilen kadınları anlattı.

Bazı sırlı programlar 6.hissi kuvvetli, melek gibi gösterilen yarım yamalak örtülü kadınlarla doluydu.Taşlar zamanla yerine oturmaya, plan tıkır tıkır işlemeye başladı…

İlmek ilmek işlediler beynimize hoşgörü yalanını. Kimseye kızamaz, eleştiremez, uyaramaz olduk. Uyarmak için ağzımızı açacak, kalemimizi oynatacak olsak hemen “hoşgörüsüz” diye yaftalandık.

Hoşgörü sakızını çiğneyen kardeşlerimiz, hıristiyana, yahudiye müslüman kardeşlerinden daha çok önem verir oldular. Onlar bir kez Allah deyince bizden oldu diye sevinenler, yıllardır islam davasına hizmet etmiş kardeşlerini kendi menfaatlerine ters buldukları tavır ve  hareketleri yüzünden tu-kaka ilan ettiler, dışladılar..

Müslüman “Hubb-i fillah, buğd-i fillah” ilkesine göre hareket eder.Yani Allah için sever,Allah için buğz eder.

Amellerin en üstünü, sevdiğini Allah için sevmek
ve sevmediğini de Allah için sevmemektir.(Ebu Davud, Sünnet: 2)

Müslüman kardeşlerimizi ne hataları yüzünden dışlayabilir,ne de uyarmadan suskun kalabiliriz.Her ikiside islamın özüne ters davranışlardır.

“Saygı duyuyorum” ifadesi de çoğu kez yersiz kullanılan bir ifadedir.Neye nasıl saygı duyulur? Allah’a ve Rasulüne saygı duymayan,emirlerine aldırmayanlara müslüman saygı duyamaz.

İslam’a aykırı hal ve tutumları hoşgörmek saygı duymak gibi ifadeler sorumluluktan kaçan inanç ucuzluğudur.Bu acizlerin işidir.Müslüman,  hataları uyarır,dert eder,tebliğ yapar.Kimi zaman azarlanmayı,kimi zaman hakaretleri,bazende en sevdikleri tarafından terkedilmeyi göze alarak yapar bunu…

Burada sadece yemek yayınlayıp ,birbirimize anlamsız sanal ödüller dağıtarak,kimin yanındaysak ondan gibi görünerek,yanlışları hoşgörerek  vazifelerimizi yerine getirmiş olamayız.İslam davasının emanetçileri olarak; “Rengini belli etme”,”Karda yürü izini belli etme” “Etliye sütlüye karışma” ifadelerine paralel davranışlar sergilersek, emanet aldığımız bu davaya en büyük ihaneti yapmış oluruz.

Kırmadan dökmeden,gördüğümüz yanlışları dilimiz döndüğünce uyarmak,anlatmak zorundayız.Yarın huzur-u mahşerde Rabbimiz;  “Senin böyle bir imkanın vardı.Binlerce insana ulaşabiliyordun.Neden Allah’ı peygamberini anlatmadın? Yanlış yapan kardeşlerini neden uyarmadın?” diye sorarsa verecek bir cevabımız olsun,dillerimiz lâl olmasın.

Şimdi herkes istediğini yapsın.Kimi mütemadiyen üç maymunu oynasın.Girdiği ortamın rengine bürünsün.Yerine göre (!) bazen …alist,bazen islamcı olsun… Herkesle iyi olmak adına,suya sabuna asla dokunmasın. Kimi tüm düşünce yetilerinden arınarak aksesuar yaptığı tesettürüyle iki dirhem bir çekirdek hayatın dibine vursun.
Kimide beynini yakan düşüncelerini ağlayarak yazsııın,yazsın…Lanetlensin,yuhalansın….Olsun varsın,yeterki Allah ondan razı olsun…

Not:Yorum yapıp destek veren,bildiğini söyleyen,uyaran,yapıcı eleştirilerde bulunan kardeşlerimden de Allah ebedi razı olsun.

Allah izin verirse,yılbaşı haftası farklı bir açıdan yazılmış Yılbaşı yazımı paylaşacağım. Kalemimizden hayr damlasın,sözlerimiz gönlümüzden gönlünüze köprü olsun inşaallah.

Bütün yazılarım için buraya bakınız

Cahide Sultan

58 Yanıt to “HOŞGÖRÜ DEDİĞİN…”

 1. muhammed ali Says:

  Lütfen , diyalog , hoşgörü diye Ümmedi Muhammed ‘in (s.a.s.) imanını katleden bu fitne taifesinin gerçek yüzlerini her ortamda yılmadan anlatalım . Mavimarmara da 9 Şehid verdik gittiler israil in tarafını tuttular . Malum partinin genel başkanı uygunsuz ve edepsiz bir halde yakalandı , amerikadan arayıp geçmiş olsun dileklerini sunup bu ahlaksızlığı adete destekledi . Olaylara madem bu kadar duyarlıydın , mavimarmara şehidlerinin Analarını bir kere olsun niye aramadın ? Son olarak diyeceğim olaylar bir turnusol kağıdı gibidir , herkezin gerçek hüvviyetini ortaya çıkarır .BU FİTNECİLERE LÜTFEN HER TÜRLÜ DESTEĞİ BİTİRELİM

 2. ilknur Says:

  Soylemek istedigim cok sey var, sanirim uzun bir yazi olacak. Tesetturle ilgili soylemek istediklerim vardi, onlari da ekleyecegim. Hosgoru denilince kastedilen sey yanlis anlasiliyor zannimca. Hosgoru, bir insana bir elestiri getirmeden once farkli bir aile, sosyal hayati olabilcegi olasiligini dusunmektir. Hosgoru Allah`a, peygamberlere iman konusunda kafasi karisik olan insanlara tesetturden once halletmesi gereken seyler var denilerek yaklasmaktir. Hosgoru insana onu kirmadan, duygularini rencide etmeden yaklasma sanatidir. Ben tesetturlu degilim, ama sizin dediginiz gibi tesetturlu bayanlari degil ikide bir de onlari elestirenleri elestiriyorum. Hosgoru olmasaydi bana da deselerdi sen kimsin, dar pantolon, basinda ortu yok, oo yuzun de boyali, ben ne Peygamberimi taniyabilirdim ne Allahi sevebilirdim simdiki anlamda. Guzel bir laf vardir, her dogru her yerde soylenmez diye iste budur hosgoru. Nacizane tavsiyem kul ile Allah arasindaki engelleri kaldirin, soyledikleriniz dogru olsa bile acimasizca elestirip o engelleri arttirmayin. Insan takvali olursa, yakini artarsa o kiligina kiyafetine de dikkat eder, bakislarina da dikkat eder, konustuklarina da dikkat eder. O yuzden karanliga kufretmek yerine bir mum da siz yakip birilerine Allah`i Peygamberi sevdirebiliyorsaniz, bir insanla hos sohbetinizle onun takvasini arttirabiliyorsaniz ne mutlu size! Yoksa sokakta gordugunuz kizi cevirip onun kiyafetine laf ederseniz, emin olun soyledikleriniz dogru olsa bile o onda antipati olusturacaktir ve takvasi yakini filan artmayacaktir, cunku enesi incinmistir bir kere.
  Son olarak dinledigim bir olayi anlatmak isterim. Arkadasimin memleketinde arkadasim kucuk oldugu siralar bayanlar pantolon giymezlermis ve giyenler ayiplanirmis. Bu ayiplayanlardan biri de arkadasimin annesiymis. Zaman gecmis, elestiriden hic geri durmayan annenin kucuk kizi da pantolon giyer olmus ve diyordu ki annem ne kadar ugrastiysa vazgeciremedi, ayipladi geldi basina. Hepimizin kardesi, kizi var. Ayiplamamaliyiz, sevgi ve merhamet dilini kullanmaliyiz. Allah bizleri dogru yola iletsin ve o yoldan ayirmasin AMIN.

 3. Gülcan Says:

  Yorumları okudum da bu Nevra adıyla yazan kişi ne kadar kaba ve seviyesiz bir dil kullanmış.Bence çok tahammülsüz ve seviyeli bir şekilde açıklayamıyor düşüncelerini.Lütfen biraz daha seviyeli olalım.

 4. KATRE-İ MATEM Says:

  Allah’ım(cc.)senden bin kere razı olsun bu güzel, sadece Allah’ın rızası için yazdığın, nefsini ilah edinip islam dışındaki tahrif edinmiş dinlere ortak nokta arayan,hatta ibrahimi dinler diyebilen..İslamın en güzel özelliklerinden olan vermeyi,Kuranı kerimde sizden hiçbir ücret istemeyenlere uyun şüphesiz ki onlar doğru yoldadır(Yasin21)e bakmaksızın kendi çıkarları için her girdikleri ortamda duygu sömürüyle el açanlara kulaklarını tıkamayıp doğru bildiğini rabbimin emrettiğini söylediğin içinn, Allah(cc)için seviyorum seni…

 5. Gülcan, Almanya Says:

  Rabbim senden sonsuz razi olsun, tevafukken bugün yazilarini okudum. InsaAllah daha okumak isterim.
  Güzel ALLAHim seni hayirli kisilerle karsilastirsin.
  Ve güzel yazilarini bekliyorum.

 6. MekkeGülü Says:

  Ablacıgim ben nevra hanimin yazdiklarindan bisey anlayamadim.bunlari sana mi diyor,yorum yazanlara mi.anlasılmiyor.aslinda ablacıgim sen duyuru yapsan bazen sıstem karisiyor galiba cunku ben istedigim kisinin yorumunun altina cevapla ya basiyorum.yorumumu alta atiyor.kime cevap verdigm anlasilmiyor.ben artik o kisinin ismini ilk once yaziyorum.bazen kardeslerimiz cevap yazarken baskasinin yorumunun altina gidiyor yanlis anlasilmalar olabiliyor.yani herkes cevap yazdigi kisinin ilk once ismini yazsa iyi olur bence

 7. gul_efsam Says:

  Hayır cahide abla. Efendimiz bu olay karşıısnda ellerini açıp Allahım onları sana havale ediyorum buyurmuş.çok araştırdım. Bazı kaynaklarda tek tek isim söyledigide var. Ama beddua yok . Efendimiz beddua etmemiş. Yinede bu konuda beddua ettigine dair kaynakverirseniz araştırmak isterim. Taif de taşlanmasına karşılık sahabe soruyor neden beddua etmiyorsunuz diye ama O buyuruyor ki ‘ben azap degil rahmet peygamberiyim’.Evet O rahmet peygamberi elhamdulillah.

  • Cahide Says:

   Müslümanların olur olmaz sebeplerle birbirleri aleyhine beddua etmeleri İslâm ahlâkıyla bağdaşmaz. Hz. Peygamber, genellikle İslâm’a düşmanlık gösterenlere beddua etmemiş, onların hidâyeti için dua etmiştir (Buhârî, Deavat, 59). Bununla birlikte zulme uğrayan kimsenin zalimler hakkında beddua etmesinin caiz olduğunu gösteren âyet (Nisâ, 4/148) ve hadisler de vardır. Nitekim Peygamber (a.s.) azılı İslâm düşmanlarından Ebû Cehil, Ümeyye ibn Halef ve benzerlerinin de içinde bulunduğu yedi kişiye beddua etmiş, bu kişilerin hepsi de Bedir Savaşında öldürülmüş, böylece Hz. Peygamber’in bedduası yerini bulmuştur (Ahmed, I, 393, 397). Ayrıca mü’minleri uyarmak amacıyla, paraya taparcasına düşkün olanlara (Buhârî, Cihad, 70; Rikâk, 10) ana-babaya karşı gelenlere (Müslim, Birr, 8; Müsned, II/346) ve benzerlerine ad vermeksizin beddua etmiştir. Mazlumun duasının mutlaka kabul olunacağını beyan etmiş (Buhârî, Mezalim, 9), bizzat kendisi de mazlümün bedduasına uğramaktan Allah’a sığınmıştır (İbn Mâce, Dua, 20; Müsned, V/82-83).

   KAYNAK: http://www.diyanet.gov.tr/yayin/basiliyayin/ydinikavramlaryazdir.asp?id=184

   Ayrıca diğer mevzuda söylediğimi doğrulayan kaynak burada: http://www.kuranvehadis.com/node/3048

   Taifte kendisini taşlayanlar için beddua etmediği doğrudur. Onlar için: Allah’ım onlar bilmiyorlar” buyurmuştur.

   Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Ben bedduayı sevmem ve neredeyse hiç beddua etmem. Sadece küfrü açık olan, azmış ve açıkça değerlerimize küfreden zalimler için beddua edebilirim. Zaten Efendimiz Aleyhisselatı vesselam da bu tip kişilere beddua etmiştir.

  • nevra Says:

   ADIYLA ALAKASI OLMAYAN KİŞİ SANA SESLENİYORUM.OLUR Kİ BİR AKLI EKSİK YAZINI OKUR DA KANAR YANLIŞA DÜŞER DİYE SEN YALAN YANLIŞ EKSİK BİLGİ BİLE DENMEYECEK ŞEYLE BURADA YORUM YAZMAYA KALKIYORSUN.ÖNCE GİT KENDİNİ EĞİT.

 8. kadriye Says:

  bende yemek tarifi ararken yazılarınızı gördüm.gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz.rabbim islam için çalışan herkese güç kuvvet versin.izin verirseniz yazılarınızı face sayfamda paylaşmak isterim.daha çok kişiye ulaşması açısından.

 9. Tatlibirseyler Says:

  Sevgili kalb ibresi nin tv ile ilgili tespitine katılıyorum zira bende bloğunuzdaki yazılara yemek tarifi ararken ulaştım .suan hangi yemeği aradığımı bile unuttum:)

 10. Gül Efsam Says:

  Efendimiz çoğu kez yumuşaklık gösterdiği halde, bazende kızdığı bir olay karşısında alnındaki damarı şişecek kadar hiddetle konuşmuştur.

  bunu ilk defa duydum. zira namaz kılarken mübarek başından aşagı pislik yagdıran kafirlere bile Allahım onlar bilmiyorlar. Sen onlara hidayet ver diye dua etmemiş midir ? O (s.a.v.) nu ne kızdırmıştır? yanlış anlamayın lütfen muhalefet olmak için degil gerçekten merak ettigimden soruyorum

 11. dexterhahu Says:

  Bir insanın ayıbını gördükten sonra, gözlerinizi kapatıp içinizdeki ayıba bir bakın… Bakın hangisi daha büyük

  • necdet özyurt Says:

   selamunaleyküm sitenizi henüz yeni keşfetmeme ve erkek olmama rağmen görüşleriniz ve tesbitleriniz mükemmel.Demekki bu işlerin farkında olanlar sadece ben diyilim Sizlerin sayesinde diyalogcuların maskeleri inşaallah yırtılacaktır ALLAH sizleden razı olsun.

 12. nuran hatice bal Says:

  s.a sevgili Cahide yazındaki her harf adedince sana teşekkür ediyorum arayıpda bulamadığım bir yüreksin..seni görmesem de tanıyorum artık…bu yazıyı herkes okumalı diye düşündüm…hayal ettim nasıl diye…yüreğine kalemine sağlık.a.s

  • Cahide Says:

   We aleykumselam Nuran,Allah razı olsun.Bende sizi görmesemde biraz tanıyor ama Allah için çok seviyorum.En kalbi muhabbetlerimle…

   • zehra Says:

    cahide hanim soylenen seyler dogru olabilir ama soyleme uslubuda bi okadar onemlidir… bir soylersiniz “cok hakli” dedirtirsiniz , birde soylersiniz ki karsidaki insan savunmaya gecmek zorunda kalir ve siz onlari o yolda gitmesine yada ona sarilmasina sebep olursunuz. bazen kızarak,bazen çok yumuşak,bazen de ironileştirerek…yazdim diyorsunuz ama bi dusunmek lazim uzulup dua etmekten baska bir guzel bir yol var mi bir insana dogruyu anlatmak icin, ve bizim cidden kizmaya hakkimiz var mi bu insanlara? biraz daha uslup lutfen… soylenenler guzel ve daha guzel bi sekilde soylenmeyi hakediyorlar…

 13. neval Says:

  o anonim benim neyi eksik yapıyorum da adım çıkmıyor acaba ?

 14. Cahide Says:

  Çok teşekkürler.Öğrenecek ne çok şey var.

 15. Sabriye Says:

  Sevgili Cahide hanım. Yazınızın herbir ilmeğine katılıyorum. Emeğine yüreğine sağlık. Hoşgörü diyorsun hop benim kalbim temiz cennetliğim bişey yapmasamda olur diyip sıyrılıyor insanlar. Acıda olsa zor da olsa doğru bilinenleri söyleyip insanlara ilmek ilmek kazımak lazım. Dualarınızda beni de unutmayın lütfen. Esenle kalın..

 16. mevaçiçek Says:

  Öncelikle Allah razi olsun diyorum, yazınızdan ve samimice aktarmış olduğunuz ifadelerinizden dolayı,ben bir kaç gün önce tarif ararken tevafuken buldum sitenizi,aslında hep düşünüp, hayalini kurupta birtürlü yapamadığım bir site buldum (sizin siteniz) ne diyeyim ALLAH razı olsun sizden,ALLAH ayaklarınıza sebat versin,kalemizi kuvvetlendirsin,RABBİM yar ve yardımcınız olsun,selametle kalın.

 17. hucurat Says:

  gerçekten güzel bir blog ancak yazılarınıza “devamını okumak için tıklayın” şeklinde linkler eklerseniz ana sayfanızın boyunu kısaltarak daha hoş bir görüntü kazanırsınız…

  • hucurat Says:

   “devamını okumak için tıklayın” linkli için yazı uzunluğunun size kafgelen noktasında html yazmaya geçip şu yazıyı yapıştırınız…

 18. fatma74 Says:

  Canım yazdıkların benim de duygularıma tercüman olmuş. Öyle kapalılarla karşılaşıyorum ki kendimden utanıyorum.Kardeşim hakkını veremeyeceksen diğerlerinin hakkına girme. Uyarmak ikaz etmek lazım.Allah razı olsun..

 19. filiz Says:

  hayırlı cumalar cahidem

 20. Kalb Ibresi Says:

  Oncelikle Allah razi olsun diyorum yazinizdan ve samimi yureginizden.. herhangi bir art niyet tasidiginizi dusunmuyorum.aksine bu izdirabi cektiginizi ve duzeltmek icin var gucunuzle calistiginizi yazilarinizin her harfinden cikarabiliyorum.. lakin benimde birkac arkadas gibi gozume takilan,nacizane fikrimi iletme ihtiyaci hissettigim birkac ayrinti olacak.Oncelikle Hosgoru,bir kolaycilik degil aksine bir erdem isidir.. etrafta o kadar tahammulsuz,o kadar kindar ve onyargili insanlar varken gercekten Hosgorulu olabilmek zor bir zanaattir. Hosgorunun Islama yakistigi kadar baska bir yer var midir acaba? En basta Iki cihan nuru Peygamberimiz degil midir en guzel temsilcisi. O degil midir Taifte taslandigi halde gosterdigi affedici tutumuyla gonul derinligimizi zorlayip cigir actiran.. O deegil midir bu ummetin Firavun u olarak bilinen Ebu Cehil in kapisina bile yilmadan usanmadan defalarca bir umut giden.. Ne olur, hosgoru sadece Muslumanlar arasi olmaz. nitekim dunya da kurulan butun Imparatorluklar yalnizca 150 -200 yil boyunca yasarken Osmanli Imparatorlugunun 600 yillik omrunde hosgorunun yeri ne kadar buyuktu.. ama herhalde en buyuk ayrimi insan Hosgoru ile Taviz,tolerans arasinda yasiyor bunlar hosgoru degildir.Peygamber efendimiz bile Hosgoru insani oldugu halde hosgormedigi bazi hususlar olmustur.”Sözüm ona islama hizmet eden meşhur diziler başı açık olsada, namaz kılmasada yaptığı iyilik için cennete gönderilen kadınları anlattı.

  Bazı sırlı programlar 6.hissi kuvvetli, melek gibi gösterilen yarım yamalak örtülü kadınlarla doluydu.Taşlar zamanla yerine oturmaya, plan tıkır tıkır işlemeye başladı…” yazinizin her yerinde mutabik olsamda bu kisminda ayriliyorum.bizler Rabbimizin kime nerede hidayet verecegini bilemeyiz.kimin hangi amelinin kurtaracagini bilemeyiz.. sizin bu yazdiginizdan aslinda ne kastettiginizi anlasamda,cogu insan yanlis anlamlar cikarabilir.sonucta ipler onun elinde dilerse 1 gunluk iman etmis bir insani bile koyyamaz mi cennete.. eger o programlarda surekli namaz kilan Islami 4-4 luk yasayan insanlari ele alsaydi,sizce kac kisiye hitap edebilirdi.. televizyondan baska hicbir islami kaynaga ulasmayan kac insana bir umut asilayabilir,Rabbin ne kadar engin oldugunu nasil anlatabilirdi.. o nedenle sizin plan olarak nitelendirdiginiz bence insani kazanma cabasidir.. Rabbin rizasini arama ve insanlarda Islam isiltisi uyandirma gayretidir.. bir plan olarak adlandirmak saniyorum ki husn-u zanimiza biraz ters dusecek olsa gerek.. cunku olurda o isi gercekten ihlasla yaban birilerinin istemeden hakkina girmis oluruz.. yaptigim girtlak agaligi icin helallik ister,gercekten hakiki bir Musluman olabilmeyi Rabbimden cumlemiz adina dilerim..

  • Cahide Says:

   Anlayışın ve eleştirilerin için Allah senden de razı olsun kardeşim.Fikir telakkisi yapıyoruz ne güzel.Fikir beyan edemeyen,düşünmeye bile zorlanan bir toplum olma yolundayız.Doğru eleştirileri,doğruya ulaşmak için yapılan tartışmaları seviyorum.Muhabbetle…

  • nevra Says:

   YAHU biz zahirle amel ederiz Allah dilerse cennetine alır dilerse almaz SİZENE YAW ALLAHIN İŞİNE DE KARIŞIR OLDUK.SİZ ÜSTÜNÜZE DÜŞEN VAZİFEYİ YAPIN DA GERİSİNE KARIŞMAYIN.HEM CENNET İÇİN YAPIYORAN ZATEN YAPMA.CENNET İÇİN YAPILAN AMEL DE ŞİRKTİR ANCAK AMELLER ALLAH İÇİN YAPILIR.BU NE YA CAHİL CAHİL KONUŞULUYOR BURADA.YAHU SİZ NE EĞİTİMİ ALDINIZ.DİN İLAHİYAT ÜZERİNE KAÇ KİŞTAP OKUDUNUZ NE TAHSİL ETTİNİZ DE BURADA HRİSTİYAN PAPAZLAR GİBİ YOK ŞU CENNETLİK YOK ŞU CEHENNEMLİK DEME CÜRETİNDESİNİZ.ALLAH İŞİNE KARIŞMAYIN YAW.ALLAH HERKESİ CENNETE KOYACAKTI CEHENNEMİ NİYE YARATTI.GAZAP AYETLERİNİ CEHENNEM AYETLERİNİ DE İNKAR EDİN DE TAM OLSUN BARİ.BU KADAR EBLEHLİK OLMAZ.KENDİ ALANINIZ NEYSE ONDA KONUŞUN KARDEŞİM İŞİNİZ OLAMAYN YERE BURNUNUZU SOKMAYIN

 21. yakut Says:

  ….. kervan yürür…! tam yol, yola devam. sevgilerimle Allaha emanet olun

 22. hayatcemresi Says:

  Canım kardeşim,
  yazını adeta bir solukta okudum,kalemine sağlık,diline kuvvet…
  Sen elinden geleni yüreğinden imanla dökülenleri bize yansıtıyorsun,bu yaptığın emri bil maruf nehyi anil münkerdir,sen bunu elinle ve dilinle yapıyorsun,Rabbim razı olsun,hayırlı cumalar…

 23. Anonim Says:

  kimse eleştiriye açık değil, zülfü yare dokunuyor tahammül edip kendini düzelten insan o kadar az ki. hoşgörü ama kime neye ? bazen hoşgördüğümüz , sustuğumuz zaman demekki böyle de oluyormuş deyip nefse hoş görünen seçilebiliyor hatta tabiri caizse azıtılabiliyor .ama bazen ufak adım atmış insana eleştiri ters tepki yapıyor uzaklaştırıyor orada lazım hoşgörü ısındırmak için inanıyorumki ;sırlı programların amacı buydu .öyle kişileri canlandırmalarının sebebi o tip insanları ısındırabilmek içindi diye düşünüyorum .aslında herkes kaba hatlarla neyin nasıl
  olması gerektiğini biliyor ,lakin nefsini kırabilen yapıyor kıramayan o,şu,bu bahanelere sarılıyor .bir örnek vereyim hoşgörüye ;amcam bir gruba mensuptu çocukken yeni aldığım bebeğime bakıp bunu canlandır denecek sana ahirette at bunu demişti .belki doğru ama tavır ve zamanlama yanlış .otuz yaşına kadar o gruptan nefret ettim
  buna karşın biz çocukken sosyetik bir apartmanda otururken annem tek tesettürlü bayandı ama onların kuşkulu bakışlarına rağmen komşularla diyalogu kesmedi hiç ve yavaş yavaş yasin günü düzenledi gayrımüslim komşuları da dahil ederek. kimseyi eleştirmedi lakin yaşantısıyla örnek oldu ,çoğu kapandı ,istisnasız hepsi namaza başladı ve annem hepsine kur’an öğretti .
  uzun sözün kısası kırmadan eleştiri zor zanaatama bazen de dediğiniz gibi sabır taşıyor sonra da insanlara sizin yaptığınız gibi izah et dur .örnek olmalı asıl yaşantıyla tesettür pozuyla arzı endam ederken blogda baby shower partisinden bahsedersek öyle örnek olunur işte ,yayılır gider yangın gibi neyse uzun oldu hakkınızı helal edin

 24. saliha Says:

  o kadar guzel ifade etmişsin ki gözlerim doldu…yazındakı her cumleye katılıyorum..kısalan başörtü ve pardüselere makyajsız cıkmayan tesettürlülere hatta hoşgörü adına kendı gıbı yaşamayanların yaşam tarzına ayak uyduranlara vsvsvs…ne dıyecegımı bılemıyorum okadar cok sey gecıyorkı ıcımden ama sız cok guzel ıfade etmişsiniz..Allah sizden razı olsun…sizin gibileri çoğaltsın…

 25. Aynur Says:

  selam bacım öncelikle sana bir teşekkür etmek istiyorum canımsın birtanesin sen yüreğine sağlık yılbaşıyla ilgili yazını sabırsızca bekliyorum:)
  sen eleştirenlere bu yazınla da en güzel cevabı verdin güzelim “meyva veren ağaç taşlanır” demiş atalarımız ne güzel de demişler bak taşlıyorlar demekki gereken yerlere ulaşabilmişsin sen doğru bildiğinden asla vazgeçme hep dualarımızdasın
  Allah’a emanet ol

 26. canan Says:

  “Kim bir kardeşinin ayıbını örterse; Yüce Allah da onun dünya ve ahirette ayıplarını örter.”
  Ne güzel söylemiş güzel Peygamberimiz.
  Siz bir Mü’mine olarak kardeşlerinizin ayıbını örtmeye çalışırken yazmış olduğunuz yazınızı çok beğenmiştim ve yapılan eleştirileride haksız görmüştüm. Ama bu yazınıza aynı HOŞGÖRÜ ile yaklaşamıyorum ne yazık ki!
  Tesettürlü bir bayanım çok şükür. Çevremde başörtülü arkadaşlarımda, başörtülü olmayan arkadaşlarımda var.
  Başörtülü arkadaşlarım arasında tam anlamıyla İslamı yaşayanlarda var, sadece başını örtüp alnı secdeye değmeyenlerde…
  Başı açık arkadaşlarıma gelince; çoğu o alnı secdeye değmeyen başörtülü arkadaşlarım gibi, bazılarıda alnını secdeye koymak için saati gözleyen, ahlaklı, sevgi dolu insanlar.
  Yazınızı okumaya başladığımda çok güzel bir konuya değinmiş diye düşündüm. Ama her güzelin bir kusuru vardır ya bu yazınızda tabiri caizse öyle…
  Siz “sırlı programlarda” başı açık kadınların cennete girdiklerinin konu edilmesini sinsi bir plan olarak nitelendiriyorsunuz. Peygamberimizin hadisinde konu edilmemiş midir bir hayat kadınının sırf köpeğe su verdi diye cennetlik olduğu?
  Ben cennetin o kadar pahalı ve aynı zamanda da ucuz olduğunu düşünmüyorum.
  Bence İslamın bütün kurallarına uygun yaşayanla, islamın bütün kurallarına uygun yaşamaya çalışan ama bu konuda çokta iyi olamayan (eş, çevre gibi bir çok dünya engeliyle uğraşan) “MELEK GİBİ GÖSTERİLEN YARIM YAMALAK ÖRTÜLÜ KADINLAR” da ( bu tabiri siz kullandınız) cennete gireceklerdir. Sadece Bulundukları katlar farklı olacak diye düşünüyorum. Çünkü Rabbimiz çok affedicidir.
  Ben o kınadığınız Mü’min kardeşlerinizin kaç kalbe islamı aşıladıklarına bizzat şahit oldum.
  İslam bir yoldur. Bu yolda çeşitli sokaklar vardır ama bütün sokaklar Allah’a çıkar. Mü’min kardeşiniz sizin sokakta oturmuyor, sizin sokaktan gitmiyor diye siz yan sokakta oturan kardeşiniz hakkında bu kadar acımasız, zanla ve HOŞGÖRÜSÜZ yaklaşamazsınız.

  O insanların hakkına girmekten hiç mi korkmuyorsunuz?

  Allah bizlere gerçek anlamda HOŞGÖRÜLÜ olabilmeyi ve birbirini kırmadan, o yaptı, bu yapmadı demeden, Rızasına uygun yaşamayı nasib etsin…

  • Cahide Says:

   Sevgili Canan seni anlamaya çalışıyor fakat söylediklerinin bir kısmına katılmıyorum.Hâlâ tam olarak anlaşılamadığımı düşünüyorum.Başı açık kardeşlerimize ve diğerlerinede hiç bir husumetimin olmadığını kime neden kızdığımı diğer bütün yazılarımı okuyarak anlıyabilirsin.Bir kişiyi veya grubu eleştiriyor olmam,onları kökten sildiğim veya dışladığım anlamına gelmez.

   Bak, yazıda belirttiğim gibi sende aynı şeyi yaptın.” Uyarmak için ağzımızı açacak, kalemimizi oynatacak olsak hemen “hoşgörüsüz” diye yaftalandık.”

   Müslüman kardeşini silip atmaz ama bal gibide eleştirir.Senin gördüklerin kadar benim de gezdiğim bir çok yerde gördüklerim oldu.Olumlu tarafları yok sayamam.Fakat hoşgörü kılıfının altında öyle dayatmalar,öyle despotik tavırlar gördükki,bunları da ne kabul edebilir ne de islamla bağdaştırabilirim.
   Hani sırf müslüman diye oturup kalkmak istersin,onlar illede bizden ol bizim yaptıklarımızı yap der,farklılıkları kabul etmezler.Onlar gibi olmazsan seni dışlarlar.

   Wallahi kardeşim,ne ocuyum ne bucuyum ne bir guruba körükörüne bağlanır, ne de (bir kısmı hariç) hiçbir gurubu kökten silip atamam.Dupduru islamı kim yaşıyorsa,kitaba ve sünnete kim çıkarsız yapışmışsa ben onların yanındayım.Kardeşlerimin üzüldüğüm yönlerinide dilim döndüğünce yazarım.

   Hatalar benden,güzellikler Allah’tandır wes-selam…

  • nevra Says:

   hoşgörü namı altında boşgörüler var.cahide hanım hakikati kimseden çekinmeden ercesine söylemiş tebrik ediyorum ama bazılarının kanına dokunmuş.eee hakikat rahatsız edicidir ama HOŞGÖRÜ namı altında yalakalık yapsaydı kimsenin bir diyceği olmazdı.olayı başörtülü örtüsüz kıvamına çekme becerinizi de tebrik ederim kardeşim, BAŞÖRTÜSÜ ALLAHIN BİR EMRİDİR İNKARI KÜFRÜ GEREKTİRİR.Allahın emrine muhalif davranan ise cezaya müstehaktır.sıcak yaz günlerinde başını örtmenin zorluğunu çekenle donuna kadar sıyırıp gezen Allah katında bir olmaz herhalde.hemen bel altından vurmak için ama namaz kılmıyorlar demişsiniz.sanane SEN NAMAZ KILDIRMA MEMURUMUSUN.namaz kılmamak da başörtmemek gibi vebaldir ama bu başını açanı savunmayı gerektirmez hepsini ayrı değerlendir İT İZİNİ KURT İZİNE KATMA.nefsinden gelen aklı da KENDİNE SAKLA.TABİ Kİ ÖRNEK OLAN HEPSİNİ YAPANDIR.başaçığı savunacam diye başörtüsüne DİL UZATMA KESERLER O DİLİNİ

 27. ayse Says:

  *****
  yine cok guzeldi kardesim Allah razi olsun.
  emegine saglik

 28. Ayber Says:

  Sa Cahide hanim,
  Allah (cc) sizden razi, kaleminizinde daima hakki hak olarak ebedi yazmasini, sahsen ve ümmet-i Muhammed`in (asm) tümünü suurlanip hakki hak olarak yasamayi nasib eylesin.
  Sizin daha önceki yazinizda gecen Hadis-i Serif`in farkli bir rivayetini, daha dogrusu benim cok sarsilmama vesile olani paylasmak istemistim.

  Hz. Ibni Amr. ra. rivayet ediyor ki, Rasulullah (asm) dediki:
  ” Ümmetimin sonunda bir takim kadinlar peydah olur ki, erkekler gibi egere binerler ve mescidin kapisinda inerler. Onlar giyinik ciplaklardir. Baslarinida zaif devenin högücü gibi yaptirirlar. Bunlari tel`in edin (lanetleyin). Zira onlar melundurlar (lanetlenmisler). Eger sizden sonra gelcek ümmet olsaydi, bunlarda o gelecek ümmete hizmetci olurlardi. Nasilki sizden evvelki ümmetlerin kadinlarinin sizlere hizmetci olduklari gibi “.

  Simdi isin garibi size kiziyorlar, zavallilar…..bilmiyorlarki asil kizdiklari Rasulullah asm efendimiz….. ´farkedemiyorlar ki zavallilar kizdiklari aslinda kanunu koyan, emr-i ilahi sahibi Allah (cc) ü dür.
  Hosgörüye geldimi dem vuran zavalli melunlar… kizsinlar bakalim … Rabbim huzur-u mahser de gösterecektir… Mevlam bizleri´n kalplerini saptirtmasin ins. Amin Amin Amin

  Ben bukadar kizarken acep tayyip ruhlar, melekler, vs… onlar ne durumdadir demektende alamam kendimi… neyse cok yazdim.

  Mevlam muinimiz olsun.
  Selametle

 29. Betul Says:

  Ingiltere’ de yasiyorum. Tecrubelerimi anlatayim ben de..

  Yahudiler gibi davranmamiz bekleniyor, takiyye ile ahlakimiz bozulsun isteniyor diye dusunuyorum ..Oldukca da basarililar, televizyonlarda on planda gorunen adi musluman tiplere bir bakarsaniz..
  Her yerdeki yahudilerin adeti bu, ama burada cok bariz..
  Yahudilerden bir grup harcanir, soyle ki o grup zamanin sartlarina en uygun sekilde yasarlar, on tarafta durup gelebilecek taarruzlari cok masum gorunerek savusturur, digerlerine yol acarlar..Bu gruptan olanlar siradan halk gibi davranir, kadinsa basini acar, vucudunu acar ki mutaassip yahudiler kocalarindan baskasina gostermez, cocuklarina bile..Alkol alir, satar, ictirir, savunur, ama mutaassip olanlari evine sokmaz..Yonetime, tepeye sizmanin turlu cesit yolunu bulur, yahudi olmayanla evlenir, yatar kalkar, velhasil asil yahudinin yapmayacagi her seyi yapar bizim donmeler gibi..Isin tuhaf tarafi bunlar o asil yahudilerce elestirilecek, yerden yere vurulacak diye beklenirken bakarsiniz ki ne kadar iyi yahudi olduklariyla ovunulur, hahamlari bunlari cikip savunurlar falan..
  Icimizde de hosgoruyu savunan, bizdenmis gibi gorunen bu igrenc grup bizi akli basinda yahudinin bile elestirdigi bu takiyye kivamina sokmaya calisiyor. Biz burada ingilizden degil, onlardan eziyet goruyoruz. Baltaliyorlar, arkadan bicakliyorlar, bozuk itikadlari ile her sekle girdiklerinden millete sevimli gorunup bir de onlari ustumuze saliyorlar, turkiye’de ise takiyyenin dorugundalar zaten..Ben iyi niyetli olduklarina kesinlikle inanmiyorum artik yasadigim kucucuk yerde bile yaptiklarini gordukten sonra..Bir de turkiyede Islam’ in onderi kesilmisler, sinsi sinsi, bukalemun gibi islerini yuruturken takiyyesiz- oldugu gibi olup da en onde kalanlarin daha da eziyet gormesine sebep oluyorlar.O hosgoru sahipleri yardim gemisinde oldurulenlere degil, oldurenlere hosgorulu davraniyorlar ki munafikligin zirvesinde olduklarini gosterir..
  Yaptiklari kotuluk uc maymunu oynayan takipcilerine de ona da elbet geri donecek..

 30. ayfersultan Says:

  sa.Bunları yapanlar ahirette hesap verecekler,ama ailede bu konuda çocuğuna öğretecek küçük yaşlarda büyüdükten sonra değil sen yaz canım, belkide bu güzelliklere vesile olursun sevgiler…A.E.O

 31. Hilal Timur Says:

  sevgili Cahide,

  kalplerdekini Rabb’im biliyor. İyi niyetle ve iyiyi tavsiye amaçlı yazdığını biliyorum. Kaldı ki zaman zaman hepimizin nefsi bu tarz yazılara ihtiyaç duyuyordur eminim. kendi nefsim adına, zaman zaman unuttuklarım, nefsine yenildiklerim olmuyor değil. o açıdan ben teşekkür ediyoeum, bazen gafil kafalara tokmak gerekiyor, doğrusu bu:)

  malesef dünya denen çarkın dişlileri hepimizi sıkıştırıp içine çekmek, girdabına dahil etmek istiyor. umarım bizler kurtulanlardan olalım. birbirimize bolca dua edelim kardeşim.

 32. Urfa Tutkunu Says:

  Bir Müslüman elbette ki gördüğü bir yanlışlığı uygun olan şekilde düzeltmeye-uyarmaya çalışmalıdır. Hiç bir şey yapmadan durmak, suça ortak olmak gibidir. Ancak ben hoşgörü kavramını şöyle yorumluyorum. Mesela bahsi geçen bu tesettür meselesi için “susmak” hoşgörü değildir. Bilakis, yanlışını gördüğün kardeşini uygun bir ortamda uygun bir şekilde uyarmak hoşgörüdür. Yakıp yıkmadan, hayıra vesile olmak için konuşmak-yazmak… Sen safi kalple, iyi bir niyetle, Allah rızası için yazdı ve uyardı isen; elbette ki Allah karşılığını verecektir Ablacığım. Herkes kendi istidadına göre anlayacağını anlar. Hani bakış açısı denir ya. Kimi yazından kendine ders çıkarıp “Allah razı olsun, bende de bu yanlış vardı. bu vesileyle farkedip kendimi düzelttim” der. Kimi de “vay kim oluyor bu kadın! bak gördün mü nasıl da hakaret etmiş bana ve benim gibilere!” der. Tamamen bakış açısı yani. Bence hoşgörülü olmak ve sağdan yaklaşmak pek çok kapıyı açar. Ama bu elbette ki aptal derecesinde olup sayısız tavizler vermek demek değildir. Bence senin bahsettiğin yazının ardından bu yazıyı yazman bile, senin hoşgörülü olduğunu gösteriyor =) Yapıcı olmaya uğraşıyorsun çünkü, her şeye rağmen. dedim ya, tamamen bakış açısı =)

 33. dilek Says:

  Es selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatü
  ALLAH TEALA sizden razı olsun. Ne güzel sözler okudukça
  çoşuyor insan. Şu an içimde öyle duygular varki taştı taşacak. ne diyeyim…
  RABBİM hayırlı ömürler versin, yar ve yardımcınız olsun.

 34. filiz Says:

  allah senden de razı olsun cahidem.ellerine yüreğine sağlık.

 35. hilal Says:

  Biz sizden razıyız Allah da sizden razı olsun Cahide.

  Hoşgörüyü nefislerine öyle güzel alet edenler varki aklım almıyor, Allahın kesin verdiği bir hükümle ilgili biz kim oluyoruz da bir beşere hoşgörülü davran diyebiliyoruz hayret diyorum doğrusu…

 36. filiz Says:

  yazınızı çok güzel çok doğru..ben açık bir bayanım inşallah Allah nasip eder kapanırsam tam olmasını istiyorum..Okul,çevre,hayat şartları derken hep uzaklaştım dinimden…çoğu arkadaşım kapalı ama benden dar giyinip benden daha süslüler o yüzden ne farkımız var deyip açık olmayı tercih ettiğim zamanlar oluyor..Bazende onlarla tartışıyorum ,sadece başını örtmekle bu iş olmaz diye ama..her neyse işte,Allah bizi ıslah etsin..Allah sizden de razı olsun..insanı düşünmeye sevk ediyorsunuz..sevgiler.

  • kardelens Says:

   slmn aleykum ya gercekten cok yerinde bir yazı olmuş… helal olsun..

  • nevra Says:

   saçmalamışsın kardeş başı kapalı dar giyinenler mi senin örneğin, h.z Haticeler h.z Fatimalar neden sana misal olmuyor kusuruma bakma ama birçok tesettürsüz giyinen kardeşimiz sakız gibi ağzına bunu dolamışlar sanki açık giyinmelerine bahane arıyormuş gibi bir hal içindeler.sen ona buna bakma sen kendin olarak hz. peygambere ümmet olmaya yakışıyor musun yakışmıyor musun ona bak.başkalarından sanan ne,o kusurlu da sen kusursuz musun.o da belki yarın düzeltir kendini neden kendine verdiğin şansı başkasına vermiyorsun.

   • zuzu Says:

    katılıyorum, saçmalamış… başını ört deyince hep aynı saçmalamalar: benden daha çok dikkat çekiyuuuu :((
    hadi canım. o mu senin örneğin?!

 37. tosbagalarr Says:

  Her dediğinize kesinlikle katılıyorum. Özellikle görüp de uyarmamak en büyük hatamız diye düşünüyorum. Çünkü sadece kendimizden değil herşeyden ve herkesten sorumluyuz.

 38. hanife Says:

  Selamlar arkadaşım,bir çok konuda sana yürekten katılıyorum, islami yayın yapan bir kanalda tesettürlü bir sunucu baş örtüsü diye tuhaf tuhaf şeylerle başını kapatıyor boyun açık yüzünde bolca makyaj,kimi tesettürlüyüz deyip beden hatları belli kıyafetlerle dolaşıyor bu tür yanlışlıklar o kadar çokki ,yinede
  benim nacizane fikrim İnşaAllah yanlış bir şey yazmıyorum dur düşüncelerimizi ,doğruları belirtirken biraz daha tatlı dilli olursak daha iyi olur düşünüyorum bunu senin için değil genel anlamda söylüyorum ,artı günümüzde yanlış davranan bir çok kişi bilgisizlikten değil canı öyle istediği için davranıyor,birde bugün yalnış davranan bir çok bacımız ileride hatasını görüp tövbe edecek İnşaAllah.
  Artı günümüzde doğru bilgiyede ulaşmak artık çok kolay nette o kadar güzel siteler varki insan yeterki doğruyu görmek istesin.
  Ben bu duayı çok sık söylerim,Rabbim hepimizi doğruluktan ayırmasın bilerek veya bilmeyerek yalnış yapmaktan korusun.
  Sevgiler arkadaşım

 39. Zehra Says:

  Allah sizden de razı olsun öyle güzel yazmışsınız ki gözümdeki iki damlanın akmasına mani olamadım. Hatta öyle hoşgörülü yazmışsınız ki emin olun bu davaya gönül verenlerin bu yolda çektiği sıkıntılar çok ağırdır. Ağırdır fakat, emindir rahattır huzurludur islam yolundakiler. Ama şöyle bir konuda var ki; olgunluk mertebe mertebe ve yavaş yavaştır. İnsanlara bazen doğrusunun tebliğinden sonra zaman lazımdır. İnşallah bize de Allah sadece tesettür değil her konuda olgunluk ihsan eylesin. Öyle insanlar için hoşgörü değil ancak, Allah ıslah eylesin diyebiliriz.

 40. neslihan Says:

  Allah razı olsun eline diline sağlık çok güzel yazmışsın,bence herkes alması gerekeni almıştır.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: