KURBAN BAYRAMI VE TEŞRİK TEKBİRLERİ

Arkadaşlar teşrik tekbirleri çok önemli.Unutmayalım.Birde bayram geceleri hayır kapılarının açıldığı gecelerdir.Gafil olmayalım,ibadet ve dualarımızla bereketlendirelim inşaallah.

Arefe günü ile ilgili hadisler

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Allah, hiçbir günde, arafe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azad etmez. Allah (mahlukata rahmetiyle) yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: “Bunlar ne istiyorlar?” der.” Kaynak: Müslim, Hacc 436, (1348); Nesai, Hacc 194,1 (6, 251, 252)

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Günlerin en efdali arafe günüdür. (Faziletçe) cuma’ya muvafakat eder. O, cum’a günü dışında yapılan yetmiş haccdan efdaldir. Duaların en efdali de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en efdal söz de: “Lailahe illallah vahdehu la-şerikelehu” (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” Kaynak: Muvatta, Hacc, 246, (1, 422)

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Kurban kesen ve kesmeyen her Müslümanın getirmesi gereken teşrik tekbirleri, Arefe günü sabah namazında başlıyor. Teşrik tekbirleri, Kurban Bayramı’nın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam edecek.

“Allâhu ekber Allâhu ekber lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber Allâhu ekber ve lillâhi’l-hamd” şeklindeki tekbir, Hanefi Mezhebine göre kurban kessin kesmesin herkesin üzerine vacip.

Teşrik, Arap dilinde etleri doğrayıp kurutmak demektir. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina’da kesilen kurbanların etleri, bayramın 2., 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırdı. Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında ‘eyyam-ı teşrik / teşrik günleri’ denilmiştir. ‘Tekbir’ ise Allah’ı ululamak, yüceltmek demektir.

Kurban Bayramının Arefe günü (9 zilhicce) sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar (13 zilhicce) ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa ‘Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd’ cümlesini söylemeye ‘teşrik tekbiri’ denir.

İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre bu tekbirlerin söylenmesi kadın-erkek her Müslümana vaciptir. Ebû Hanîfe’ye göre bu tekbirin; Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın birinci günü ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vaciptir. Bu tekbirleri söylemek, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre müstehabtır.

Sağlıklı,bereketli,huzurlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle.Kurbanınız makbul,bayramınız bayram olsun.Kurban bayramınız mübarek olsun…

Cahide & Jibek

4 Yanıt to “KURBAN BAYRAMI VE TEŞRİK TEKBİRLERİ”

 1. esra Says:

  9derken, zilhicce ayının 9.günü olan arafe günü başlıyor anlamında.ayrıca tekbir falan almıyorsunuz.ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER. LA İLAHE İLLALLAHU VELLAHU EKBER.ALLAHU EKBER VE LİLLEHİL HAMD.bunu söyleyeceksiniz normal.

 2. abdullah Says:

  slm arkadaşiar benım sorum farz namazından sonramı tekbır alıcaz ve 9 zilhicce? deken 9 kezmı tekbır alıcaz bilgisi olan varmı? Kurban Bayramının Arefe günü (9 zilhicce) sabah namazın!

 3. filiz Says:

  cahide bacım hayırlı bayramlar…..

 4. rumma Says:

  Cahidecim uğrayamadım epeydir ..Çok şükür iyiyim , senin hayatında da herşey yolundadır umarım canım..

  Bayramın bereket ve hayırla geçmesini temenni ediyorum..

  Selam ve dua ile


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: