Doğal Güneş Kremi

Zilhicce’nin ilk on gününün fazileti

Ibni Abbâs´in rivayet ettigine göre, Peygamber ´imiz bir gün

«Zilhiccenin ilk on günü kadar içinde yapilan amellerin Allah Katinda degerli oldugu baska bir gün yoktur» buyurdu. Sahâbiler «Alah Yolu´nda cihad etmek de mi» diye sorarlar. Peygamber ´imiz «Evet. bu günlerde islenen amel, mali ve cani ile Allah ugruna evinden çikip geri dönmeyenler hâriç cihâddan da daha degerlidir» buyurdu.

Câbir Ibni Abdullah´in rivayetin ettigine göre de Peygamber ´imiz

«Içinde amel islenen günler arasinda Allah Katinda Zühicce´nin ilk on günü kader degerlisi yoktur» buyurdu. Sahâbiler «Allah Yolu´nda cihâd edilerek geçirilen günler de mi onlar gibi olamaz » diye sordular, pegamber ´imiz onlara «Evet, Allah Yolu´nda ati ile birlikte can veren hariç, cihad edilerek geçirilen günlerden de daha degerlidir» buyurdu.

Hz. Ayse buyurur ki; «Bir delikanli vardi ki. Zilhicce ayi girince oruç tutardi.

Peygamber ´imiz bu hâlini ögrenince onu çagirarak ona

«Bu günlerde niçin oruç tutuyorsun» diye sordu.

Delikanli Peygamber ´imize «Yâ Rasûlallah anam – babam yoluna feda olsun! Bu günler hacc ve ibadet aylaridir. Ola ki, Allah beni bu günlerde yapilan dualara ortak eder» diye cevap verdi.
Bunun üzerine

Peygamber ´imiz delikanliya söyle buyurdu:

« Senin oruç tuttugun her gün için Allah Yolunda yüz köle âzâd etmis, üzerinde gaza ettigin yüz deve ve yüz at vermis kadar sevab vardir. Terviye günü (Kurban bayrami arefesinden bir gün önceki gün) gelince senin için Allah Yolundo bin köle azâd etmis, üzerinde kaza ettigin bin deve ve bin at vermis kadar sevab vordir. Arife Günü de Allah Yolunda iki bin köle âzâd etmis, üzerinde gaza ettigin iki bin deve ve iki bin at vermis kadar sevab kazanirsin.»

Kurban Bayraminin arife günü oruç tutmak île sene oruç tutmaya. Asure Günü oruç tütmek da bir senelik oruca bedeldir.»

Tefsir âlimleri «Musa ile otuz gece için sözlestik, sonra da buna on gece daha ekledik» mealindeki âyette geçen «sonra da buna on gece daha ekledik» ifadesi ile Zilhicce´nin ilk on gününün kasdedildigini ileri sürerler.
Kaynak:İslam fıkhı-Vehbe Zuhayli,MÜKAŞEFETÜ´L KULÜB

– Hüneyde İbnu Hâlid hanımından, o da Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)´ın zevcelerinden birinden anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Zilhicce´den dokuz günle Aşûra günü oruç tutardı. Bir de her aydan üç gün, ayın ilk pazartesi ile perşembe günü oruç tutardı.”[Ebu Dâvud, Savm: 61]

 Ahmed İbnu Hanbel´in Müsned´inde Hafsa validemizden rivayet edilen şu hadis, sadedinde olduğumuz hadisi takviye eder:“Dört şey var ki, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) (yaşadığı müddetçe) hiç bırakmadı:

1- Aşûra orucu,

2- (Zilhicce´den) on gün,

3- Her aydan üç gün,

4- Sabah namazından önce iki rek´at..”

Peygamber efendimiz Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerin diğer aylarda yapılan amellerden daha kıymetli olduğunu bildirince Eshab-ı kiram (Ya Resulallah yolundaki cihaddan da mı daha kıymetlidir) dediklerinde (Evet cihaddan da kıymetlidir. Ancak canını malını esirgemeden harbe gidip şehid olan kimsenin cihadı daha kıymetlidir) buyurdu. (Buhari)

Çok mübarek günlere girmiş bulunmaktayız.Rabbim cümlemizi bu hayırlı günleri hakkıyla idrak edip amel edenlerden eylesin (amin)

Cahide & Jibek

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. neslihan says:

  Allah razı olsun hepinizden

 2. Selamun aleykum Cahide ablacım yeterli acıklamayı yapmışsın en güzel şekilde bende bişiler yazacaktım vazgectim. Ama neslihan hanım rabbim bizi bizden iyi biliyo niyetin halis olsun yeterki neyi iyi niyetli neyi art niyet taşıyarak yapıyoruz hepsini görüyo rabbim rabbim ibatetlerimi kabul etsin tövbelerimizide inş . şuda varki eşiniz sizi üzerek iyi niyetlede söyleyebilicegi sözleri üzerek söyledigi için hakkınızı aldı hak almakda ayrtı bi gunah..

  1. Aleykümselam Melek ciğim,desteğin için Allah razı olsun canım.

 3. neslihan hanım’ın eşine de hiç ama hiç katılmadığımı söylemeden geçemeyeceğim..kendisi böyle keskin çizgiler çizip zaten islami çizgide olan (neslihan hanım namaz kılıp oruç tuttuğunu yazmış ondan…) hanımına daha bir tatlı dille ve ılımlı şekilde yapmış olduğu ibadetlerini tesettür ile taçlandırması gerektiğini anlatsaydı arkadaşımızın da kafası karışmamış olurdu… oysa ki biz “kolaylaştırınız zorlaştırmayınız..”(sav) diyen bir Habibi Zişan’ın ümmetiyiz….

  selametle…(

 4. dualarda buluşmak, duanızda unutulmamak duasıyla…

  duamdasınız kardeşlerim…

 5. neslihan says:

  Allah tuttuğumuz oruçları ibadetleri kabul eder inşallah. Eşim bana senin namazın orucun kabul olmuyor dedi,hafta sonu o kadar üzüldümki.Kıyafetine dikkat et,erkeklerle konuşma diyor,elimden geldiğince dikkat ediyorum ama eşime göre bayan tesettürlü değilse erkekle konuşuyorsa yaptığı ibadetler kabul olmaz diyor,şimdi ben ne yapayım?

  1. Sevgili Neslihan,cevabı burada vermenin daha doğru olacağını düşündüm.Eşinin nasıl bir fikirde olduğunu bilmiyorum ama sana biraz haksızlık etmiş.Yapamadığın şeyler için üzülebilirsin hatta üzülmende gerekir.Fakat yaptığın ameller için asla şüphe içinde olma.Allah’tan başka kimsenin senin ibadetlerini yargılama hakkı olamaz.Hangimizin ibadeti kabul olur,hangimizin olmaz,bunu ancak Allah bilir.

   Neslihan, gıybet kesin yasaklanan bir haramdır.Çoğumuz bu hataya zaman zaman düşüyoruz Allah affetsin.Gıybetin sevaplarımızı ateşin kuru odunu yeyip bitirdiği gibi,yediği hadisde belirtilmiş.Bu iğrenç günahı,başı örtülü ,açık,namaz kılan,kılmayan her kesimden insan işliyor ne yazık ki.

   Gıybetin sevaplarımızı tükettiğiyle ilgili bir hadis var fakat başını açan insanın ibadetlerinin kabul olmayacağıyla ilgili bir hadis veya ayet yok.
   Yani başını açtığın için işlediğin günah başka,oruç ve namaz gibi ibadetlerden aldığın sevap başka.Eşin öğretim görevlisi bir hanımın nasıl erkeklerle konuşmayacağını izah edebiliyor mu acaba?Böyle bir durumdan nereye kadar kaçacaksın?
   Çarşıya pazara bile gitsek erkeklerle konuşmmak zorunda kalıyoruz.Kaldıki senin konumundaki bir insan…

   Yaptığın amellerle ilgili hiç şüphen olmasın.Sen bu ibadetleri Allah rızası için yapıyorsan,karşılığınıda ondan bekle.Yapamadıkların için üzül ve yapmaya gayret et tabiki.Zaten edepli bir kadın konumu ne olursa olsun,yabancı erkeklerle laubali konuşamaz.Senin öyle olmadığına,mecburen erkeklerle muhatap olduğuna yürekten inanıyorum.Ve ben senin birgün Allah’ın iziniyle hepimizden daha güzel örtünen,daha güzel amellerde bulunan biri olacağına inanıyorum.

   Sabret,Rabbim bu konuda da hayırlı kapılar açacaktır inşaallah.Allah’a emanet ol.Biz seni çok seviyor ve destekliyoruz…

 6. amin.ALLAH sizden de razı olsun..

 7. Rabbim hakkıyla geçiren, her anından faydalı olarak çıkabilen kullarından eylesin.

  Bereketli olsun ayımız..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: