Anlamak istemeyenlere izahatlar!

Edep Ya Hu!

                                             “Belki şimdi anlarlar!”

Hatırlarsınız geçenlerde “Fatmagül’ün suçu ne? ” adlı dizi üzerinden, toplumdaki çarpıklıklara, kokuşmuşluklara kısaca vahim hallerimize “Fatmagül’ün suçu çoook!” başlıklı yazımla değinmeye çalışmıştım.

Bu yazım bir hafta boyunca en çok okunan yazılar arasındaydı. Takdir edenlerin yanında, eleştiren, kızan, hatta hakaret edenler oldu. Her doğrunun, her iyinin bir düşmanı mutlaka vardır. Nasıl dinlediğiniz, nereden bakıp, nasıl gördüğünüz çok önemlidir. Bir şeyi anlamak istemezseniz, anlayamazsınız. Görmek istemezseniz, göremezsiniz.

Siyah perdeleri çektiyseniz gün ışığının size bir faydası olmayacaktır.
Takdir edenlere olduğu kadar, eleştirenlere de saygım sonsuz. Ben nasıl kendi fikirlerimi beyan ediyorsam, karşımdakinin de “düzeyli” eleştiri yapma hakkı elbette vardır.
Fakat sayfamda seviyesiz yorum ve eleştirilere asla yer veremem!

Beni anlayamayan ve yanlış anlamak isteyen bazıları bu yazımdan,”erkeklerin açık giyinen kadınlara tacize hakkı var” demek istediğimi çıkarmış.Kimide bana, tecavüze uğrayan kadın haberlerinin linkini vermiş ve “bunu açıkla” demiş??
Fesubhanallah!
Ben dili, dini, yaşantısı ve giyimi ne olursa olsun hiç bir kadına  tecavüz gibi alçakça bir muameleyi layık görmem, göremem. Ve bunu yapan alçağın da alçağıdır, hatta Üstad Necip Fazıl’ın deyimiyle çukurdur! “Mümin erkeklere de söyle… (Nur suresi 30.Ayet)” diye başlayan ayeti de ne için yazdığımı anlayan anladı sanırım.
Sonra “sadece başı açık olan, açık saçık giyinen kadın mı tacize uğruyor?” dendi.

Elbette ki hayır. Fakaaat, evinizin kapısını sonuna kadar açarsanız hırsıza davetiye çıkartırsınız. Bu sizin tedbirsizliğinizdir ve bunun sonunda üzüntüyle beraber büyük bir pişmanlıkta yaşarsınız. Oysa evinize hırsız girmemesi için her türlü tedbiri alır, kapınızı kilitlerseniz, yani gereken tedbirleri alırsanız, hırsızın girmesi sizin suçunuz değildir. Bu duruma üzülür fakat pişmanlık ve vicdan azabı duymazsınız.

Ve sadece başı açık veya şuh kadınlar tacize uğramaz, bu herkesin başına gelebilir. Bu ülkede ve dünyada nice masum kadınlar, kızlar, çocuklar hatta hayvanlar acımasızca tacize uğruyor. Bu alçakça muameleyi hiçbir canlı hak etmez. Bir insanın bunu kabul etmesi, onaylaması zaten insanlığa aykırıdır. Bundan bahsetmeye bile gerek duymuyorum.

Ben özellikle Müslüman kimliği taşıyan kadınların, genç kızların bize yabancı olan yayınlardan, dizi ve filmlerden de etkilenerek gayri ahlaki bir giyim ve yaşam tarzını benimsemelerini ve bu halin  doğurabileceği marazlardan bahsettim. Yazımı tam olarak ve objektif okuyanlar, ne demek istediğimi zaten anlarlar.

Allah bizi bizden daha iyi bilir. Çünkü “O” hayat veren, kanun koyandır.

Siz kabul etmek istemeseniz de Allah, erkeğin fıtratına şehevi duyguları kadınınkine nazaran  daha baskın yerleştirmiştir. Bunun içindir ki; Bizi Yaratan kadına örtünme ve  saklanma gerekliliği vermiş ve kadına öylesine büyük bir değer vermiştir ki, onun değersiz bir meta gibi ortada olmasını, korunmasız kalmasını istememiştir. Örtünme emri işte bu yüzden vardır. Çoğumuz yok saysak da “Evlerinizde oturun… (Ahzab 33)” ayeti de kadını korumak içindir. Kadına zerafet yakışır.Zerafet edebin iz düşümüdür.Yani edepsiz zerafet  olamaz…

İş olsun diye bir örtünmeyi de Allah kabul etmiyor.”Başörtülerini yakalarının üzerine indirsinler…(Nur suresi 31.ayet)” buyuruyor. Ağzında sakız, ayağında blue jean sadece saçlarını kapatan bir parça bezle kendisini örtülü sayanlar, kusura bakmasınlar ama sadece kendilerini kandırırlar. Ben onları görünce keşke açık olsalardı da örtünün adını kirletmeselerdi diyorum.

Ve öyle başı örtüsüzlerde var ki, sadece başları açık. Kıyafeti, duruşu tavrı çok hanımefendi. Bir başörtüsü eksik. Daha önce de söylediğim gibi her başı açık ahlaksız, her başı örtülüde edepli değildir.

Demem o ki;

Beyinleri iğdiş eden, foslaştıran, düşünce yetimizi yavaşlatan, azaltan bu kirli senaryoların izleyicisi olmak, gözün gördüğü hayâsızlıkları beyne kabul ettirmek, elbette ki akıllı insanların işi olamaz.

Öyleyse, isteyen izlesin, hayatına bunlarla yön versin, onlardan idoller edinsin, hayat derslerini (!) bu dizilerden alsın. İsteyen izlemeyip kendini, ailesini korumaya çalışsın. Herkesin özgür(!) iradesidir. Buna bir şey diyemem.

Fakat şunu unutmayın ki, birileri size “cambaza bak derken”,diğer taraftan bütün değerlerinizi çalmayı hedefliyor. Masum bir Fatmagül kılıfı altında hayâsızlığı, zinayı, çıplaklığı aşılıyor. Fatmagül’e acırken toplumun kızları acınacak hallere düşüyor. Flört etmek gibi  zinakâr bir ifadeyi gençlerin ve ailelerinin beyninde sıradan hale getiriyor. Utanma duygusunu lügatlerden silmeyi hedefliyor. Bedenleri açarken, beyinleri, sinsice örtmeyi planlıyor. Ot gibi, akledemeyen, idraksiz, gayesiz bir gençliğin alt yapısını oluşturuyor.

Bu hazin duruma duyduğum derin üzüntünün tarifi imkânsız.

İşte bu yüzden; “Kimsenin eleştirisi, hakareti, küfürleri, beni hakkı söylemekten asla alıkoyamaz! Ben kimse için değil Rabbimin rızası için konuşur, Rabbimin rızası için susarım! ” Hakkı, hak bilir hak için haykırırım. Batıla da kimseye hoş görünmek için katiyen pirim vermem!”  Allah bana yeter. “O” ne güzel vekildir…

CAHİDE SULTAN

 

20 Yanıt to “Anlamak istemeyenlere izahatlar!”

 1. Anonim Says:

  Bilginizden dolayı tebrik ederim.güzel bir yazı bu gibi konuları siz anlatın ki umulurki birileride istifade ederde kurtulur…

 2. yakut Says:

  kardeşim yazıların için ellerin dert görmesin. bu yaşıma kadar gördüğüm, müslümanların ama gerçek müslümanların çok çeşitli tv kanallarının olması gerektiği(ses getiren büyük kanallar) çünkü toplumu en iyi eyiten tv ler. büyük kanalların hep islam dışı Allahı tanımayan kanal olması vesilesiyle her geçen gün insanlarımızın ahlakı bozuluyor. sadece diziler değil yapılan yarışmalar,çizgifilmler, evlilik proğramı adı altında müslüman türk toplumunu bozmaya yönelik proğramlar… Bir kanalda yemek proğramı yapılıyor kadınların iğrenç kıyafetinden ben bile bakamıyorum… ve evlere ayakkabı ile girmeyenleri kınamalarında da insanları teşvik var.

 3. Urfa Tutkunu Says:

  Kalpler mühürlenmişse algılar yetmez. Ne diyelim, Allah hidayet nasip etsin cümlemize.

 4. meryem Says:

  çooooooooookkkkkkkk güzel bi site hergün mutlaka giriyorum allah razı olsun sitede yok yok

 5. deniz Says:

  sevgili ablacığım;
  bende diyorum ki seni anlayan o yazında da anlamıştı zaten almaka istemeyen destan da yazsan anlamaz.. senin tabirinle beyni foslaşmışlara diyecek sözümüz yok..
  ahlakın senin içindedir der annem hep giydiğin değil düşündüğün mühimdir der.. bu yaşıma kadar böyle öğütledi beni.. ben onun gibi olmadım örtünmedim ama edebimden saygımdan duruşumdan ahlakımdan da ödün vermedim vermem de..
  biz seni anlıyor ve hem bizleri hem de kendini kaybetmişleri allah islah etsin diyorum..

 6. nuran hatice bal Says:

  CAHİDENİN ELLERİ ni ilk gördiğümde ilgimi çekmişti isim ,içerik ise ogün bugün tiryakilik yaptı.Tariflerin yazıların yüreğin…favorimsin.Her yazının altına imzamı atabilirim okadar doğru samimi içten yazıyorsun ki,çoğunu facebooktaki sayfamda arkadaşlarla paylaşıyorum.Teşekkür ederim anlamsız eleştirilere boşver diyorum.Doğrular eğrileri rahatsız eder her zaman.yazılarını ve tariflerini bekliyorum.Yüreğine sağlık.RABBİM (c.c )e emanet ol kardeşim.

  • Cahide Says:

   Allah razı olsun Hatice,
   Rabbim riyadan kibirden cümlemizi korusun.Bende bu tür eleştirilere üzülmüyorum ama açıklayıcı ikinci bir yazıyı gerekli gördüğüm için yazdım.Hani Üstad N.F.K ne diyordu;

   “Ey düşmanım sen benim,ifadem ve hızımsın,
   Gündüz geceye muhtaç,banada sen lazımsın”

   Selam ve dua ile…

 7. mine çelik Says:

  Cahide ciğim,
  Eleştirilere inandığımız şekilde çok güzel cevap vermişsin canım. Tamamen objektif ve akılcı düşünülse yerli dizilerin ne kadar büyük bir zaman kaybı ve laf salatası olduğu çok iyi anlaşılır aslında. Demek ki seni eleştirenler, kendilerine ,çocuklarına o dizileri layık görüyorlar. Bırak, kendi dünyalarında yaşadıklarını sansınlar…
  Sevgilerimle, hayırlı geceler…

 8. Anonim Says:

  cahide hanım, sizi anlayan anladı.anlamak istemeyene de yapılacak bir şey yok. sevgiler…

 9. Anlayamazsin Says:

  selamun aleykum Cahide ablam.

  sizin siteniz oyle bir siteki,bir insanin neye ihtaci varsa adeta onlari karsiliyor.sadece mideye degil,akla kalbe beyne hepsine hitap ediyor.Boyle sitelerin cogalmasini istiyorum.

  bu konuda ne yazagimi bilmiyorum.ALLAH bizlere akil fikir versin.diziyi akli basinda izleyen birisi,o dizinin insanlara neyi tesvik ettigini hemencik anliyacaktir.yazdiklarina kesinlikle katiliyorum.nice basi acik ama edepli bacilarimiz ,kardeslerimiz var.nice kapali ama kotu kadin gibi olanlarda var.ALLAH hidayet etsin.ALLAH kalplerimizi birlestirsin.sen uzulme onlar uzulsun,ahirette elbet rabbim bunlarin hesabini soracak.

  rahmana emanetsin.sevgilerimle

 10. seden Says:

  Olaylara farklı yerlerden bakıp, benzer sonuçlara ulaşmak aklın yolunun bir olduğunun göstergesi. diğer yazılarınızı görmedim, henüz vakit bulup okuyamadım. Lakin televizyon programlarından ve de yayın akışlarından en az sizler kadar rahatsızım. Çok uzun süredir, haber kanalları dışında pek yerli yayın takip etmiyorum. İçi boş bir dolu program ve şarlatanlık midemi bulandırıyor zira. Ne beynimi bu kadar kirletecek kadar kendime saygım az ne de zaten kısıtlı olan vaktimi bunlarla harcayacak kadar vakit zenginiyim. eğitime, bilgiye bu kadar aç kalmış bir toplumda yapılan yayınlar beni hayrete düşürüyor. Saatlerini vererek seyrettikleri televizyondan hiç bir şey öğrenmeden hayatlarına devam eden insanlar topluluğunu ne ara yetiştirdik biz? Ne ara kendimizi kaybettik? tek kanallı yayın dönemlerini özlüyorum bazen…

 11. Sabriye Says:

  Öncelikle selamlar.. Ben başı bir açık bayan olarak bu konuda haksızsınız demek benim tamamen cehaletimden olur ancak.. Kesinlikle bazı dizilerin ahlaksızlığından yada bazı konuların meşru gösterilmesinden son derece rahatsızım. Siz doğru bildiklerinizi yazı ve görüyorumki sonuna kadar da arkasındasınız. Daha önce de siteniz hakkında çirkin yakışıksız Yemek sitesimi dini sitemi diye eliştirler olmuş.. Beğenmeyen girmesin kardeşim.. Ben son derece memnunum. Hem yeni ve farklı lezzetlerle tanışıyorum, hem de Allah adını sayenizde gün içerisinde gerek ayet gerekse hadislerle zikretmiş oluyorum.. Ellerinize kollarınıza ve yüreğinize sağlık..Allah a emanet…

  • Cahide Says:

   Sabriye hanım başı açık olanlara söz söylemeye,eleştirmeye hakkımız olamaz.İnsan yargı makamı değildir.Edep çoook farklı bir durum.Rabbim açığı kapalısı hepimizi edep ve haya duygusundan mahrum etmesin.Yorum için teşekkürler…

 12. Hayatcemresi Says:

  Eleştirileri haksız buluyorum,eleştirenler nefislerini ön plana çıkaranlardır,Rabbim onları da bizi de islah etsin,

  Rabbime şükür bu kepaze dizilerin esiri değilim,aksine dizi cahiliyim elhamdulillah,

  bunların amacı insanların beynini meşgul ederek esir almak ve onları istedikleri doğrultu da yönlendirmek,gütmek.

  Diziler,saçma sapan çizgi flimler bunlar insanlara adeta dayatılıyor,kız çocuklarının kıyafet ve eşyalarında pembe renk ve barbiler,erkek çocuklarınınkilerde de süpermenler,betmenler hakim,resimsiz kıyafet ve eşya bulmak adeta imkansız,

  biz tüketmezsek onlar üretmeyecek,duyarlı olmak müslüman kimliğimizin icabını yapmak bize düşen öncelikli görev,Rabbim yardımcımız olsun(amin).

  Sen yaz,her zaman doğrularının yanındayım,kalemine kuvvet,

  sevgilerimle…

 13. azumutfak Says:

  HER ŞEYİ NE DE GÜZEL YAZMIŞSIN… DİYECEK BİŞEY KALMAMIŞ. ŞU YAZDIKLARIN NİCE ÜNÜVERSİTE OKUMAYA BEDEL 😉 ÖPÜYORUM CANIM BUGÜZEL YAZAN ELLERİ, BU GÜZEL BAKAN GÖZLERİ… SEVİYORUM GÜZEL YÜREĞİNİ…ALLAH HEPİMİZE DOĞRULARI GÖRMEMİZİ VE O DOĞRULTUDA YAŞAMAMIZI NASİP ETSİN İA.. AMİN…

 14. hanife Says:

  biz seni çok iyi anlıyoruz arkadaşım ve inanıyorumki bu yazdıklarınla çok büyük sevaba giriyorsun beşer şaşar yeri ve zamanı gelince uyarmak çok gerekli, Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun

 15. papatya prenses Says:

  Ya ben bu insanları hakikaten anlamıyorum! Bir müslüman uyarıcı, iyi bir yazı yazmaya görsün; hemen tepemize damlayıp hakaretler, çok biliyormuşcasına ayetleri yok saymalar veya kendi sığ bakış açısıyla açıklamaya çalışmalar filan.
  Ne oluyur kuzum size böyle? Allah insanı yaratırken hayvanlardan farklı olarak akıllı ve iradeli yaratmıştır. Sizin aklınız nereye gidiyor da bir anda esfele safilin oluyorsunuz anlamak mümkün değil.
  Yazılanların doğruluğu vicdanını rahatsız edip de oraya buraya afkurma ey nefsiyle yaşayan insanoğlu!
  Dön de bir bak Allah seni insan olarak neden yaratmış, bi ibret al, bi özüne dön..

 16. pınar kahraman Says:

  her cümlenize harfiyyen katılıyorum…

 17. filiz Says:

  cahide bacım üzülme sıkma canını seni çok iyi anlıyorum….
  selam ve dua ile

 18. Aynur Says:

  hayırlı sabahlar Cahideciğim
  parmaklarına ve aklına sağlık güzel yüreklim sen aldırma kötü eleştirenlere herkes bizlerle aynı fikri tabiki paylaşmak zorunda değil ama en azından okuduklarını anlamaya çalışsalar olmazmı???
  ayrıca demekki okuyup eleştirmeye değer bulmuş bence bu bile senin doğru yolda olduğunun göstergesidir
  bırak ne isteyen düşünsün bacım sen doğruyu yazmaktan asla vazgeçme vazgeçmeki öğrenmek isteyenleri mahrum bırakma ihtiyacı olan genç yaşlı bir çok insanımız var belki okuyup minicik bir şey akıllarında kalır da kurtuluşlarına sebep olursun Allah senden razı olsun canım
  Yaradan a emanet ol


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: