Doğal Güneş Kremi

DÜŞÜNDÜM Kİ KABİRDEYİM…

Gecenin bir yarısı yüreğimde tarifsiz bir buhranla uyandım.Derin dehlizlerin içinde kaybolmuş gibiydim sanki. Aylar, hatta yıllardır yaşadığım iç çekişmelerimin,kendimle kavgalarımın bir sonucuydu belki bu…

Yapmak isteyipte yapamadıklarım,ötelediklerim,hiç gelmeyen yarınlarım,bırakmak isteyip bırakamadıklarım,tutunmak isteyip tutunamadıklarım…Çok şey vardı çoook…

Yaşadığım gelgitlerden yorulduğumu,bedenimin bir neşter ucuyla mütamadiyen deşelendiğini hissettim….

Birden “Şu gecenin karanlığı,ya kabrin karanlığı olsaydı” dedi iç sesim,
Doğru ya, kabir derin ve karanlık,yalnız ve çok sessiz olacaktı değil mi ? Oysa hayatın keşmekeşi,bitip tükenmeyen telaşları hep sonsuz hayatı unutturuyordu bana.Ya şimdi kabirde olsaydım.Toprak üstümü az önce örtmüş olsaydı mesela…

Taşınmalardan sebebsiz bir mutluluk duyarım hep.Bu son taşınma da beni mutlu eder miydi?Yeni ve farklı bir yer diye, ferahlık duyabilir miydim?

İlk günüm,ilk gecem nasıl geçerdi?
Çocuklarım gelir miydi aklıma? Ya da eşim….Hiç bitmeyecek sandığım,bensiz yürümeyecek sandığım işleri kim yapar,kim yoluna koyardı?
Hergün saçını tarayıp okula yolladığım kızımın saçını bu kez kim tarardı?

Evim, eşyalarım,yatağım, sandığım,ayakkabılarım benden sonra kime kalır,kim sahiplenirdi?

Ya pişmanlıklarım…
“Ölen her insan pişman olacaktır” buyuruyordu Rasulümüz.

“Müminlerde mi ya Rasulallah ?” diye soran ashabına,

“Evet,onlar da dudaklarının Allah adıyla ıslanmadığı her an için pişman olacaktır” diye cevap veriyordu.

Müslümalığım geldi sonra aklıma.Ahhh! Bu ne acı bir pişmanlıkmış meğerse.İşlerimin arasına sıkıştırdığım,şöyle uzun uzadıya kılamadığım namazlarım.İşler yetişmez korkusuyla hızlanan secdelerim,rükûlarım….

İşler çabuk bitiyormuş demek,bir nefeslikmiş hepsi…Yok yok, ebedi arkadaşımın kıymetini hiç bilememişim ben.Ona ne çok vefasızlık etmişim.Onunla neden daha çok zaman geçirmedim? Çok samimi olamadım.Halbuki ne çok faydası olurdu şimdi bana.Yan yan bakıp geçmezdi ızdırabıma….

Geri dönesim geliyor!

İçime sindire sindire namaz kılasım,içermiş gibi kuran okuyasım geliyor.Rafta hep gözümün önünde duran kuranım…Her an beni mahsunca süzen kuranım…Ne zaman okuyacak olsam,hep bir engel çıkardı,yapacak birşeyler gelirdi aklıma.Arasıra okuduğum iki sayfayla tüm sorumluluğu üzerimden attım sanırdım…

Geçen gün yüzümde bir sivilceden kalan lekeyi dert etmiştim.Oysa buraya girer girmez,bedende hızlı bir çürüme başlıyor.Toprak ezelden beri beni bekliyormuş sanki.Sıkıyor,sıkıyor…Kemiklerimin kırıldığını,iç içe geçtiğini çıtırtıları duyar gibi oluyorum.Allahım! çok yalnızım korkuyorum…..

Koca bir ömrü nasıl heba ettim.Oysa yapabileceğim ne çok şey vardı…

“Onlar orada: Rabbimiz! Bizi çıkar, (önce) yaptığımızın yerine iyi işler yapalım! diye feryad ederler. Size düşünecek kimsenin düşünebileceği kadar bir ömür vermedik mi? Size uyarıcı da gelmedi mi? (Niçin inanmadınız?) Şimdi tadın (azabı)! Zalimlerin yardımcısı yoktur.”(Fatır suresi 37) Bu ayet dünyadayken beni ne çok etkilerdi.Ama neden gereğini yapmadım?Neden şimdi elimdekiler bu kadar az?

Küskünlüklerim,kızgınlıklarım,kıskançlıklarım,sahip olamadıklarıma hayıflanmalarım…Ne kadar boş,ne kadar gereksizmiş…
Aldırmam sanırdım ama,“Ne derler” sözünü beynime mıhlamıştım sanki.Kınanmaktan çok korkarmışım meğer…

Biliyorum ardımdan iyi konuşan da olacak.”Güleryüzlü, tatlı dilliydi” diyecekler.Bir zaman sıkça,daha sonra arada düşeceğim akıllarına.Ama sonra…En yakınım bile unutacak.Bir arefe,birde bayram günlerinde hatırlanacağım.Yüzüm, sesim unutulacak.Ellerim gözlerim unutulacak….

Tek “O” unutmayacak,ufak tefek yaptığım herşey amel defterimde.Kabir bana mesken,kabir bana kucak,belkide  korkunç bir mahzen olacak….

Evim,yurdum,günüm gecem burası artık.Dünyaya açılan bütün kapılar kapandı.Yalnızlık,yapayalnızlık sardı dört bir yanımı.Pişmanlık bana hakim olan tek duygu şimdi…

Saniyelerdir verirsem geri alamam diye tuttuğum nefesi,büyük bir telaşla verdim.Yaşadığıma inanmak için aynaya koştum.Gözlerim kıpkırmızı,yerinden fırlamış sanki.Çok şükür yaşıyorum.Hâlâ zamanım var….

Bir nefeslik bile zamanım varsa en azından bir SUBHANALLAH diyebilirim.Eğer önümde yaşanacak daha uzun yıllar varsa ,neler neler yapılmaz ki şu hayatta…

CAHİDE SULTAN

“Habersiz geleceksin birgün” adlı yazımı okumak için TIKLAYIN!

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Allah sizlerden razı olsun Cahide hanım. Örnek bi insansınız. Rabbim sizin gibi değerli insanların sayısını arttırsın.
    Aileniz ile beraber her iki cihanda da mutlu mesut yaşayın inşallah..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: