Doğal Güneş Kremi

Domates salçası nasıl yapılır?

Rahman Rahim Allah’ın adıyla

Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah, her bakımdan sınırsız zengindir, halîmdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir).
Bakara suresi 263

Ev yapımı ürünlere olan merakımı bilmeyen kalmamıştır sanırım. Bu yıl bir ilke imza atıp domates salçasını denedim. Bahçemizde bulunan domateslerin fazlasından epeyce salça yaptım. Hem anneciğime,hem bana yetecek kadar salçamız oldu. Bu işi her yıl annem yapardı.Bu yıl o umreye gidince iş başa düştü…:)

Domatesin ve bitkisinin kendisine has bir kokusu ve rengi vardır. Eliyle domates toplayanlar bilirler. Toplama sonrası elimizi yıkadığımızda sapsarı akan suyu görürüz. Bu kısım pek hoşuma gitmiyor doğrusu. Birde kaşıntısı vardır ki,bu da sevmediğim yönlerinden biri. Ama her nimetin bir külfeti vardır elbet. Rabbim domatese de bu özellikleri vermiş. Keremine şükür…

Eğer katkısız, mis gibi, hazırların tatlımsı tadından uzak bir salçaya “varım” derseniz, kolları sıvayıp girişin bakalım, salça nasıl oluyormuş 😉

EV YAPIMI DOMATES SALÇASI

Öncelikle belirteyim, domates konusunda belli bir ölçümüz yok fakat bizim domatesler yerli olduğu için çok suluydu. Ortalama 10 kg. domatesten 1 kg. salça elde ettim. Pazardan aldığınız sert domateslerden muhtemelen biraz daha fazla salça elde edebilirsiniz.

 • İlk olarak domatesleri genişçe bir leğenin içinde bol suyla yıkayın.
 • Sap kısımlarını bıçakla kesip, iri iri doğrayın.
 • 2-3 kez aralarına biraz kaya tuzu serpiştirin ki suyunu daha rahat versin. En üstede bir miktar tuz serpin.
 • Yaklaşık 10 saat kadar üstü kapalı bir şekilde bekletin
 • Bu süre sonunda dibinde bol miktarda sarı bir su birikecek, domatesler yüzeye kalkacaktır.
 • Kabı hafif eğerek bu suyu süzün. Eğer süzmezseniz salçanız hem geç olgunlaşır, hem de daha ekşi olur.
 • Suyunu iyice süzdükten sonra, kaptaki domatesi elinizle iyice mıncıklayıp, kabuklarının ayrışmasını kolaylaştırın.
 • Kapağını yeniden kapatıp, 3-4 saat daha bekleyin.
 • Bu sürenin sonunda domatesler böyle bir görüntüye sahip olacaklar.
 • Şimdi küçük delikli, genişçe bir süzgeci, derin bir kovanın üzerine koyun. (Annemin süzgeci biraz iri delikliydi, salçam biraz çekirdekli oldu)

Domatesten bir miktar süzgece alıp, elinizle bastırarak suyunun ve püresinin alta geçmesini sağlayın.

Suyu ve püresi kalmayıncaya kadar sıkın. Posayı atın.

 • Domates püremiz salça olmaya hazır. Bu püreyi geniş temiz kaplara paylaştırın.
 • Kapları doldurmayın ki salçamız çabuk olgunlaşsın.

Sıcak bölgelerde keskin güneş ışınlarından dolayı salça yapmak çok daha kolay olur. Salçanın olgunlaşması geciktikçe ekşime oranı da o kadar artar. Örneğin Adana civarında yapılan salçalar daha kırmızı ve lezzetli olur.

 • Tepsilerdeki salçaları sık sık karıştın, kurumasına izin vermeyin.
 • Suyunu çok fazla çektirip, katı yapmayın ki kullanımı zor olmasın.
 • Salçayı kaplara basmadan evvel tuzunu kontrol edin. Ben tuzlu olmasını tercih ediyorum. Bu şekilde salça iki sene bile kalsa bir şey olmuyor.

BİBER SALÇASI YAPIMI

Kıyma makinanız veya iyi bir mutfak robotunuz varsa ,biber salçası yapmak daha kolaydır.

Bunun için kırmızı salçalık biberleri yıkayın. Saplarını ve çekirdeklerini temizleyin.Kıyma makinasından veya robottan çekin.Yeteri kadar tuz atıp,aynen domates salçasında olduğu gibi düz kaplara koyup,güneşte katılaşana kadar bekletin.

Salçanızı daha kolay yapmak için, salça makinası da kullanabilirsiniz. Salça makinasını tanıttığım yazıyı BURADAN okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide Hanım biz de aynı şekilde salça yapıyoruz sadece merak ettiğim domatesleri kevgirden geçirdikten sonra torbaya koyup suyunu süzmeden mi güneşe koyuyorsunuz?. Ben bez torbada bir gece süzdürüp tepsilere aktarıp güneşe koyuyorum.

 2. Melikeakd says:

  Cahide hanım ilk defa domates salçası yapıcam sakaryada yasıyorum havası nemli salcayı fırında kurutsam nasıl olur kac dereceye koymam lazım birde kayatuzu koyuyoruz ya hangi asamada?kavanoza koymadan karıstırınca eriyor mu içinde kıtır kıtır kalmasın:) kusura bakmayın acemi soruları işte

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: