KokoshAbla

RAMAZANCI DEĞİLİZ!

Ramadan Mubarak

ESSELÂMÜ ALEYKÜM

Dünyevi hayatımızın şahsi telâşeleri içerisinde zaman zaman gaflete düşerek ihmal ettiğimiz, yaradılış gâyemizin gereği kulluk vazifelerimizi onarma, eksiklerini giderme, ahiret hayatımızı kazanma fırsatı olan Ramazan günlerini ve gecelerini  hakkıyla değerlendirebilme duası ile ümmeti Muhammed’in Ramazan-ı şerifini tebrik ederim.

Peygamber efendimiz (s.a.v.)devamla şöyle buyurdu:
“Bu ayda dört şeyi çok yapınız! Bunun ikisini Allahü teâlâ çok sever. Bunlar, Kelîme-i şehâdet söylemek ve istiğfâr etmektir. İkisini de, zaten her zaman yapmanız lâzımdır. Bunlar da Allahü teâlâ’dan cenneti istemek ve cehennem ateşinden O’na sığınmaktır. Bu ayda, bir oruçluya su veren bir kimse, kıyâmet günü susuz kalmıyacaktır.”

(Sahîh-i Buhârî)deki bir hadîs-i şerîfte de Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Bir kimse, Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilir, vazîfe bilir ve orucun sevabını, Allahü teâlâ’dan beklerse, geçmiş günahları affolur.”
Bu hadîs-i şerîften anlaşılıyor ki, orucun Allah’ın emri olduğuna inanmak ve sevap beklemek lâzımdır. Günün uzun olmasından ve oruç tutmanın güç olmasından şikâyet etmemek şarttır. Günün uzun olmasını, oruç tutmayanlar arasında güçlükle oruç tutmayı, fırsat ve ganîmet bilmelidir.

Câbir bin Abdullah hazretlerinin haber verdikleri bir hadîs-i şerîfte, Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Allahü teâlâ benim ümmetime, Ramazan-ı şerîfte beş şey ihsân eder ki, bunları hiçbir peygambere vermemiştir:
1- Ramazanın birinci gecesi, Allahü teâlâ mü’minlere rahmet eder. Rahmet ile baktığı kuluna hiç azap etmez.
2- İftâr zamanında, oruçlunun ağız kokusu, Allahü teâlâya, her kokudan daha güzel gelir.
3- Melekler, Ramazanın her gece ve gündüzünde, oruç tutanların affolması için duâ eder.
4- Allahü teâlâ, oruç tutanlara, âhırette vermek için, Ramazan-ı şerîfte Cennette yer ta’yîn eder.
5- Ramazan-ı şerîfin son günü, oruç tutan mü’minlerin hepsini affeder. Yâni Ramazan ayının tamamını oruçlu geçirenleri affeder.”

Kaynak: http://ramazan.minare.net/ramazani-serif/2009/08/bu-ayda-dort-seyi-cok-yapiniz.

RAMAZANCI DEĞİLİZ!

 Ehli sünnet’in kıymetli hocalarından Nureddin Yıldız’ın ruha dokunan yazısını, Ramazana hazırlık ve davamındaki hayatımıza rehber olabilmesi dileğiyle sonuna kadar okumanızı naçizâne tavsiye ediyorum.

Git gide yaygınlaşan ‘dini ramazana¸ takvayı kadir gecesine sıkıştırma’ anlayışına karşı¸ ‘hayatı ramazanlaştırma’ teklifi…
Ramazanda hapis değildik!
İrademizle Rabbimizin davetine icabet ettik.
İrademizle uykumuzu bölüp kalktık¸ aç kaldık.
Malımızı bölüp fakire pay verdik. Soframıza ortaklar getirdik.
Mescitlere koştuk.
Tâbi tutulduğumuz sabır imtihanını kazanmak için gayret ettik.
Kazanacağımızdan umutlu olduk…
Zorla değildi.
Bir ay süren ramazandan sonra hem bedenimizin hem irademizin mükemmel bir kulluk için uygun olduğu görülmüş oldu. Mazeretlerimizi kendi elimizle imha ettik. Bir ay yapabildiğimizi en az bir ay daha sürdüremeyişimizin elle tutulabilir bir engeli yoktur. Ramazanın ayını bitirebiliriz ama aşkını ve heyecanını bitirmemeliyiz.
Kulluğun mevsimi olmaz!
Ramazan ve Şubat ayının yaratıcısı aynıdır. Ramazanda cehennemden korktuysak o cehennem şubatta da kaynamaktadır. Ramazanda cenneti özlediysek Mart’ta da cennet özlemi devam etmelidir. Ramazanda takvamız öne çıktıysa diğer aylarda da takvaya muhatabız. Belki de diğer zamanlarda takvamız bize yetsin diye ramazan eğitimi gördük. İmtihan bir mevsim için değil¸ bir ömür içindir.
Nimetler bir mevsim değil yaşam boyu bize ulaşıyor. Şükrümüz ve amelimiz kesintisiz ve istikrarlı olmalıdır. Amellerin mevsimlik olanı değil devamlı olanı hayırlıdır.
Neden ramazan gündüzü gibi bir gündüzü yıl boyu yaşamayalım?
Neden en azından kimi gecelerimiz ramazan geceleri gibi olmasın?
Neden Kur’an’a alâkamız ramazandaki gibi sürüp gitmesin?
Neden ramazandaki dua ve zikir samimiyetimiz devam etmesin?
Neden ramazandaki gibi bir sadaka geleneği oluşturmayalım?
Ramazan bitti; ama Rabbimizin murakabesi bitmedi ki! O görüp gözetiyor. Amelimizi bizim için yazıyor.
İbadet bayrama kadar değil mezara kadardır.
Ölüm gelinceye kadar ibadet etmek zorundayız. İmanla ölmek¸ ibadetlerle o imanı canlı tutmaya bağlı olduğuna göre¸ ölüm gelinceye kadar ibadete mecburuz. Bayramdan bayrama namaz kılanı küçümsediği halde kendisi ramazandan ramazana takvalaşan¸ sonra da hayatın akışına uyup giden bir insanı nasıl tarif edebiliriz?
Ramazandan sonra ibadet heyecanımızın sürmesi ramazanda yaptıklarımızın kabul gördüğüne delildir.
Sadece ibadet değil¸ insani ilişkilerimiz de önemlidir.
Ramazanda sadaka veren¸ ramazandan sonra kul hakkı yememelidir. Ramazanda iftar ettirip yemek yediren¸ şevval ayında ölçüleri çiğnememelidir. Midemiz eğitildiği gibi dilimiz de Allah’ın haramlarına karşı eğitilmiş olmalıdır.
Müslümanların ihtiyaç duyduğu insani hizmetlere diğer zamanlarda da fiilen iştirak etmeliyiz. Bir görev almak için depremi veya bir afeti beklemek meziyet değildir.
Bayram¸ oruçtan kurtulduğumuza değil mağfirete erdiğimizedir
Mağfirete ermişken tekrar eskiye dönmemiz¸ ramazanda elleri kelepçeli İblis’i sevindirir. Bu nedenle:
Kullukta muvaffak olabilmemiz için Allah’tan yardımını dileyelim. Ayağımızı kaydırmaması için yalvaralım.
Ramazancılarla değil¸ salih kullarla bir arada olmaya çalışalım. Ramazandaki şevkimizi kırabilecek yer ve kişilerden uzak duralım. Ümmetin geçmiş büyüklerinin örnek hayatlarını öğrenelim¸ değerlendirelim.
Bilhassa farz ibadetlerde küçük bir gedik bile açılmamasına özen gösterelim. Az da olsa¸ sürekli olan nafile ameller yapalım. Sürekli olan amel Allah’a daha sevimlidir.
Kitabımız Kur’an’a olan alâkamız artan bir hızla devam etmelidir. Her ramazandan sonra düz okuyuşumuzu¸ ezber miktarımızı artırarak devam ettirmeliyiz.
Zikir virdimizi aksatmadan sürdürmeliyiz.
Günahlarımızın yolumuzu tıkayan engeller olmaması için sık sık samimi tövbe etmeliyiz.
Korku ile umut arasında gidip geliyoruz
Bu ümmetin geçmiş büyükleri bir ibadeti yapmak kadar o ibadetin kabul edilmesine karşı hassas olurlardı. Büyük bir korku ile ama coşkulu bir umutla Rabbimizin kapısında beklemeliyiz. Her halükârda tek kapımız O’nun kapısıdır. Bir yandan bizim eksikliğimizin altında ezilirken öte yandan da Rabbimizin rahmetine¸ o rahmetin genişliğine göz dikeceğiz.
Mubahlarda aşırılık afetine karşı uyanık olalım; çok yemek¸ çok uyku ve çok söz bir afettir.

Nureddin YILDIZ

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. canlarım, uzun zamandan beri neredesiniz meraktayım,iyisinizdir ia. Mübarek ramazan günlerinde hayırlarımız , sevaplarımız, ibadetlerimiz bol olsun ia.Dualarda hatırlanmak ümidiyle…
  içten muhabbetlerimi bıraktım…

 2. Jibekciğim nerelerdesin canım kardeşim seni merak ettim inşaallah bir sorun yoktur bir ses verirsen çok sevinirim birtanem seni ve benim için çok değerli olan yorumlarını çok özledim Rabbim sıhhat afiyet versin hayırla karşılaştırsın hepimizi öptüm canım

  1. Aynur ablacım internet bağlantım olmadığından bi hoşgeldin diyemedim kusuruma bakmazsın bilirim 🙂 sefalar getirdin güzel ablam, yerime yediğin poğaça içinde sağolasın afiyet olsun. Ramazanın mübarek olsun dualarında unutma inşallah.

 3. ABLACIĞIM BİRAZ ENDİŞELENDİM AÇIKÇASI.SEN HİÇ BU KADAR ZAMAN BLOĞUNU YALNIZ BIRAKMAZDIN.ALLAHIMDAN SENİN İÇİN SAĞLIK VE ESENLİK DİLİYORUM.RABBİM YAR VE YARDIMCIN OLUR İNŞALLAH ABLACIM ŞU MÜBAREK AYDA.UMARIM EN KISA ZAMANDA İYİ HABERLERİNİ ALIRIMDA BİRAZ RAHATLARIM.DAVETİYE GETİRDİM SENİ UNUTUR MUYUM HİÇ.HAYIRLI RAMAZANLAR DİLİYORUM.DUALARIM SENİNLE…GÖRÜŞÜRÜZ ABLACIĞIM…SEVGİLER…

 4. Hobidünyam woman forum adına;
  http://edacroche.blogspot.com/
  http://papatya68.blogspot.com/
  tarafından hazırlanmış olan; hobidünyam yemek etkinliğinin “5.”si olan” sahur lezzetleri” etkinliğinin ev sahibeliğini,
  20 AĞUSTOS 2010 – 5 EYLÜL 2010
  tarihleri arasında mintininmutfagi.blogspot.com adresimde mintinin mutfağı olarak ben yapıyorum ve muhteşem lezzetlerinizle sizleri,kendi mutfağımda ağırlamak istiyorum.

  ***yapmanız gereken şey dilediğiniz çeşitte lezzetler hazırlayıp,kendi bloğunuzda yayınlamak ve benim bloğuma yorum bırakarak haber vermek olacak.hazır olduğunu bildirdiğiniz tariflerinizi,ben bloğunuza gelip kopyalayıp kendi bloğuma ekleyerek linkinizle birlikte yayınlayacağım.hadi herkes mübarek ayın güzelliğiyle,sahurunda hazırladığı şık tarifleri bana bildirsin.
  Bu davetiyeyi ulaştırabildiğim,ulaştıramadığım herkes etkinliğimize davetlidir.davetiyeyi ulaştıramadığım aradaşlarım lütfen şimdiden kusuruma bakmasınlar…

  Not: blog sahibi olmayanlar da bu etkinliğe katılabilirler.hazırladığınız sahur tariflerini,resmiyle birlikte isminizi de yazarak (pepito_life@hotmail.com) adresime yollayın,ben de yayınlayayım:)

  LEZZETLİ PAYLAŞIMLARDA BULUŞMAK DİLEĞİYLE…TARİFLERİNİZİ BEKLİYORUM…

  NOT:hobidünyam etkinliklerine ev sahibeliği yapmak isteyenler
  http://papatya68.blogspot.com/
  adresine başvurabilirler

  1. Alevcim merak edip arayıp sorduğun için Allah senden razı olsun canım çok teşekkür ederim. mazeretlerimi sayfada bildirdim oradan haberdar olursun, etkinliğin hayrlı olsun hamarat kardeşim, sana tarifler yollamak için sabırsızlanıyor kolaylıklar diliyorum. sevgiler.

 5. ablam hayırlı ramazanlar demeye geldim.niye tarif eklemiyorsunuz.sağlığın sıhhatin iyi değil mi ablacığım merak ettim çok…

 6. Ve Aleykumus Selam Jibekciğim,
  Ben geldim =) Ramazan-ı Şerif’in mübarek olsun. Beni dua listenden ayırma. Bilhassa hayırlı acil şifa için dua istirham ediyorum. Cahide Ablamın da Ramazanı mübarek olsun.

  1. Aslıhan’ım canımsın hoşgeldin sefalar getirdin, kortizonla ilgili yazını okudum keşke yardımcı olabilsem en kalbi en samimi en içten en acil dualarım seninle canım.Rabbim Ramaanı şerifte edilen duaları geri çevirmeyecektir, tüm hastalara hayrlı acil şifalar, dertlilere devalar, ümmeti Muhammede hayr kapıları açsın dünya ve ahiret işlerimizi kolaylaştırsın inşallah.

 7. Selaaaam birtanem kardeşim ben geldiiiiiim:)
  bloğuma yazdığın samimi yorumların ve beni özlediğin için çok teşekkür ederim bende seni çok özledim canım:)
  Cahidemi de çok özledim selamımı ilet lütfen
  haaa senin için İstanbul da sokak poğaçası yedim haberin olsun:))
  yazılarını tek tek gözden geçirdikten sonra gidicem sonra tekrar gelirim canım öptüüüüm:)
  Ramazanın da hayırlı bereketli olsun Rabbim kolaylık versin Jibekim

 8. Anlayamazsin says:

  selamun aleykum jibek:)

  ramazani serifiniz hayirli olsun efem:)rabbim sizlere ve oruc tutacak kardeslerime sabir versin insALLAH.benim gibi mazeretlileride affeylesin.bu ramazan ramazana hasret gecirecem sanirim.

  rabbime emanet ol.hayirli ramazanlar diliyorum.:)

 9. Canım Jibek ciğim,
  Ramazan ayımız mübarek, hayırlı ve kutlu olsun inş. Rabbim bizi bu yıl da kavuşturdu elh.
  Bu kutlu günlerde, duadan ve sevaptan yana nasibimiz çok bol olur inş.
  Sevgilerimle…

 10. Sevgili Cahide ve Jibek,
  Sizinde Ramazan-ı Şerif’iniz Mübarek olsun.
  Rabbim bu mübarek ayı en iyi ve faydalı bir şekilde değerlendirebilmeyi hepimize nasip etsin.

 11. hayırlı ramazanlar jibekcim…..

 12. Hayırlı ramazanlar.Ellerinize sağlık.Yazdığınız yazılar, yapmış olduğunuz yemekler hepsi çok güzel.Ben jibek ne demek onu merak ettim.Eğer bi sakıncası yoksa öğrenmemin.Dini bir kelime mi en çok merak ettiğim o.Eğer öyle ise ben de bilmiyorsam hayıflanacağım.Teşekkür ederim.

  1. Ecmain. Teveccühünüz için teşekkür ederim, daha iyi hizmetler verebilme gayretimiz için dua buyurun lütfen.
   Ben orta asya kökenli Kazak’ım ve Kazakçada Jibek, ipek manasında bayan ismidir. Leyla ile mecnun gibi Kazak destânında kız Jibek ile Tölegen masalının kahramanıdır.
   Sevgi ve dua ile Rahman’a emanet olun.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: