Doğal Güneş Kremi

SODA ve MADENSUYU arasındaki farklılıklar!

The differences between soda and mineral water

ESSELÂMÜ ALEYKÜM

Cilt bakımında, vücudumuzu nemlendirmekle kalmayıp içten ve dıştan onarım sağlayan, çocuklardan hamilelere kadar kullanımı güvenli, sağlıklı ve “doğal mineralli su”  olan maden suyu, karbondioksit gazından ibaret yapay bir içecek olan soda ile aynı içecek zannediliyor. Ve ne yazık ki, bu konuda bilinçli olmadığımız için Allah’ın bizlere lûtfettiği doğal şifalardan yeterince istifade edemiyoruz. Bu konuda halkı bilinçlendirmedikleri için, enerji ve tabîi kaynaklar bakanlığımıza ve sağlık bakanlığımıza buradan bir gönderme yapmadan edemeyeceğim, zirâ Türkiye toprakları şükürler olsun ki çok verimli bereketli topraklar, diğer ülkelerin gıpta ettiği hazine değerindeki maden yataklarımızın kıymetini bilip değerlendirmekten bu derece âciz miyiz? Âcziyetimizi sorguluyorum çünkü, istatistiklere göre Avrupa, doğal mineralli suyunu kısıtlı maden yataklarından elde etmiş olmasına rağmen, Avrupalı 1 kişi yılda 150 litreden fazla maden suyu tüketirken bizim ülkemizdeki bu oran, kişi başına yılda 3 litreye bile ulaşamıyor. Ülkemizin yaklaşık 65 milyon litre olan doğal mineralli su kaynağının sadece yüzde 1’i şişeleniyormuş bu nedenle doğal kaynağımız maden suyunun % 99’u boşa gidiyormuş.

Maden suyu nedir? Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l’den daha az olmayan sulara verilen addır. Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundurur. Farklı markalar farklı miktarlarda mineraller içerirler. Bazıları yüksek mineralli sulardır bazıları düşük mineralli sulardır, bu nedenle marka tercih ederken içeriklerine bakılması gerekir.

Maden suyu ve sodayı ayıran özellik nedir? Maden suyu doğal soday yapaydır, içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapılmış olur. Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez. Her ikiside  ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok önemlidir.  Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli.

Günde ne kadar maden suyu tüketmeli? Maden suyu içindeki minareller sebebiyle çok sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Amerikan Obezite Birliği sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genllikle yüksektir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Konusu geçmişken buradan taze bir haber vereyim 🙂 (New York’un sert kanunlarına bu hafat birisi daha eklendi ve artık restoranlardaki yemeklerde tuz kullanmak yasak, restoran sahiplerinin tepkileri etkisiz kalıcak gibi görünüyor). 

Ayrıca fazla sodyum alımı idrarla kalsiyum atımını hızlandırdığı için kemik erimesi sorunu için risk faktörü oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Sağlıklı insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalı.

Maden suyunun faydaları nelerdir?
*Her yaştaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar.

*Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanmasında gerektiği kadar kullanılarak sağlanabilir.

*Sağlıklı bireylerde içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler(maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).

*Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcıdır.

*Solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında ölçüsü kadar kullanılabilir.

*Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcıdır.

*Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte asitli içecek tüketme ihitiyacı da artar. Boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çeşitleri de piyasada bulunmakta fakat bunların kalori de dikkate alınarak tüketilmesinde fayda var.

Hamilelikte maden suyu içilebilir mi?
Hamilelik, yeterli ve dengeli beslenmenin çok daha önemli olduğu ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. Annenin vücudu, bebeğin beslenebilmesi ve gelişiminin sağlanabilmesi için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Mineral ihtiyacının bir kısmını tamamlayabilmek için, bu dönemde farklı bir sağlık problemi(hipertansiyon…vb) yaşanmıyorsa maden suyu tüketimi önerilebilir.

Maden suyu böbrek taşı yapar mı?
Böbrek taşı oluşumunu maden suyu tüketmeye bağlamak yanlış olur. Aksine yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda tüketenlere göre böbrek taşı oluşumu riski daha yüksektir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

Alıntılar: http://www.samanyoluhaber.com/haber-112410.html

Sıvı tüketimi bahsi geçmişken, hepimizin bildiği oturarak su içmenin önemini bir kez daha hatırlamakda fayda var.

Herhangi bir sıvıyı ayakta içtiğimizde doğrudan onikiparmak bağırsağına, oturarak içtiğimizde ise önce mideye daha sonra onikiparmak bağırsağına gider. Sıvıların önce mideye gitmesi daha sağlıklı çünkü mide asidi sayesinde sıvının içinde bulunan mikroplar ölüyor. Böylelikle birçok hastalıktan korunmuş oluyoruz. Suyun üç yudumda içilmesi ile ilgili hadisin hikmeti de suyun yavaş içildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu yer tarafından emilmesinden kaynaklanıyor. Hızlı içildiğinde ise vücutta gereken vazifesini yapamıyor.

 Bu durum, hayatımızın her fiilîyâtında hadisler ışığında kendimizi şekillendirmemiz gerektiğini gösteriyor. Suyu içerken imkân nisbetince kıbleye yönelip, oturarak besmele çekip su bardağı sağ ele alınarak içmelidir Her hususta olduğu gibi su içerken de itidal üzere hareket etmeli aşırı derecede su içmemelidir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Sakın sizden biriniz ayakta su içmesin Her kim unutursa kusuversin” buyurmuştur (Müslim).

Son olarak, cildimiz için maden suyundan nasıl faydalanacağımızı bahsetmek istiyorum.

Cilt bakımında maden suyunun önemi: Yukarıda sıraladığımız zengin mineral içeriğinden dolayı maden suyu cildimizi onarır, solgun ve yorgun görünümünü giderir, cildi sıkılaştırarak  canlandırır genç ve diri görünmesini sağlar.

Cilt bakımında kullanımı:

1Günlük içecek olarak tüketmekle beraber buzluk kaselerine doldurarak dondurduğunuz maden suyunu hergün 5dk. yüzünüzde gezdirin. Bu hareket, kan dolaşımını hızlandıracağı için damarların sağlıklı çalışmasını sağlayarak cildinizde masaj görevi yapar.

2Bijuterilerde satılan spreyli küçük plastik bir kaba maden suyu doldurun ve gün içerisinde defalarca yüzünüze püskürtün. En ünlü kozmetik firmalarının bile bu yöntemle pahalıya sattığı ürünlerin içeriğinde maden suyundan başak farklı bir özellik bulunmuyor.

3-Yağlı ciltler için akşamları uygulanan tonik hazırlayabilirsiniz.

*1 su bardağı maden suyu

*1 kahve fincanı limon suyu

*1 tatlı kaşığı limon kolonyası

*1 çay kaşığı gliserin + 1 çay kaşığı su

*1 yemek kaşığı elma sirkesi (sevgili arkadaşım Mine’nin elma sirkesi tarifinden fadalanabilirsiniz. Elma sirkesi konusunu ayrıca ele alacağım inşallah.)

Gliserin suda çözüldüğü için 1 çay kaşığı suyla çözdükten sonra, bütün malzemeyi katıp iyice çalkalayarak karışımı sağlayın. Hergece tekrar çalkalayarak pamukla cildinizi silin.

 Sevgili dostlar, yarın hasret bitiyor inşallah 🙂 Cahidemin döndüğünün müjdesini verdikten sora hepinizi, yüceler yücesi Şâfî (c.c.)’a emanet ediyorum canlarım.

ÖNEMLİ NOT:  SODA veya MADENSUYU alırken SADE olanını tercih edin. Meyve aromalı içecekler ÂLKOL içeriyor!  Meyveli içecek, aromalı içecek, meyveli şurup, aromalı şurup, meyveli içecek tozu, aromalı içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik ve aromalı tüm içecekler alkol ile işlem görüyor.

Meyveli doğal mineralli içecekler dahil içeriğinde %0,38 oranında alkol olmasına rağmen “Türk Gıda Kodeksi – Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve Beslenme Yönünden Etiketleme Kuralları Tebliği” hükümlerine göre %1,2 oranının altındakilere “alkolsüz içecek” etiketi altında satılıyor! Daha detaylı bilgiye, aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz  http://www.gidaraporu.com/cevap-derde-deva-olmadi_p.htm

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Mine hanımın tarifine ulaşabildim ve akşam yaptım inşallah güzel bi elma sirkem olur. sevgilerimle

 2. harika bilgiler Allah razı olsun. ben çamaşır ve bulaşık makinemde elma sirkesi kullanıyorum ve bolca ihtiyacım oluyor. şu an da elimde çokça elma var, cahideciğimin elma reçelini yapıcam inşallah ve kabuklarıyla da elma sirkesi yapmak istiyorum ama Mine hanımın tarif linki açılmıyor. bana risksiz güzel bir elma sirkesi tarifi verir misiniz nolur 🙂 sizi seviyor ve dualar gönderiyorum

 3. tuncay tuncay says:

  s.a.arkadaslar peki sade gazoz bu NıGDE GAZOZU diye gecen bundada alkol varmi.karisimda meyve yok

  1. Benim bildiğim Niğde Gazoz alkolsüz.

 4. Merhaba,

  Tariflerinizi çok beğeniyorum. Yukarıdaki yağlı cilt maskesi de iyi fikir. Yalnız ben ALKOLlü sodaya takıldım. Alkollü ise katmayalım mı günah diye? O zaman kolonya neden? kolonyanın içinde ne var 🙂 teşekkürler şimdiden cevabınız için. Sevgiler

  1. Merhaba, Sodayi iciyoruz fakat kolonyayi haricen kullaniyoruz ki muctehidlerin goruslerine gore abdeste dahi mani degildir.yazinin altindaki gida raporu linkinden genis bilgi alabilirsiniz, tesekkurler.

 5. esselamu aleykum jibek hanim cahide hanimdan ve siden Allah razi olsun sizi seviyorum samimi oldugunuzu yurekten hissediyorum vermis oldugunuz tum bilgilerden dolayi tesekkurler.yolunuz acik ve aydinlik olsun

  1. Ve aleykum selam sevgili ranuna,
   Yürekten yüreğe köprüler kurdurana Hamdolsun, yolunda ve riyadan uzak eylesin hepimizi.amin
   samimiyetiniz ve dualarınızdan dolayı teşekkür ederim, Allah hepimizden razı olsun.

 6. cilt lekesi says:

  sevgili jibek,
  sitenizi çok sık takip etmekteyim emeğinize ve yüreğinize sağlık herşey çok güzel benim sizden ricam hamileliliğmde yüzde lekeler oldu bir adı doğum lekesi olna bu durum için ne yapabilrim.
  bir cildiyeye gitmedim ama avon markasının yüz temizleyicisi ve tonikkullanıyorum sürekli olmasada bana yardımcı olursanız çok sevinirim beyaz tenliyim ama malesef şuan yüzümaçık kahve:) gibi zaman ayıracağıznı ümit eder saygılar sunarım

  1. Sevgili sıkı takipcimiz 🙂
   Allah razı olsun. Kullandığınız temizleme jeli ve tonik renk açmak için değilse de cilt temizliğinin ve bakımının temelini oluşturduğu için bırakmadan devam edin. Toniği cilt tipinize göre yağlıya yatkın gözenekli ise kekikli, normal-alerjik-kuru ise papatyalı vs.li olarak kendinizde hazırlayabilirsiniz, sadece halis gül suyu da kullanabilirsiniz.Ama lekeli cilt tipi için hatmi çiçeği toniğini tavsiye ederim.

   Lekeler için:
   *Aktardan alacağınız hatmiçiçeğini 1 çaybardağı sıcak su ve 1 tatlı kaşığı hatmi çiçeğini demleyerek tonik olarka sabah akşam kullanabilirsiniz.
   *Geceden, 1 ortaboy salatalığı kauğuyla birlikte, 1 çaybardağı çiğ sütün içerisine doğrayın ve sabah tülbentten süzün.cam şişede buzdolabında saklayarak sabah akşam pamukla bolca sürüp kurumasını bekleyin ve hatmiçiçeği toniği ile silin. salatalık posasını atmayın 15dk. yüzünüzde bekletin.
   *Haftada 1 mutlaka kil maskesi yapın, 1 tatlı kaşığı kile, 10 damla limon, ve çamur kıvamına gelene kadar sirke ilave edin, banyodan veya buhardan sonra arınmış cildinize sürün ve kuruyup çatlamasına müsade etmeden ılık su ile yıkayın. (herhangibir maske sürüldüğünde, gülme-konuşma-yeme-içme ile kaslarınızı hareket ettirmeyin ki derine nüfus edebilsin).
   * 1 yumurta akına 10 damla limon suyu çırpın cildinize sürün, kurumasına yakın tekrar aynı işlemi 3 kez yapın, haftada 1.
   *1 yemek kaşığı yoğurda 1çay kaşığı karbonat ve 3 damla limon ile maske uygulayın. (alerjik ciltler yapmasın).
   *Ve mutlaka dışarı çıkarken güneş koruyuculu 30faktörlü krem kullanın.
   Bu formüller, kendi çillerime uyguladığım ve Allah’ın izniyle memnun kaldığım yöntemlerdir. Önemli olan süreklilik, inşallah 15 gün içinde lekelrin açıldığını farkediceksiniz. Leke pigmentasyon bir olay olduğu için lazer dahil hiçbir formül kalıcı çözüm değildir. Yukarıda tavsiye ettiğim basit ve maliyetsiz formülelr arasında hepsini birden olmasada size en kolay olanın 3ünü uygularsanız sadece lekelerinizde değil genel cildinizdeki olumlu gelişmeyi farkediceksiniz inşallah faydalı olacağına inanıyorum, şifa Allahtan.
   Sevgiler.

 7. cevabiniz icin tesekkür ederim.almanyadan katiliyorum.bulabilecegimi zan etmiyorum .türkiyeye geldigim zaman aktarlarda bulabilirmiyim.bulabilirsem güvenle kullanabilirmiyim.Allaha emanet olunuz

  1. Sevgili Saadet hanım,
   Almanya’da oturmanız bitkisel tedavi türünde ürünleri bulmanız açısından bir avantaj, atkestanesini Almanca (Rosskastanie öl) ismiyle apothekelerde bulabilirsiniz belki. Bildiğim kadarıyla orada organisch naturlich ürünler satan mağazalar var oradanda temin edebilirsiniz, bulunduğunuz stadtın bu tür mağzalarını internetten bulabilirsiniz. Sevgiye Rahman’a emanet olun.

 8. sitenizle yeni tanistim.cok güzel bilgiler vermissiniz .Allah güzel paylasimlarinizi daim kilsin.bundan sonra sik sik ziyaret edecegim maden suyuyla ilgili bir sey sormak istedim benim yüzümdeki kilcal damarlarda genisleme var maden suyunu kullandigim zaman problem olabilirmi…Allaha emanet olunuz.

  1. Saadet hanımcım hoşgeldiniz memnun oldum, Allah razı olsun.
   kılcal damarlar için sodayı güvenle kullanabilirsiniz inşallah. Kılcaldamar için çok etkili atkestanesiyağı formülünü uygulayabilsiniz. http://cahidejibek.wordpress.com/2010/04/11/atkestanesi-yaginin-yapilisi/
   nereden katılıyorsunuz? çevrenizde atkestanesi ağacı bulmanız mümkündür inşallah.
   sevgiler.

 9. Feride Öztürk says:

  Sevgili Jibek ve Cahide,

  YORUM YAZDIĞIM SAYFAYI TEKRAR BULAMADIM:)O YÜZDEN CEVABIMI BURAYA EKLEYİN.SİTENİZDE AZICIK KARMAŞA OLACAK AMA KUSURA BAKMAYIN NE OLUR:)

  Bütün dünyanın gözü önünde yaşanan vahşi üzücü olaylardan dolayı cevabım biraz gecikti kusura bakmayın.bu konudaki hassasiyeti ve boykotla ilgili çalışmalarınızı tebrik ediyorum.bende elimden geldiğince listeleri yayacağım inşallah.

  Bu sıcacık ve içten mesajlarınız samimiyetinize bir kez daha inanmama sebep oldu.Allah bu kalbinizdeki bu samimiyete ve iyiliğe göre çok güzel bir ömür versin ikinize de inşallah..Bencilliğin ve bananeciliğin alkışlandığı ve teşvik edildiği şu zamanda emek ederek bu kadar şey paylaşmak hiç kolay birşey değil, İkinizin de belirttiği gibi hiçbir karşılık beklemeden yaptığınız bu güzel hizmetten dolayı da Allah sizden razı olsun inşallah.
  blog yazma konusundaki güzel teşviğin için teşekkür ederim Jibekcim:) 7 aydır Nijeryadım ve bazı güvenlik problemleri yüzünden otelde yaşadığım için yemek yapma imkanların gerçekten sınırlı ama yinede sağlıklı beslenme adına ufak ufak şeyler yapsam da aradığımız herşeyi burda bulamıyoruz ne yazık ki..en iyisi şimdilik ben siz ustalarımı takip edeyim:)
  cahide hanım 7 aydır buradayım ama yakında Türkiyeye döneceğim ver bir daha gelmeyeceğim inşallah(bazı güzel sağlık problemleri nedeniyle:))
  Yemekler ve gıda konusuna gelince.Biz enugu denen güney bölgesindeyiz ve burası ağırlıklı hristiyan bölgesi olduğu için müslümanların olduğu kuzey bölgesinde olduğu gibi bizim mutfağımıza benzeyen ve bolca bulunan lübnan yemeklerinden ve mutfağından ne yazık ki uzağız.bu yüzden yemek konusunda ciddi sıkıntılarımız var.buradaki azınlıkta olan müslümanların kestiği hayvanlarda yapılan sokakta pişirilen kebap-ızgara karışımı SUYA denen bir yemeği tüketebiliyoruz,bunun dışında çeşit çeşit sebzeli baharatlı pilavları olan bir memleket onlardan da yenebiliyor.bukadar suyun ve güneşin olduğu bir memlekette allahaşükür sebze ve meyve çeşit olarak bol.bizim ülkemizdeki taptaze ve ucuz olmasada bol bol meyve sebze tüketmeye çalışıyoruz.örneklemem gerekirse:6 tane erik 16 tl, bir tane küçük yeşil elma 1 milyon gibi.ama tropik meyveler ucuz tabi o da güzel bir şey:)
  Marketlerdeki helal ürünlere gelince burada alışveriş yapabildiğimiz gerek temizlik gerekse ürünlerinin kalitesi açısından sadece bir market var:)hububatlar,konserve ürünler ve peynir,tereyağı gibi süt ürünleri bulabiliyoruz.kendi yerel sanayileri çok gelişmediği için çoğu ürün Fransa,İtalya,İngiltere gibi ülkelerden ithal edilmiş durumda.bazılarında helal ibaresi olsa da çoğunda yok.mümkün mertebe etiketlerini okuyarak tüketmeye çalışıyoruz.türk ürünü olarak birkaç çeşit bisküvi,salça gibi ürünler var gıdada.ama zücaciyede Paşabahçe ve güral porseleni tüm bardak reyonunu sırtlamış görünce baya mutlu oluyoruz:)(korkmaz tencereyi de unutmayayım kalite simgesi burda o da)bunlar reklama girmez umarım:(
  Biz hem güvenlik hem imkanlar olarak bayağı kötü bir yerindeyiz ama dünyanın en güzel yerinde olsak da insan uzakta olunca tabiki her şeyi çok özlüyor..herşey bir yana şu an simit ayran bir yana..inşallah gurbette olan herkes bir an önce ülkelerine döner..çok zor bir şeymiş…
  Şimdilik buralardan bu kadar sevgili jibek ve cahide,başta da dediğim gibi Allah sizden bu güzel emekleriniz için razı olsun inşallah..takipçiniz olmaya devam edeceğim artık Türkiye’den de;)
  SEVGİLERİMLE,BAŞARILAR …

  1. Sevgili Feridecim,
   önceki yazışmamız ciltbakımı sorucevap kategorisindeydi ama inan hiç önemli değil canım değer verip gelmişsin evimizdesinya hangi odaya girmek istersen kapımız açık 🙂 içten ve uzuun mesajın için bizimle paylaştıkların için teşekkür ederim zahmetine emeğine sağlık canım.
   Boykot ürünlerinin birkısmıda olsa ne yazıkki hayatımızın içinde olan ürünler, elimizden geldiğince sonuna kadar boykot edelim inşallah.

   Otelde kalmana ve şartlarınıza üzüldüm Rabbim imtihanınızı kolay kılsın. yakında Tr’ye dönüyor olmana sevindim hele güzel sağlık nedeninin güzel bi bebiş olduğunu tahmin ederek mutlu oldum 🙂 Allah gönlüne göre hayrlı mümin evlatlar nasip etsin.

   Gurbette Türk markası gördüğünde akraba görmüş gibi sevinmenin ne demek olduğunu iyi bilirim 🙂

   Meyvalar burada da dilimle veya taneyle satılıyor, bol bol tropikal meyvelerden istifade et birdaha bulamıycaksın. Ama şunuda belirteyim canım, hamilelere uyarıcı özelliğinden dolayı hindistan cevizi ilk aylarda kullanılmamalı.

   Feridecim, Rabbim birdaha gurbetle imtihan etmesin sevdiklerinden ayırmasın ağız tadını bozmasın muhabbetini arttırsın inşallah, kalbi dualarımla Rahman’a emanet ol canım.

 10. Jibek ciğim,

  Bilgilendirdiğin için çok teşekkürler, bir daha kesinlikle almam, sade olanını daha çok seviyorum zaten, ama aksi bile olsa kaçınmamız gerek.

  Sevgilerimle…

 11. Jibek ciğim,

  Madem suyu yanımda 🙂 Aslında ben sade olanı seviyorum ama eşim bu kez narlı maden suyu almış, rengi çok güzel:)

  Maden suyunu evden eksik etmeden sık sık kullanmak gerektiğini biliyorum, kişi başına tüketim konusunda resmen uçurum var aramızda Avrupa ile… Bu arada oğlumun anlattığı fıkra gibi bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum, Avrupa da bir kişi yılda en az 7 kitap okuyormuş, Türkiye de ise 7 kişi bir kitap okuyormuş:))

  Maya hakkında verdiğin bilgilerden sonra kuru maya ile maske yapmıştım, buzluğa madensuyu koymam da yakındır:)))

  Ayrıca , daha önce verdiğin tonik tarifini aynen bahsettiğin gibi küçük spreyli bir şişeye koydum, çok pratik oldu:)

  Sevgilerimle…

  1. Minecim afiyet olsun diycem ama keyfini kaçırmak istemesemde bildiklerimizi bildirmek zorundayız dimi canımarkadaşım.
   Bende limonlu maden suyunu severek içerdim tâ ki, meyvalı tüm içeceklerin alkolle çözüldüğünü, meyvalı doğal mineralli içeceklerin dahil içeriğinde %0,38 oranında alkol olmasına rağmen “Türk Gıda Kodeksi – Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve Beslenme Yönünden Etiketleme Kuralları Tebliği” hükümlerine göre %1,2 oranının altındakilere “alkolsüz içecek” etiketi altında satıldığını okuyuncaya kadar. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin canım http://www.gidaraporu.com/cevap-derde-deva-olmadi_p.htm

   Böylelikle sayfaya bu alkol konusuyla ilgili not düşmem gerektiğini hatırlatmış oldun teşekkür ederim canım.

 12. …ve aleykumselam güzel kardeşim,Cahide bahsedecekti bir karışıklıktan dolayı yorumum bu güne kaldı 🙂
  çok bilgilendirici bir yazı,Rabbim razı olsun(amin).Benim ufaklık yazmama müsade etmiyor,bitirmek zorundayım 🙁
  Rabbime emanet ol,hayırlı cumalar,sevgiler…

 13. ALLAH faydalı ilmini ve amelini artırsın güzel kardeşim:) avrupada yaşayan bir komşum orada normal su yerine kasalarla maden suyu aldıklarını sürekli tükettiklerini söyledi şaşırdım bizim içme amacımız farklı demiştim sen yazınca daha iyi anladım
  cahidemin de işinin bitmesine (aramıza dönmesi demiyeceğim enerjisini hep hissettim) yazmaya başlamasına çok sevindim
  ALLAHa emanet ol canım benim

 14. Jibek ciğim,

  Yine harika bir konuyu sayfana taşımışsın, yazının hepsini okumadım, okuyunca bir daha yorum yazıcam:) Şimdi bir iki satır yazmadan geçmek istemedim:)) Beni referans gösterdiğin için ayrıca çok teşekkürler. Bu arada Cahide ciğim işlerini bitirmiş ve aramıza dönmüş:) Yorumunu görünce çocuklar gibi sevindim:) Her zaman söylüyorum; iyi ki varsınız ve sizi çook seviyorum…

 15. S.A.
  Yazınızı merakla okudum jibek arkadaşım.ülkemizdeki maden suyunun yüzde 99 unun boşa gittiğini okuyunca çoook üzüldüm.Elhamdülillah doğal kaynakları zengin bir ülkede yaşıyoruz.Fakat malesef bunları yeterince iyi değerlendiremiyoruz..inşaallah yeni nesil bilinçlenir.çok faydalı bir yazı teşekkürler.

  1. ve aleykumselam, nilü arkadaşım, bu %99’luk oranı daha akıllıca kullanabilsek halka sudan ucuz faydalı madensuyu satabilsek, hatta bunu nimetteen hakkıyla istifade ederek dünyaya pazarlayabilsek gayri müslim ülkelerden borç almamıza bile gerek kalmıyacak belki ama ne yazık ki kendi topraklarımızdan istifade edemememiz bile ülkemize dayatılan siyasi güçlerin elinde, rabbim onlara vicdan bizikilerede akıl ihsan buyursun.amin.bizde böyle üzülmekle sinirlenmekle kalırız işte 🙂 sevgiler canım.

 16. SA.Jibekciğim,yine çok faydalı bilgilr hazırlamışsın çok sağol..Afyonda boşa akan Maden suyunu gördüğümde üzülmüştüm,İst. parayla alıyoruz boşa akması üzücü daha kimbilir nerelerde aynı durum yaşanıyor..sevgiler..A.E.O

  1. Ve Aleyküm Selam ablacım, bu milli israftan sorumlu kişilere kızıyorum! çünkü ben Türkiyedeyken annemin romatizmaları sebebiyle kaplıcası olan birçok şehir gezdim ve ne yazık ki hepsinde farkettiğim şey ise yerel belediyeler dahil bu milli hazineye yeterli değeri veremiyorlar kıymetini bilemediği gibide israf ediyorlar oraları kurutmanın çarelerini arayıp bina dikmeye kalkıyorlar. Allah, bahşettiği nimete şükürsüzlükten dolayı çöl etmesinden korkuyorum, âkibetimiz hayr olur inşallah. Sevgiler ablam.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: