Kokoshabla_com_ad_banner

Cilt Bakımında Hamur Mayası mucizesi!

In Skin Care, Miracle of Yeast!

ESSELÂMÜ ALEYKÜM

Sevgili dostlar, bugünkü doğal ciltbakımı konumuzun ana malzemesi “hamur mayası“. Rabbimizin hikmetlerle donattığı sayısız nimetlerinden biri olan mayayı, sadece hamur işlerimizin kullanımında sınırlandırmakla kalmayıp, sağlığımız için mucizevi faydalarını öğrenerek istifade edelim inşallah. Bir mayanın bile, hikmet dolu sırlarını öğrendikçe hayrete düşüyorum. Ve 1 nefes için 2 şükür gerektiği gibi şükrünü edâ edemediğimiz onca nimetler için Râhman’ın merhametine sığınıyorum.

 Amerikalıların yeme alışkanlıkları arasında sulu yemeğin hemen hemen hiç yeri yoktur, ızgara, pizza, makarna, kızartma türünde kuru yiyecekler tükettiklerinden dolayı bağırsak sistemleride doğal şekilde işlevini yapamaz. Gerek hazmı kolaylaştırıcı olarak gerekse cilt ve beden sağlığı için günlük çiğ maya tüketimi burada çok yaygındır, meyvesuyu, salata, kahvaltı gevreği ve  yoğurda 1 tatlı kaşığı ilave ederek yeniliyor veya gıda takviyesi olarak satılan maya tabletleride bulunuyor.

Sevgili hocam Gülten Şenşafak’ın derslerinde, özellikle altını çizerek bahsettiği ve 25 yıldan bu yana tavsiye ettiği konulardan biri olan maya, sivilceli ciltlerde Allah’ın izniyle çok etkili bir çözümdür. Aşağıda tarifini vereceğim formül, sadece ergenlik çağındaki çocukların değil, yetişkinlerin sivilce şikayetleri için de geçerlidir. Eğer maya alerjiniz ve mide rahatsızlığı probleminiz yoksa kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederim. Maya kullanamayanlar ise yeşil kil maskesi veya maydonoz veya marul kürünü uyglayabilirler.

Sivilceler için Maya formülü: 1 tatlı kaşığı mayayı (herhangibir çeşidi olabilir), suyla ezerek her sabah için. Tadını almak istemiyorsanız burnunuzu kapatarak tek seferde için ardından bol su içebilirsiniz, dilerseniz sevdiğiniz çiğ bir yiyeceğe katarak da tüketebilirsiniz.

Sivilceler için Maya maskesi:

*Cam kâseye koyduğunuz 1 tatlı kaşığı mayaya suyu damla damla ilave ederek sulu olmayacak bir kıvam elde edin.

*Yüzünüze sürdüğünüz maya maskesinin kurumasını bekleyin, çatlamaya başlamadan yıkayın.

*1 hafta boyunca günde 1 kere uygulayacağınız bu maskeden sonra yağsız nemlendirici losyon sürün.

Sivilceler için maydonoz veya marul maskesi: (haftada 2 kere uygulanır).

*Maydonozun içeriğindeki madenler ve değerli yağ asitleri sivilceleri kuruturken, limonun içerisindeki sitrik asidin görevi de sivilce lekelerini gidermektir. Şifâ Allahtandır.

*Yıkanmış maydonozu veya marulu elinizle koparıp, 1 avuç maydonozu havanda ezin (blendır kullanmayın). 

*Cam kâseye aldığınız maydonozlara 5 damla limon suyu sıkıp karıştırın.

*Sırt üstü yatarak sivilcelerin üzerine sürüp 15dk. beklettikten sonra bitki losyonuyla yıkayın. (Bitki losyonu: demlenmiş papatya veya ıhlamur suyu da olabilir, gül suyu da olabilir).

Sivilceler için yeşil kil maskesi:

*Cam kâseye toz halindeki yeşil kilden 1 tatlı kaşığı koyun. Üzerine 5 damla limon suyu sıkın. Bitki losyonundan damla damla ekleyerek çamur kıvamı elde edin. Göz çevrenize değdirmeden yüzünüze sürün. Kurumaya başlayınca yıkayın.

 Mayanın faydalarını araştıran Japon ve Amerikan bilim adamları, insanlar üzerinde bu denli etkili olmasının sebebinin mayanın genleriyle insan genlerinin birbirine çok yakın olduğu sonucuna ulaşmışlar. Bir dönem tüm dünya medyasının konu ettiği araştırma sonuçlarını aynen aktarıyorum.

Mayanın vücudumuz ve sağlığımız üzerindeki mucizevi faydaları!

Maya nedir?
Maya, mantarlar grubunda yer alan tek hücreli canlılardır. Çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük, yuvarlak ve renksiz hücrelerden olusan, bira mayası olarak da bilinen bu madde, başta ekmek olmak üzere çeşitli unlu mamullerin, bira ve şarap gibi içkilerin üretiminde kullanılıyor.
Piyasada toz (kuru) ya da kalıp (yaş) halde satılıyor. Ekmek yapımı sırasında hamur maya ile kabartılıyor. Maya undaki nişastayı etkiliyor ve bir tür şeker olan glikoza dönüstürüyor. Sonra da glikozu alkol ve karbondioksite ayrıstırıyor.
Oluşan karbondioksit gazı, mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılarak hamurun kabarmasını sağlıyor. Pişirme islemi sonunda hamura katılan suyun büyük bir bölümü, karbondioksit ve alkol uçuyor. Böylece ekmek gözenekli, kabarık ve yumuşak bir kıvam alıyor.

Sağlığınız için:
Daha sağlıklı ve her zaman enerjik olmak ister misiniz? Maya bu konuda size yardım edebilir. Çünkü o etkili bir stres atıcıdır. Karaciğeri temizliyor ve anne karnındakı ceninin gelişimini sağlıyor. Ayrıca bağısıklığı güçlendirerek hastalıkları önlüyor. Özellikle sporcular, hamileler, gelişmekte olan çocuklar ve nekâhat devresinde olan hastalar bu değerli besini bol bol tüketmeliler.

 

Sporcular:
Maya,
doğadaki en zengin aminoasit özleri, magnezyum, potasyum, krom selenyum ve fosfor gibi mineralleri, B grubu vitaminleri içerdiği için özellikle spor yapanlara son derece yararlıdır. Bilim adamlarina göre maya, sağlığımız için çok yararlı bir besindir. Organizmanın kimyevi aktivitelerini uyararak en iyi şekilde çalısmasını sağlıyor. Hücrelerin büyüme ve üremesine yardımcı oluyor. Yağ ve karbonhidrattan yoksun oldugu için hazmı kolaylaştırıyor. Bu nedenle sporcular mayalı yiyeceklerin ağırlıklı oldugu bir beslenme alışkanlığı edinmeli. Yağsız ve mayalı hamurişleri ve ekmeğe ölçülü miktarda yer veren bir beslenme programı uygulamalı, mayayı kahvaltıda süte ilave ederek ya da diger öğünlerde salata veya mezelere ekleyerek yemeli.

Anne adayları:
Hamilelik döneminde vücudun gereksinimleri artıyor. Maya tüm bu ihtiyaçları karşılayacak kadar zengin nitelikler içeriyor. Mayadaki zengin B9 vitamini (folik asit) hamilelerde cok sık rastlanan anemiyi önleyip yeni hücrelerin (plasenta gibi) üretimini uyarıyor. Cenindeki sinirsel hücrelerin gelişimesini sağlıyor.
Yetişkin bir insanin günlük folik asit gereksinimi 3 mg. iken, hamilelik döneminde bu miktar 7.5 miligrama çıkıyor. Bu nedenle hamile kadınlar mayalı yiyecekleri, bu dönemde beslenme programlarına almalı.

Diyabet:
Maya, sodyum ve şeker açısından yoksun olduğu için özellikle diyabet ve hipoglisemi‘ den (kan şekeri oranının düşmesi) yakınanlar icin ideal. İçeriğindeki krom, kandaki yağ ve şeker düzeyini azaltan insülinin hareketini güçlendiriyor. Çinko minerali ise glisemi (kandaki yüksek eker oranı) düzeyini düşürüyor.

Stres:
Maya, yoğun strese ilaç gibi geliyor. Zengin B vitaminleri sayesinde sinir sistemini dengeliyor. Sinir hücrelerinin yaşamını uzatıyor ve sinirlerin çevresindeki lifleri güclendiriyor. Sinirsel uyarıların düzenli bir şekilde işlemesini sağlıyor.Örneğin kalp atışları, göz kırpma, nefes alma, kanı iterek kan dolaşımını hızlandıran damarların işlevi gibi. Ayrıca konsantrasyonu, fiziksel ve ruhsal randımanı artırıp yorgunluk ve asabiyeti önlüyor. Yoğun stres altında iken artan mide asidini önleyerek, sindirim sisteminin işlevine de yardımcı oluyor.

Diyet:
Sağlıklı bir diyette yer alan besinlerin vücudun tüm gereksinimlerine yanıt vermesi gerekiyor. Maya bu gereksinimlerin büyük bir bölümünü karşılayabilecek nitelikte. Zayıflama diyetleri bazen bağırsak bakterilerine zararlı olabiliyor. Maya bu durumda dengeleme görevini üstleniyor ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri güçlendiriyor.

Karaciğer:
Karaciğer, önemli görevleri yerine getiren, en yoğun çalısan ve en stresli iç organlarımızdan biridir. Besinlerden aldığımız maddeleri vücut için yararlı maddelere dönüştürmek için hiç durmadan çalısıyor. Kesintisiz faaliyet gösteren bir kimya laboratuvarı gibi. Bu nedenle sürekli yardıma ihtiyacı var. Maya, karaciğerin yakın dostu olarak çift etkili hareket ediyor;
*Birinci etkisi: Karacigeri toksinlerden arındırıyor.
*İkinci etkisi: Onun düşmanlarına karşı savaşıp yağların bu organda birikmesini engelliyor.
Ayrica maya colina denilen yağ dönüştürücü bir madde içeriyor. Bu madde, vücuda giren yağları organizma tarafından en iyi şekilde kullanılacak hale getiriyor ve karaciğerde birikmelerini önlüyor.

Güzelliğiniz için:
Güzelliğin sırrı mayada saklı.
Onunla saçlarınıza masaj yapın, sütte eriterek yüzünüze ve ellerinize sürün. Güzelliğiniz için ihtiyacınız olan tüm gereksinimleri karşılayacak kadar zengin olan mayayı mutfağınızdan eksik etmeyin.

Vücut ve yüz:
Yüzünüzü nemlendirmek ve dış etkenlere karşı korumak için mayadan yararlanabilirsiniz. Yüksek dozda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlıyor. Cildin daha güzel ve pürüzsüz görünümüne yardımcı oluyor. Protein, ayrıca cildin oksijen almasını sağlayıp beslenmesine katkıda bulunuyor. Mayanın içeriğindeki yüksek potasyum miktarı, dokularda biriken toksinleri dışarı atarak cildin artık maddelerden arınmasını sağlıyor. Böylece cilt âdeta yenileniyor. Maya, cildin mat ve pürüzlü görünümüne yol açan mide sorunlarını gideriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek cilt alerjilerini önlüyor. İçeriğindeki B2 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yağ dengesini ayarlayarak akne ve sivilceye karşı etkili oluyor. Maya, deyim yerindeyse cildi hem içerden hem de dışardan besliyor.

Saçlar:
Maya özellikle stresli dönemlerde saçların dökülmesini önleyip sağlıklı uzamasını sağlıyor. İçeriğindeki B5 vitamini, saç sağlığı için çok önemli olan keratin oluşumunu uyarıyor. Keratin, saçların dökülmesini önleyip daha hacimli ve gür görünmesini sağlıyor.
4 çorba kaşıgı toz mayayı 1 bardak ılık suda eritin. Saç diplerine früksiyon yaparak yedirin. Birkaç dakika bekledikten sonra bol suyla durulayın.

Eller:
Maya ellerin de dostu. Akşamları yatmadan önce 1 kahve fincanı ılık süte, 1 tatlı kaşığı yaş maya ilave edip eriyinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu doğal el kremini ellerinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın. Ellerinizin yumuşacık olduğunu farkedeceksiniz. Özellikle soğuk havada çatlayan ellere iyi geliyor.

Cilt:
Mayanın cilde yararlari antik çağlardan beri biliniyor.  Antik Mısır’da kadınlar güzelleşmek için mayayı ciltlerine sürerlermiş. Ayrıca mayanın mikrop öldürücü özelliklerini keşfedip yara merhemi gibi kullanırlarmış. Yaraları dezenfekte etmek ve çabuk iyileşmesini sağlamak için yaranın üzerine maya sürerlermiş,.
Mayadaki vitamin ve mineraller cildin her türlü gereksinimi sağlayacak kadar zengin. Özellikle akne ve sivilceli ciltlere çok yararlı. Karaciğeri toksinlerden arındırıp, temizliyor ve ciltteki aşırı yağlanmayı önlüyor.

Maya ile hazırlanan maskeler sorunlu ciltleri iyilestiriyor.
2 çorba kaşığı yaş mayayı metal olmayan bir kaseye alıp, 1 çorba kaşığı ılık su ilave edin ve yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Göz ve dudak çevresi dışında tüm cildinize yuvarlak hareketlerle masaj yaparak yedirin. Kuruması için 10 dakika kadar bekleyin. Cildinizi hafif ıslatılmış bir parça pamukla temizleyip,önce ılık suyla sonra soğuk suyla durulayın ve havlu ile tampon yaparak kurulayın
.
Bu maskeyi 20’li yaşlardaysanız, ayda bir kez.
30’lu yaşlardaysanız, onbeş günde bir.
40’li yaşlardaysanız, haftada bir.
50’li yaşlardaysanız , haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz.

Arkadaşlar, bu çok faydalı bilgilerden istifade edeceğinizi umuyorum. Rabbim Şâfi ismi celiliyle tecelli buyursun. Hepinize hayr bereket ve huzur dolu bir hafta sonu dilerim, en güzele O’na emanet olun.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. merhaba umarim soruma bir cevap bulurum esim bir tv pograminda mayanin icinde berberlenden toplanan saclari mayanin ham maddesinde kullanildigina ve bu beni cok rahatsiz etti ve cok igrenc buldum lütfen beni bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden tesekkürler allaha emanet olun

  1. Merhaba. Helal olan maya var . Pakmaya markasi helaldir.

 2. Nurbetül says:

  Şuan suratımda bu maskeyle bu yazılanları okudum 🙂 Başka sitelerden okuyarak, tv de izleyerek falan tesadüf eseri öğrendim. Sonra yüzüme uygulayınca bir kez daha bakayım derken siteni buldum 🙂
  Şuan suratım acayip gerilmiş durumda :)))) Benim yüzümde sorunlu malesef sivilceden yana. Cesaret ettim kullandım. Bugüne kadar şu yüzüme 1000 tl üzeri yatırım yapmışımdır sanırım 🙂 1 tl’lik maya ile biraz rahatlarsa bayram edicem sanırım 🙂 Ben birazda genişleyen gözeneklerim için kullandım. Sivilceye son verme umudum kalmadı çünkü 🙂 Gözenekler genişledi kullandığım ürünlerden dolayı. Sıkılaşması için uyguladım. bu ilk yapışım. Etkisini tekrardan bildiririm size.
  Bu tarz şeyleri okumak fikir oluyor ama deneyenlerin ağzından dinlemek de daha bir başka oluyor. O yüzden tekrardan size bildiririm. 🙂

 3. hamur mayasıyla bira mayası arasındaki fark nedir çünkü birisinin 100 gramı 15 tl iken diğerininki 1 tl

 4. bende merak ettim ve denicem inş faydasını görürürm

 5. ben ulker oncelıkle degerlı bılgılerınızden dolayı tesekkur ederım ..ben bu maya maskesını doktorum programında ızledım cok etkılendım bende az da olsa sorunlu bır cılde sahıbım cok heycanlandım ve denedım fakat cıldımde kızarıklıklar olustu ..bırde mayanın yuzde kıllanma yaptıgını duydum ..aslı varmıdır.duyunca cok uzuldum cunku..zaten maya maskesını veren estetısyen yuzu kıllanmaya meyıllıler kullanmasın demıstı ama ben bılmıyorum cıldım kıllanmaya meyıllımı? nasıl anlaya bılırım meyıllı olup olmadıgını …ben bılemedım sımdı kıllanmaya meyıllı degılsem bıle maskeden sonrakı kızarıklıklarım alerjım oldugunumu gosterıyor.sahsen ben kendım bu kızarıklıkları soyle yorumladım kendımce cılt altındakı kan damarlarının mayanın etkısıyle genısledıgını ve harekete gectıgını ve mayanın cıldım uzerınde etkıler yarattıgını bunun gecıcı olabılecegını dusunuyorum sız ne dersınız yanlısmı yorumluyorum ..bırde hafıf bır kasıntı hıssettım benı bılgılendırırmısınız..sahsen cok uzulurum eger alerjım varsa ..yorumlarınızı beklıyorum tesekkurler allaha emanet olun..

 6. sa mayanın bu kadar harika bişey olduğundan haberimiz yoktu.ALLAH razı olsun jibek ablacım bizi bilgilendirdiğin için, stres için kullanım da yemek mi gerekiyor mayayı,yoksa yüze sürmek yeterlimi tekrardan ALLAH razı olsun hayırlı günler

 7. esengül says:

  hamurmayasını hassas ciltler kullnamıyomu yani

 8. Allah’im yaa, yorum yazayim dedim ama hala kendime gelemedim!Ne super bi seymis maya!

 9. maya hakkindaki yazinizi okudum cok istifadeli olmus.yas maya ile uc kez maske yaptim her seferinde cildimde kizarikliklar olustu.hassas bir cildim var.neden olabilir.devam etmelimiyim.daha önce at kestanesi yagini sormustum.almanyada bir cok eczaneye sordum malesef bulamadim.tr den önerdiginiz marka varmi.Allaha emanet olunuz.

  1. Sevgili Saadet, maya ve çilek türü bazı gıdalar hassas ciltlerde alerji yapabilir, hassas cilde sahip kişiler, kullanacakları her ürünü ilkönce bilek içinde ufak bir bölgede denemelidir. Mayayı devam etmeyin, inşallah atkestanesini denersiniz. Almanyada natıral-doğal-organic-bio-ürünler satan mağazalarda bulabileceğinizi tahmin ediyorum Ben Tr deyken shiffahome ve arifoğlu markalarının farklı ürünlerinden faydalanmıştım. hayrlı haftalar dilerim.

 10. S.a.
  maya hakkında verdiğiniz bu yararlı bilgilerden dolayı teşekkürler. yazınızı hayretle okudum.ilk defa duyuyorum.Rabbimin verdiği nimetleri saymakla bitmez.ne kadar şükretsek az.
  sevgiler…….

  1. ve aleykumselam nilü arkadaşım mı demeliyim? bilemedim 🙂 okuyup zahmet ettiğin için ben teşekkür ederim, Rabbim şifa kaynağı nimetlerinden hakkıyla istifade ve şükredebilmemizi nasip etsin.amin. sevgiler.

 11. Yorumunuz için teşekkürler belgüzar hanım, sevgiler bizden 🙂

 12. GUNAYDIN AÇMA ÇOK GUZEL GÖRÜNUYOR ELINE SAĞLIK. yAPIMI KOLAY VE LEZZETLI SEVGILER

 13. jibekcim sitemdeki yorum sanamı ait ben öyle tahmin ediyorum isim çıkmamış.ben senin kabul ederek çok teşekkür ediyorum .çok güzel çok duygulu bir yorum .herkesin çocuğu kendisi ve ümmet için yüz akı olsun inş.
  sevgilerimi yolluyorum aeo

  1. Rica ederim ablacım, isim yazmıştım demekki çıkmamış. Ablacım sana yorum yazarken her seferinde hata oldu diyor, 2. seferinde kabul ediyor, bende 1.sini yine kabul etmeyeceğini tahmin ederek yazımı kopyalıyorum 2.sinde yapıştırıp yolluyorum, acaba bu durum benden mi kaynaklanıyor diğer arkadaşlar böyle bir sorundan bahsettiler mi? benim için sorun değil ablacım sadece senin sayfanla ilgili olduğu için haberin olsun istedim. Güzelliklerle dolu yüreğinle ve prenseslerinle en güzele emeanet olun 🙂

 14. Sevgili Jibek paylaşım için teşekkürler canım maskeyi mutlaka deneyeceğim.Sevgiler.

  1. Rica ederim canım, umarım memnun kalırsın, sevgiler bizden canım.

 15. Jibek abla,mayayı ablamda sivilceleri için kullanıyor ve çok faydasını gördü.o pahalı kremlerde kat kat iyi ve doğal.çok iyi sonuç veriyor ciltte.yazı çok güzel.hayırlı günler

  1. Hazalcım test edip onaylamış birinden bunları duymak çok güzel, Rabbim nimetlerinde nice şifalar sunmuş.sevgiler canım.

 16. aayyyyy çok şükür okumayı bitirip yoruma geçebildim anlamadım birdaha diye diye oku oku bitiremedim bilgi yüklü yazını Jibekim bende sivilcelerden muzdarip bir hanım olarak ayrıca çocuklarımda bana çekmişler onlarda da var inşaallah hepimize şifa olur yazdıkların canım benim Allah razı olsun senden
  ben bir kez limonla mayayı karıştırıp sürmüştüm yüzüme arkadaşımın tavsiyesi ile ama çok kötü kokuyor diye bir daha sürmedim şimdi tekrar ama senin yazdığın gibi süreyim bakalım şifa Rabbimden
  birde ben reflü hastasıyım acaba içmemde bir mahsur olurmu bana cevap verirsen sevinirim güzel kardeşim Rabbim ilmini arttırsın her yönde sevgiler

  1. Aynur ablacım yazılarımda her seferinde en çok sıkıntı çektiğim konu, uzun yazılar yazıpta insanların gözünü korkutmak istemiyorum 🙂 ama ilgilenenler için hepsi önemli konular ve bunlar notlarımdan aklımdakilerden kırpa kırpa kısaltmış hali:) değer verip okuduğunuz için Allah hepinizden razı olsun, inşallah uygular şifa bulursunuz.

   Ablam, yüzünde bekeltmeye sabredemiyorsan tek seferde nefes almadan içmeyi veya salataya toz maya katmayı dene istersen.
   Maya ve kefir bağırsaktaki faydalı mikropları çoğalttığı için reflüye iyi geldiğini duymuştum ama kefirin helallik konusu şüpheli diye biliyorum. Eğer reflü konusunda tedavi gördüğün doktorun varsa ona danışabilirsin ablacım Allah şifalar versin, hayrlı pazarlar, sabah namzı vakti girdi hadi ben artık yatayım, sabaha devam ederim inşallah:)

 17. sevgili kardeşim,önce seni ve cahidemi yüzyüze görüşemesek de sevdiğimi belirteyim,ALLAH faydalı ilmini artırsın,fitnelerinden korusun,mayanın önemini dikatlice okudum,helveya daha fazla bakamadım malum benim sağlık! diyetim başarıyla:) devam ediyor bittiğinde yapmak isterim ayrıca,diyetsyenim ısrarla tam buğday ekmeği yememi söylüyor sebebini sana sorsam cevap yazarmısın
  EL-EMİNe cc emanet olun selam ve dua ile

  1. Ablacım bilmukabele kalp kalbe karşı inanın, zaman ve mekândan münezzeh olan Rabbim, sanal âlemde gerçek dostlar edindirdi hamdolsun.Ben de seni Allah için seviyorum ablam 🙂
   Maşallah ablacım diyete devam her işin başı sağlık, helvayıda ilerde yapar afiyetle yersiniz inşallah.

   Tam buğday ekmeğiyle ilgili, bildiğim kadarını söylüyeyim ablacım.
   *Tam buğday, rafine edilmiş unlarla kıysalandığında, kepeğinden ve özünden tam ayrılmadığından dolayı içerisindeki değerli vitamin ve mineralleri yitirmemiş oluyor. Dolayısıyla posalı ekmek olduğu için bağırsak boşaltımında büyük fayda sağlıyor.

   *Yemek yerken uzun süreli çiğnemeler, dilimizdeki tat alma duyusunu tatmin ettiği için beyine doydu sinyali gönderiyor böylelikle midemiz tam olarak dolmasa bile tokluk hissi veriyor. Tam buğdayın iri tahıllı ekmekler uzun süre çiğnendiği için hem az ekmek yemiş oluyoruz hem çabuk doymuş oluyoruz.

   *Tam tahıllı ekmek ile çavdar ekmeğinin kalorileri düşüktür (50), bu yüzden diyabette kan şekerinin dengesini sağlar. Eşim diyabetik olduğu için ben de ekmeklerimi tam tahıllı buğdayla çavdardan yapıyorum.

   *Tam tahıllı ekmeği sadece zayıflamak isteyenler değil herkesin kullanması için önemli bir sebep de, bazı kanser risklerine karşı koruyucu kalkan olmasıdır.

   İnşallah yardımcı olabilmişimdir ablacım, sağlıkla sağlıcakla kal 🙂

   1. tabiki çok yararlı oldu ALLAH razı olsuneline diline gönlüne sağlık sevgiler

 18. selamlar canm arkadaşım benm,
  bloğuma bıraktığın güzel yorum için çok teşekkür ederim. beni çok mutlu ettiğini bilmelisin zaman zaman da şımarttığını :p
  maşaallah süphanallah. verdiğin güzel ve yararlı bilgilerle bizlere nasıl yardımcı oluyorsun bilemezsin. bence aslında amacına ulaşıyorsun. tebrik ederim canm…Hayatımda yer edinmiş güzel insanlardansın bunun için de çok mutluyum. :)) dualarda unutulmamak dileği ile…..Bir Olan’a emanet ol…

  1. Rica ederim güzel dost, sen şımartılmaya lâyık bi şekersin 🙂 bilgilerden istifade etmen beni çok memnun ediyor canım, asıl senin beni dost olarak kabul etmen benim için büyük şeref canım:) Dualarda buluşalım inşallah.

 19. Jibekciğim,
  maya konusunda verdiğin çok ilginç bilgileri hayretle okudum,çünkü bu güne kadar mayanın faydalı olduğuna dair herbalist Suna Dumankaya haricinde başka kimseden bir bilgi duymamıştım,

  hatta mayanın zararlı olduğunu söyleyenler,mayalı yiyecekleri tüketmeyin diyen doktorlar var,anlayacağın tam bir bilgi kirliliği var,insan ne yapacağını neye inanacağını şaşırıyor,

  ama sen de bu konunun uzmanısın sen iyidir diyorsan Allahu alem iyidir,sana itimadım tam 🙂

  daha önce bahsettiğim gibi ben cildimde ki kuruluğu büyük ölçüde zeytinyağı ile giderdim,Rabbim buna zeytinyağını vesile kıldı,ellerimde de kullanıyorum,yüzüm ve ellerim yumuşacık çok memnunum elhamdulillah 🙂

  Cahide de hangi yazıyı koyduğunu merak etti,yazının büyük bir kısmını kendisine telefonda okudum,ilgiyle dinledi,sana ve bütün arkadaşlara da selamı var,kendisi bilgisayardan uzakta ama aklı sayfasında , sende ve arkadaşlarında,yani malum, onun deyimiyle blogcunun halleri 🙂

  Rabbime emanet ol canım kardeşim.

  1. Canım ablam, Dr.ların maya zararlı diye bahsetmesinin sebebi tahminimce, genellikle karbonhidrat ve yağ içeren unlu mamüller ve yoğurt gibi sindirimi zor gıdalarla yemeye alışık olduğumuz içindir, yoksa mayayı gerek yiyerek gerekse cildimize uyguladığımız zaman farkı hissedeceğiz Allah’ın izniyle.

   Aman ablacım konu ne olursa olsun uzmanlık kelimesinin altında ezilirim, ben sadece eksik bilgilerle edindiğim bilgilerin bazılarını uyguladığım bilgileri paylaşma gayretindeyim, yanlışlarım eksiklerim olursa bilenlerin beni düzeltmelerini isterim.

   Mübarek Zeytinden, Kuranı kerim’de 5 ayrı yerde bahsedilmesi ne kadar kıymetli olduğunun bir göstergesidir zaten. En etkili nem tutucu ajnların başında E vitamini gelir, bu vitamini barındıran zeytinyağını kullanabileceğimiz gibi eczanelerde satılan E vitamini kapsüllerini patlatarak direkt olarak cildimize sürmemiz de Allah’ın izniyle fayda sağlar.

   En pahalı kremler, organik kozmetikler saf zeytinyağı içerir. Bu sabah organik pazarına gittiğimde avuç içi kadar el yapımı zeytinyağlı kalıp sabunları 10$’a satıyorlardı.Yazın zeytinyağı ağır gelirse bal maskesi yapabilirsin ablacım, şifa olsun inşallah.

   Cahidem canımbenim onun aklı bizde bizim aklımız onda 🙂 Ve aleykümselam, bizi merak etmesin dualarımız onunla inşallah.

 20. Sevgili Jibek ciğim,

  Harika bilgiler paylaşmışsın canım…Maya yı suyla karıştırıp yüzüme maske yapmışlığım vardır ama sivilceler için oğluma kullanabileceğimi yeni ğrendim. Salata larda çiğ olarak tüketilebileceğini ise hayretle şimdi okudum. Bu şekilde kullanmayı ve faydaları hiç bilmiyormuşum, tekrar teşekkürler….Ben yaş mayayı kokusundan dolayı hiç sevmem ve çok ender kullanırım. Genellikle kuru maya kullanırım ama bundan sonra yaş mayayı da evimden eksik etmeyeceğim. Bir diğer yanlış düşüncem de mayalı yiyeceklerin sağlıksız olduğu ile ilgiliydi. Mayalı poğaçaları falan midemizi rahatsız ediyor diye hç yapmazdım. Tüm bu düşünceler az önce senin yazını okuyunca, kırıldı pramparça oldu gitti:))
  Peki mayalı hamurişleri kilo aldırmıyor değil mi?
  Cahide ciğimin dün taşındığını öğrendim. Allah kolaylıklar versin inş. Sabırsızlıkla bekliyorum.
  Sevgilerimle…

  1. Minecim, yaş maya olması şart değil canım. Maya, yağ ve karbonhidrat içermediği için kilo yapmıyor ama hamur kilo yapacağı için ölçülü yemek gerekir. Zaten sporculara ve diyettekilere önerilen maya tüketimi de sadece hamurlu yiyeceklere katılarak tüketilmesi düşüncesini çürütmüş oluyor.
   Cahidemin işi asıl bundan sonra başlıyor Allah yardımcısı olsun. Keyifli pazarlar canım.

Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: