Doğal Güneş Kremi

İSLAM'IN IŞIĞINDA

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 Çoğumuzun, arkadaşlarımızı kırmamak için kabul ettiğimiz ve zoraki cevapladığımız “mim”lerden sonra, sevgili  GELİBOLU17  ve Humeyra  arkadaşlarımızın başlattığı “İSLAM’IN IŞIĞINDA” adlı bu hayırlı etkinliği görünce çok sevindim. Etkinliğimiz ve Cumamız mübârek olsun diyor, Râbbimizin mübarek kelâmlarını bizimle paylaşan canım ortağım Cahidemin yazısıyla sizleri başbaşa bırakıyorum.

MÜ’MİN OLABİLMEK
Evet artık iyice inanmaya başladım.Yalancı diye yazılacağız en sonunda .Söylemlerimiz ve eylemlerimiz uyuşmuyor bir türlü.İnancımız dilimizden öteye geçmiyor,yüreğimize inmiyor,tavır ve davranışlarımızda kendini göstermiyor.Kimlik müslümanı diye söylenilen bizde vuku mu buluyor Allah’ım?

“Onlara yapmakta olduğunuz ve yapıp arkada bıraktığınız işlerde Allah’tan korkun;umulur ki size merhamet olunur denildiğinde(aldırmazlar)” (Yasin:45)
Aldırmayan,duyarsız hallerimizle bütünleştik adeta.Nice sıkıntılarla bizler için indirilen şu yüce kitabı hiç sahiplenmez,umursamaz olduk.
 

“Sonra bunun arkasından kalpleriniz katılaştı, artık onlar taş gibi, hatta ondan da katı! Çünkü öyle taş var ki içinden ırmaklar fışkırır. Öylesi var ki çatlar da bağrından su kaynar. Ve öylesi var ki Allah’a olan tazimi sebebiyle yukarıdan düşüp parçalanır.” (Bakara, 2/74)

Katılaşmış kalplerimizin farkında değiliz,Rabbimizin buyruklarını arkaya atar olduk.Bizler O’na kul olmanın ne denli şerefli olduğunu farkedemiyoruz.Sünnetlere bile çok hassas davranmamız gerekirken,Ayetleri bile duymazdan geliyoruz.Donmuş beyinlerle dolaşıyoruz.Namaz ayetleri,örtünme ayetleri,sanki bize inmemiş gibi rahatız.Ve bir o kadarda rahat söylüyoruz bunları yapmadığımızı.

“Şayet biz bu Kur’an’ı bir dağın üzerine indirmiş olsaydık, onu Allah korkusundan titremiş ve paramparça olmuş görürdün. İşte bu misalleri insanlar düşünsünler diye veriyoruz.” (Haşr, 59/21)

Düşünme yetisi insanı hayvandan ayıran büyük bir nimet ve eşsiz bir özelliktir.Bizim için inen ve eşsiz bir hazine olan kitabımızı her daim yükseklerde tutmalı ve emirlerini hayatımıza nakşetmeliyiz.Bizi kendisine kulluk edelim diye yaradan Rabbimiz bizi başıboş bırakmıyacaktır elbet.Yaptığımız her işin bir karşılığı mutlaka olacaktır.Namaz kılmayan bir insanın yaptığı iyiliklerin Allah katında bir değeri yoktur.Çünkü Allah evvela kendisine kulluk yapılmasını ister.Bu yüzdendir ki kulluk olmadan kalplerimizde temiz olamaz.

“Sizi sadece boş yere yarattığımızı ve sizin hakikaten huzurumuza geri getirilmeyeceğinizi mi sandınız?” (Mü’minûn, 23/115)

“Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.” (Zariyat sûresi, ayet:56).
Dosdoğru bir kul,gerçek bir mü’min olabilmemiz duasıyla hayrlı cumalar…

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. dilek hanımın mutfağı says:

  jibekçiğim ellerine sağlık cahidem ne ise sende o sun biliyorumki cahide her limanda durmaz bir limanda durdumu işte o lilmanda birşeyler varki durmuştur sendeki o feneri görmesi yeterli olmuştur yolunuz açık olsun selametle kalın

 2. Canım hayırlı cumalar..

  İnsanlar yaradılış sebeplerini unutuyor , Allah üzerimizdeki gafleti atmamızı nasip etsin müslümanlar olarak..

  sevgiler

 3. S A,HAYIRLI CUMALAR SEVGİLİ KARDEŞİM,PASTAMIN KREMASINI ŞİMDİ YAZDIM,BİM DE SATILAN SU İLE HAZIRLANAN SADE KREMA KULLANMIŞ KARDEŞİM YİYENLER ÇOK BEĞENDİLER BİRDE BENİM SAYFADA KAYIKLIK GÖRMÜŞSÜN BURDA GÖRÜNMÜYOR AMA OLABİLİR TABİKİ
  CAHİDEME DE SANA DA SELAMLAR SEVGİLER

 4. Esselamu aleykum,Jibekciğim elinize yüreğinize sağlık,çok güzel bir yazı olmuş.Hayırlı cumalar.

 5. iç ses says:

  çok anlamlı ve silkeleyici bir yazı olmuş elinize yüreğinize sağlık.sizede hayırlı cumalar.

 6. Amin diyorum. Ben de bundan korkuyorum, yani kimlik müslümanı olmaktan. İnşallah öyle bir halde değilizdir, öyleysek de çevirsin Allah bizi.

 7. so beautiful,what flower(tree) is it there?is it a symbiosis?

 8. canım hem tanıştığımıza memnun oldum,hemde etkinliğimize vermiş olduğunuz destek için memnun oldum.çok teşekkürler.
  Allah razı olsun.Güzel yazınız yayınlandı..
  sevgiler selamlar.
  hayırlı cumalar…

 9. Cumanız mübarek olsun

 10. çok güzel bir yazı gerçekten böyle şeyler okumayı çok seviyorum herşeyden soyutlanyorum çünkü.. gerçekten güzel br etkinlik:)
  hayırlı cumalar..
  sevgiler..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: