Domalan mantarı(keme)

Es-selamün aleyküm değerli dostlarım

Uzun yer arayışlarından ve aksiliklerden sonra nihayet burada karar kıldık.Çevreye rahatsızlık verdiysek affola 🙂

Bugün sizlere değişik bir mantar türünden bahsetmek istiyorum.Domalan mantarı (keme) diye adlandırılan bu mantar türü Doğu ve güneydoğuda daha çok bulunuyormuş.İlk kez Malatya’da gördüğüm domalan mantarını geçen gün eşim alıp getirince çok şaşırdım.Meğer mardin yöresindede çok bilinen bir mantar türüymüş.

Hatta buranın zenginleri mart ve nisan aylarında çıkan domalan mantarından bolca alır,dondurucuya istif ederlermiş 🙂 Zenginleri diyorum çünkü keme zor bulunduğundan dolayı çok pahalı bir mantar türü.Gerçi eşim kilosunu 15 tl.den almış ama normal fiyatı 30 tl.hatta yurtdışına 100 tl.den satılıyormuş.Etten daha fazla proteine sahip,besin değeri çok yüksek bir mantar türü bu.Görüntüsü taşı andıran bu mantarın sert bir yapısı var.Piştiğinde de çok sulanmıyor.

Mantar türlerine çok meraklıyım.Çocukken Egenin meşhur çıntar denilen mantarını,köyümüzde yetişen meşe ve kavak mantarınıda toplama imkanım olmuştu.özellikle çıntar çok lezzetli bir mantar.Anneciğim yumurtalı kızartır yada çıntar kavurması yapardı.Bizim için etten daha kıymetliydi.Mantar toplamak çok zor ama bir o kadarda eğlenceli bir iş.

İnternette domalan mantarını uzun uzun araştırdım ve ilginç bilgilere rastladım.

Domalan-keme- yada  Trüf mantarıTürkçe de ‘domalan’ adı verilen, bilimsel sınıflandırmada ‘Tuberaceae’ familyasına giren bu toprakaltı mantarına bazı yerlerde keme mantarı da denir.Aslında adı ne olursa olsun trüf mantarıdır o.  Dünyada 70 kadar çeşidi var. Bunlar içinde en değerli olanı kara elmas olarak da anılan siyah Trüf. italyan mutfağının en önemli ve değerli unsurlarından biri, yetiştirilmesi çok zor olan bir mantar çeşidi. Ağaç kökleri arasında yetişen ve şeklini yetiştiği topraktan alan trüf mantarını bulmak aynı zamanda çok da zahmetli. (buradan alıntıdır)

Peygamber efendimizin keme mantarıyla ilgili hadisini okuyunca oldukça şaşırdım.

 “Yer mantarının (keme) suyu göze şifadır” (Tirmizî, Tıb, 22) buyurmuştur.

Ebû Hüreyre (r.a), “Üç, beş veya yedi yer mantarı alıp sıktım ve suyunu sırça bir kaba koydum. Sonra onunla  bir hizmetçimin gözünü sürmeledim, “gözü iyileşti” (Tirmizî, Tıb, 22) demiştir.

Bunlarda bizim köyde fotoğrafladığım kavak mantarları 🙂

Tam iki yıl olmuş fotoğrafları çekeli.Baharda köyüm yemyeşil olur,nasıl özledim oraları.Bu arada merak edenler için söyliyeyim,Köyümüz Elazığ‘ın Ağın ilçesine bağlı Şenpınar(Vahşen) köyü 🙂

Hemen altta domalanla yaptığım yemeğe bakabilirsiniz.

46 Yanıt to “Domalan mantarı(keme)”

 1. nemanaddin Says:

  Merhaba arkadaslar,
  I am Turkmen from Iran
  i can supply desert truffle(domalan) in any quanity you need
  please send me email or contact me with telegram line or whatsapp
  email: nemanaldin AT gmail .com
  number:+989111765733

 2. mustafa cakir Says:

  Degerli arkadaslar, domalan mantari eski agac kokleri veya terk edilmiş bahçelerin kalıntılarının bulundugu yerlerde , özellikle Nart sono ve haziran başına kadar bulmak mümkündür. Çok yararlı bir üründür. İnşallah çok yakin bir zamanda domalan toplayan karın ortak bir sitesi ve pazarlama ağı olacaktır. Yurt içi ve yurtdışına oazarkanacaktir. Sevgi ve selamla . izlemeye devam. Edin . not. Elinizdeki domalan türlerinin bilgilerini fotoğraflarıyla birlikte nailime gonsmderirsenuz sizinle irtibat kurulacaktur.

 3. ÖMER YÜKSEL Says:

  KONYA NIN YUNAK İLÇESİNDEN TÜRKİYE’YE, TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA DOMBALAN MANTARI SATIYORUZ.

  YUNAK İLÇESİNDEN HAMZA YÜKSEL. ÇEŞİTLERİ İLE CACIK (TABİRİYLE BİLİNEN ŞİFALI OTLARI), MANTAR (YER ALTINDA ÇIKARILAN DOĞAL), DOMBALAN (PATATESE BENZEYEN YAĞLI BESİN KAYNAĞI) TÜRKİYE’YE DÜNYAYA PAZARLIYOR AYRINTILI BİLGİLER İÇİN…

  HAMZA YÜKSEL:
  TEL:0507 450 56 44

 4. Ogur Turgay Says:

  Gerçek ismi domalan değil.DOMBALANdır.Çünkü bu isim kütrtçedir.Ben de Mardınlıyım doğru bizde çok bulunur.

 5. Bilal YÜKSEL Says:

  Merhabalar.
  Konya Kuludan bir çiftçiyim.
  Sanırım DomalanMantarı (kumi,kimi,keme,trüf) toplama zamanı gelmiş.İsteyen arkadaşlara yardımcı olabilmek için bölgemizde nisan ayı ile birlikte bereketli toraklarımızdan toplanan Domalan mantarlarını pazarlarda degil de toptan satmak amaclı bu mesajı yazıyorum. İlgilenen arkadaşlar irtibat kurabılırler. Mayıs ayının ilk haftası itibarı ile arayacak olurlarsa kendılerine istenilen miktarda Domalan mantarı temin edilecektir.
  İrtibat:
  1- 05355624898
  2- 05424388570
  3- 05340612242

 6. konyalı Says:

  tonlarca satarım 05446405513

 7. konyadan Says:

  senelerdir domalan mantarı(dolaman-keme)topluyorum,pazarlıyorum.sipariş vermek isteyenler için numaram 544 640 55 13

 8. ahmet dıkı Says:

  ben konyadayım sipariş üzerine kendi topladığım domalan mantarlarını türkiyenin her bölgesine pazarlamaktayım 05342051325 ahmet dıkı

 9. konya turgut Says:

  ben bu mantarı toplamanın erbabıyım.yetiştiği yerleri çok iyi bilirim.

 10. konya turgut Says:

  yurt dışına 100 tlye satıldığının aslı yok.ayrıca bu mantarın türkiyede en çok olduğu yer başkenti konyadır.aksaray ve karaman.

 11. konya turgut Says:

  ben konyadayım domalan mantarı toplama konusunda bilgı sahıbıyım türkiyenın her bölgesine kalıtelı ve temız domalan keme mantarı pazarlamaktayım sipariş vermek için 544 640 55 13

 12. pelin Says:

  paylaşım için teşekkürler. en pahalı mantar türlerindendir bu mantar.

 13. huseyin özcan Says:

  domalan mantarı alınır satılır 05079293693

 14. serkan Says:

  kim satın alıyor trüf,ü

 15. Anonim Says:

  bende var. trüf, bunu kime satacam

 16. Ecem Says:

  Iyi gunler,
  Blog’unuzu tesadufen gordum ve verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Benim bir sorum olucakdi, bu mevsimde domalan mantari bulmak mumkun mudur acaba ? Ozellikle mardin ve urfa tarafinda yetisiyor anladigim kadariyla. Soguk hava depolarinda saklanilabilir mi ? Simdiden tesekkurler
  Ecem

  • jibek Says:

   Merhaba Ecem hanım, sizin için internetten ufak bir araştırma yaptım Karam ve Ege’nin yağışlı bölgelerindede yetiştiğini öğrendim, kimi bilgilerde Temmuz ayına kadar yetişir derken farklı sayfalarda ise Ekim ayına kadar yetiştiği ile ilgili yazılar var. Soğukhava depolarında saklanması ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım fakat saklansada mevsiminde bile pahalı bir olan mantar türü olduğu için kışın borsa fiyatına girer herhalde 🙂 daha çok yardımcı olmak isterdim üzgünüm.

 17. Mustafa Says:

  Salemetsınbe bavurım Jıbek.men bır ayga tayadı kıtayda edım.
  ALTAYKOY ge begun keldım sen katka derev cavap cazıpsın. mıne men bır ay ötkenden keyın cazdım.menım kıshı balam pekınde okıydı.al özin kandaysın. kayda cursen aman bol ,aman boluvuna dugashımız.Allaga amanat bol.

  • jibek Says:

   Şükür, agam sizden kabar alıp kuvanıştı boldum. Maşallah baladarınızdın beri de okuvda dep esitivim bar Allahtagala coldarın aşsın.Pekindegi balanız kıyın cerde ekengoy ana kıtay zalımdardın kastıgından Allah saktasın.Bizderde Gazzedegi zordukka kıyın vayımdap dugacı bolduk.Bizdim selma degen caksı kudaşamız sizge kelinbala boladıekengoy:) Könülden tilegen dugadarınızga raqmet. Dugada birmiz inshallah.

 18. Mustafa kök Says:

  Oy janım. mıne düniye kıshkene degenı osu ekengoy:))sen ıstanbulda bızdın üyge kelıp oturganda savsagın tak tak etkızetın kıshkene kız eken sıngoy.jane bıldım.Allah tagala razı bolsun.Talabın Öse bersin..Makul salemındı aytarmın. kosh aman bol.

  • jibek Says:

   Oy Alla kaytıp mutpapsız, sonda Mesut ağam meni kujdurup kayta kayta capgızatın 🙂 Altay köyümdün suretterin facebookdan körüp cırgapkaldım. Köp köp raqmet ağam, amanşılığınızga dugacımın Allahga amanat bolunuz.

 19. Mustafa kök Says:

  S.A.Cahide hanım.Geç yazdığım için kusuruma bakmayın.Birazda yazmayı beceremiyom.Türkiyede birtek kazak türkleri köyü bizim köy.Büyüklerimiz 1953 te TR ye gelmişler.köyümüz ise1955 te Nigdeye kurulmuş. ben burda doğdum.Büyüklerimizden gördüğüm kadar kültürümüzü yaşamaya çalışıyoruz.İnt ten ismimle veya köyün adıyle görebilirsiniz.Domalanıda çevre komşu köylerden öğrendik.hepsi okadar.Jibek Karındasıma köp salem. Esen kalın.

  • jibek Says:

   Ve Aleyküm selâm Mustafa abi, kandaysınız? sizdi bul jerde körgenimge kuvandım:) Men, Çenen Kajı Külcemi Kajının balasımın. Ol jerdeği ağam Mehmet Akbakırga köp selem aytınız, köp raqmet Allah’ga amanat bolunuz.

 20. bedia Says:

  merhabalar,

  biz karaman ayranciliyiz ve bizim bolgede de cok iyi bilinen ve cok degerli tutulan bir seydir dobalan. biz buna dobalan diyoruz bu arada. yagisin iyi oldugu zamanlar dobalan cok fazla olur ve bu yilda oyle oldu, sonradan yagan surpriz yagislarla. cok fazla miktarda insanlarin bu yil buldugunu ve tuccarlarin antep’ten gelip toptan satin aldigini duyuyorum. sadece kilosu 10 liraya. ben kendim amerikada yasiyorum o yuzden pek fazla bilmiyorum bu konuyu ama cok isterdim neler yapiyorlar ozellikle italyan alicilar dobalan ile. biraz arastirmak istiyorum bu konuyu.
  cok tesekkurler ederim katkilariniz icin
  saglik ve esenlikle kalin

  • jibek Says:

   Bedia hanım merhaba, ben cahidenin ortağı Jibek. yorumunuzu yeni gördüm, bende amerikada TN de yaşıyorum sizin nerede yaşadığınızı merak ettim?

   Domalan mantarı çok özel bir cins mantar türü olduğu için epey pahalı, genelde wietnam, china mutfağında çok kullanılıyor, marketlerden araştırabilirsiniz, naçizâne tavsiyem, madem sizin memleketinizde ucuz (böyle bir şansa sahipsiniz) buraya getirebilir bu işin ticaretini yapabilirsiniz:) Sevgiler.

 21. Mustafa kök Says:

  Selamünaleyküm. Mine ve jıbek yazıyordu ben kazak türküyüm.jıbek bizde bayan adı jıbek kazakstanlı olabilirmi?
  Ben nigdeliyim şuan elimde 5 kg domalan var yemesinden ziyade aramasından çok zevk alıyorum.
  cevap yazasanız telefonlada görüşebiliriz. esen kalın.tekrar selamlar.

  • Cahide Says:

   Aleykümselam Mustafa bey,Ben Cahide,
   Bu siteyi Jibek ve ben beraber yürütüyoruz.Evet Jibek kazak türklerinden ve şu an Amerika’da yaşıyor.Kazak kültürüne ait geniş bir bilgiye sahip.eğer sizinde paylaşmak istedikleriniz olursa bize yazabilirsiniz.

   Ben mardin’in kızıltepe ilçesindeyim.Mardin yöresinde de bol miktarda domalan bulunuyor.
   Burada domalan mantarının hastaları var.Bahar mevsiminde kış için stok ediyorlar.Fakat biz müptelası değiliz.Bende sizin gibi mantar toplamayı çok severim.Çocukken Seferihisar çam ormanlarından çıntar,daha sonraki yıllar ise elazığda meşe mantarı toplama imkanım oldu çok şükür.

   Selametle kalınız…

   • erdal Says:

    cahide vahşenlisin hünülüyüm ne güzel dedin bizim oraları mehmet korkmazla akrabalık varmı

 22. özlem23 Says:

  Selamün Aleyküm Cahidecim,görmeyeli güzel tarifler eklemişsin ellerine sağlık,bende mantarın her türünü severim hatta difrizde iki poşet kaldı. Biz de yazın eşimin köyünden tolamıştık.Bir kaç çeşit mantar vardı ama en güzeli çamların altında biten “Dağ Mantarı”idi.Yeni yeriniz hayırlı olsun dedim mi?.Hayırlı ve uzun soluklu olsun nişaallah.Ya ben sizi nasıl takıp edeceğim,eklemeye çalıştım olmadı,en son “KADERİMİZ TAŞINMAK” yazının altındaki adresten girdim, sonra eklediklerinizi yeni gördüm. Tarif edersen sevinirim.Allah’a emanet ol,selam ve dua ile…

 23. cennet sofrası Says:

  Sevgili Cahide,

  Neredeyse Egelimi acaba diye düşünürken, Elazığ’lı olduğunu okuyuverdim. Ama yinede çıntarı ve sarmaşığı bilen biri bence biraz egelidir.
  Domalan mantarınıda ilk defa gördüm ve duydum, sarmaşığın tadına benziyorsa eminim çok lezzetlidir.
  ellerine ve emeğine sağlık.

  • Cahide Says:

   Sevgili cennet sofrası,İzmir Kemalpaşada doğup,çocukluğu İzmir’in şirin bir köyünde geçmiş biriyim.babam öğretmendi.Egeye dair herşeye aşinalığım vardır.Ellerimizle çıntar topladık,sarmaşık otu yemeğinin,turp otunun tadı hâlâ damağımda sanki 🙂

   Kendi memleketim dediğim Elazığı belki o kadar bilmem.Bu yüzden bir yanım hep egeli ve oraları da çok seviyorum 🙂

 24. www.nanekokusu.blogspot.com Says:

  kemeyi bizde yaparız çok değişik şekliyle yeni siten hayırlı olsun selamlar..

 25. LezzetHane Says:

  Selamlar:))) Yeni yerinize yerleştiniz inşallah 🙂 Biraz geç oldu ama hayırlı olsuna geldim:)
  Mantarlar çok değişik, normal kültür mantarını yerim ama bu tür mantarları kesinlikle yemeye cesaret edemiyorum. Eşimin memleketinde de farklı türlerde mantarlar yetişiyor, onlar küçüklüğünden beri toplayıp yermiş ama ben daha hiç denemedim. Hatta benim yanımda yerken ‘ iyi biz zehirlenirsek, kurtarıcak biri var ‘ diyip gülerler 🙂
  Bu arada biz de eşimin işi dolayısıyla bir süredir Malatya’dayız , güzel bir memleket sevdim 🙂 Yaklaşık 1 ay önce kadar da gezmek için Elazığ’ya gittik , sizin memleketiniz de çok güzel gerçekten, Harput’a gittik manzarası, havası çok güzel.

  • Cahide Says:

   Buketciğim demekki ben Malatya’dan ayrıldım,sen oraya gittin,kadere bak 🙂
   Malatya çok güzeldir.Doya doya gez canım.İnsanlarıda iyidir incinmezsin inşaallah…
   Elazığlıyım desemde Elazığ’ı fazla tanımam.sadece köyümüzü bilirim 🙂

 26. Aynur Says:

  Cahideciğim ne güzel bilgilere ulaşıp paylaşmışsın yüreğine sağlık canım bilirdim ama bu kadarını bilmezdim domalan meğer altınmış haberimiz yok memleketimde insanlar domalan çıkmay başladığı zaman dağların eteklerinde tepelerde uygun olan heryerde toplamaya giderler ve köylüler pazarı yada kadınlar pazarı adında bir yer vardır orada günlük toplar satarlar yada pazarlarda azar azar önlerinde satarlar biraz pahalı olduğunu bende duymuştum zor bulunduğu için sevgiler canım

 27. nilü(sevgiesintisi) Says:

  bloğunu her ziyaret edişimde yeni bilgiler öğreniyorum.Allah razı olsun güzel kardeşim.mantarın yemeğide çok lezzetli gözüküyor.eline sağlık mahareli kardeşim…

 28. mine Says:

  Cahide ciğim,

  Ben de sizi İzmir li sanıp, yazın annenlere geçerken bize uğrarsınız diye düşünüyordum:(( Memleketiniz çok uzakmış yaa..Kayseriden öteye hiç geçmedim. Gaziatep i Urfa yı Kahramanmaraş ı çok merak eder ve hep gitmek isterim. Sivas ta da çok sevdiğim arkadaşlarım var. Biliyorsun doğuya karşı birtakım önyargılarımızla yaşıyor ve bunları kırmaya çalışıyoruz..Annenler hala memlekette bahsettiğin köyünüzde mi oturuyor? Canım, sizin oralarda herşey organiktir. Ne güzel.. Sevgilerimle, AEO

  • Cahide Says:

   Mineciğim annemler babam emekli olduktan sonra köyümüze yerleştiler.halâ orada oturuyorlar.Evet köyümüz çok güzel ve herşey organik 🙂

 29. derya Says:

  Aleyküm Selam canımmmmmmm….Yeni sayfanız hayırlı olsun çok şık birbirinden leziz tarifler harika dini bilgiler
  harikasın canım.Kocaman öpüyorum ellerine,yüreğine sağlık:))

 30. ----HAYATCEMRESİ---- Says:

  Sadece bakmakla yetiniyorum,dolaman mantarı patatese benziyor,daha önce hiç görmedim,fotoğraflar çok güzel.

 31. DOMALAN MANTARLI YEMEK « Jibek ve Cahide Says:

  […] « Terbiyeli mantar çorbası Domalan mantarı(keme) […]


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: