Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

DİNE SONRADAN SOKULANLAR,BİDÂTLER

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Evlerinizi kabirler, kabrimi de bayram yeri edinmeyiniz. Her nerede olursanız, oradan bana selam gönderiniz; sizin selamınız bana ulaştırılır’ buyurdu.”


Ebu Davud 2042, Ahmed 2/367
Bazı doğrular vardır ki insanlara anlatması pek zordur.Bence bidat’ler bunların başta gelenleridir.Bidat olan işler daha iyi nasıl islamı yaşarım kaygısıyla ortaya çıkan işler olabilir fakat,şunu bilmeliyiz ki bizler Rasul’ümüzden daha iyi bir mümin olamayız.O bize en doğruyu yaşantısıyla anlatmış,orta yolun ne olduğunu göstermiştir.Bizler ne kadar iyi bir mümin olsak O’nun kadar olamayız.Sahabeler peygamberimizin hadislerini yanlış yapacağım diye korkarak söylerlermiş.Buna rağmen Rasul’ümüzden sonra öyle yalan hadisler,öyle bid-atler çıkmışki,insana “Bu ne cesaret” dedirtecek cinsten.


İstesekte istemesekte,kabul etmesi zor olsada birçok bidat olan işi toplumca kabul ettik ve kolayca uyguluyoruz.En doğru en güzel amellerin ne olduğu Kuran ve sünnet tarafından anlatılmışken,dine yeni eklemeler yapmak büyük vebal ve lüzumsuz bir iştir.


Efendimiz,ölümünden sonrada neler yapmamız gerektiğini bize anlatmış.Yukarıda alıntıladığım hadis bunun en güzel örneklerinden biri. Geçenlerde son derece iyi niyetle umreye giden anne ve babasıyla salavat yollayabileceğimi söyleyen arkadaşımın teklifi üzerine yaptığım hadis araştırmasının sonucunda elhamdulillah bu hadis-i şerif’e rastladım.Bu hadis,şüpheye düştüğümüz işin en güzel açıklaması.Demekki nereden salavatlarımızı yollarsak yollayalım Efendimiz’e ulaşmaktadır.Körü körüne yaptığımız amelleri lütfen doğru araştırıp yapalım.


Bidatler,hurafeler içimizde derin kökler oluşturmuşken,ayıklaması çok zor biliyorum ama şu hadis-i şerifi hatırlayarak biraz daha dikkatli olabiliriz diye düşünüyorum.


“Her sonradan (din adına) ortaya konulan bidattir. Her bidat sapıklıktır. Her sapıklık da ateştedir.” (Buhari, Müslim)
Bid-atler konusunda eriştiğim doğru bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya devam edeceğim inşaallah.Rabbim cümlemize dupduru bir islamı yaşamayı nasib eylesin…(amin)

Bir Cevap Yazın

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: