Doğal Güneş Kremi

Patates mücveri

Selam vermeyle ilgili hadisler
 Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki; İman etmeden Cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmeden de iman etmiş olmazsınız. Size yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir işi göstereyim mi? Selamı aranızda yaygınlaştırınız.”
(Müslim, İman: 17; Ebû Dâvûd, Edeb: 27)
Ayrılırken selam vermek
Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Sizden biriniz bir toplantı yerine vardığında oraya selam versin ve oturmak gerekiyorsa oraya otursun. Daha sonra kalktığında yine selam verip ayrılsın çünkü önceki selam sonrakinden daha gerekli değildir. Yani her ikisi de gereklidir.”
(Ebû Dâvûd, Edeb: 122)
Selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu
Bugün sizlere pek önem vermediğimiz bir sünneti hatırlamak,yeniden diriltmek adına iki hadis-i şerif ikram ediyorum.Tirmizi’de edep bölümünü okurken rastladım bu şerefli sözlere. Aslında ne kadar hafife aldığımız bir konu olduğunu farkettim.Allah’ın selamını vermek kadar güzel bir tavır yokken ve Rabbimizin isimlerinden biri olan Selam’ı nasıl olmuşta bu kadar ihmal etmişiz?
Telefon görüşmelerinde,ev ziyaretlerinde ilk sözlerimiz,merhaba yada merhabalar:) selam,ayrılırken de “hoşçakal,by by,görüşürüz”  hatta “çüüz” oluyor.
Bu sözler de yabancılaşmanın bariz göstergelerinden bazıları sanırım.
Selam vermenin aramızdaki muhabbeti artıracağı,erkeğin evine girerken verdiği selam vesilesiyle evinin bereketleneceği gibi önemli müjdeler varken,bu müjdelerden nasiplenmemek olur mu?
Dostlar belki unutmuştuk,belki bilmiyorduk, madem ki hatırladık veya yeni öğrendik şimdi aramızda selamı yaymanın vaktidir….
 (Onlara) Rahîm olan Rab’den “selâm” sözü vardır. 36:58

Bugün sevgili  Aslıhan‘da besmeleden bahsetmişti.Yemeğe başlarken besmeleyi de unutmayalım inşaallah:)
Patates mücveri bilindik bir tarif olsada yine benim uydurma ölçülerimle biraz değişik bir tarif oldu.Yağda kızarmasına rağmen çok yağ çekmeyen lezzetli bir köfteydi.
MALZEMELER
3 adet orta boy patates
1 büyük havuç
1 orta boy soğan
yarım demet maydanoz ve dereotu
yarım demet dere otu
2 yemek kaşığı irmik
4 yemek kaşığı un
1 yumurta
1 çay kaşığı kabartma tozu
tuz, karabiber, kimyon, yenibahar
kızartmak için yağ
YAPILIŞI
Patatesleri havucu ve soğanı rendeleyin,avucunuzda sıkarak suyunu çıkarın.Suyunu sıkmazsa içi hamur kalabilir. İçine bütün malzemeleri katıp hafifçe yoğurun.Elinizde oval ve yassı köfteler yapıp kızgın yağda hafif ateşte kızartın.
Bu hafta güzel tariflerimiz var inşaallah.Resimli pasta,ev yapımı kepalpaşa peynir tatlısı,bayat ekmek böreği ilginizi çekecek tariflerden bir kaçı.Hayırlarda buluşmak duasıyla…
Değişik köfteler kolay içli köfte yapımı

Bir Cevap Yazın

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: