Doğal Güneş Kremi

***ACI KAYBIMIZ,UTANMAK***

Utanmıyorsan dilediğini yap”
Bu bütün peygamberlerin ortak sözüydü.Doğru inanan insanların giysisidir utanmak.Yeni yitiğimiz,acı kaybımız,bir kere gitti mi bir daha geri gelmeyenimiz.Ne acı oldu gidişin,sen mi bizi bıraktın yoksa biz mi seni?
Tahtına hayasızlığı oturttuğumuzdan beri,ne çok özlediğimi farkettim seni.Ruhumun uçsuz buçaksız derinliklerinde hissettim yokluğunu….
Sen gideli çok şey değişti bizde.Kıyafetlerimiz daha bir özgür,daha bir engelsiz.İstediğimiz gibi güneşleniyor kemik erimelerine karşı direnç kazanıyoruz.Artık bize yan gözle bakanlara,laf atanlara hiç aldırmıyoruz.
En hayasız dizileri ailecek seyrediyor,bel altı mizahlara beraber gülüyoruz.Eskiden yüzümüzü çevirdiğimiz,kapatmak için yüzümüz kızararak kumandayı aradığımız sahneleri şimdi rahatça seyrediyoruz…
Bir kadına baktı diye kahrından ölen sahabeyi,hayasından sadece tek gözünü gösteren nineleri,yatak odası demeye arlanıp,”uyku odası” diyen büyüklerin hikayelerini hayretle dinliyoruz.Üstadın şiirini de unutalı çok oldu;
“Utanırdı burnunu göstermekten süt ninem,
Kızının gösterdiği kefen bezine mahrem”
Çocuklarımızın ahlak yoksunu şarkıcı ve oyuncuların posterlerini duvarlarına asmalarına,en şuh kıyafetli nazendelerin evimizde boy göstermelerine sesimizi çıkartmıyoruz.Repertuarlarıda çok genişledi bu arada.”YK’nın şarkısını en güzel senin çocuğun mu,benim çocuğum mu söylüyor?” deyip iddiaya bile giriyoruz.
Sen gideli çok şey değişti hayatımızda;
Kızımızın,oğlumuzun kız arkadaşlarını eve bile getirmelerine izin veriyoruz.El ele tutuşmalar,göz göze bakışmalar,edepsiz konuşmalar hiiiiç mi hiç rahatsız etmiyor bizi.
Bugün yokluğun daha bir acı verdi bana.En asil duyguymuşsun sen meğer,seninle beraber nice değerlerinde gittiğini anladım.Sadakat,nezaket,dürüstlük mesela….Her biri seninle yok olup gitti.
En değerli hazineymişsin meğer,sen olmazsan hayasızlık yaftası düşmüyor boynumuzdan..
İnan çok özledim seni,en masum yanlarımı,en naif hallerimi özledim.Yinede küçükte olsa bir ümit var içimde,bir gün dirilirde bu ölü bedenlere geri gelirsin diye.Hayasızlığın kirlettiği hallerimizi,yeniden temize çıkarırsın diye…
Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. neslihan says:

    katılıyorum. Bu en çok bizi ilgilendiren bir konu.İnsanlar ne kadar açık,ne kadar şık giyinirseniz sizinle o denli ilgileniyor,ne yazıkki.Daha önce gayet müsbet giyinen insanlar iş korkusundan,başkası ne der korkusundan sürekli açılma derdinde.Kendilerinden çok korkuyorlar,kapalı giyersem dışlanırım,işimden olurum,çevremde ne yazıkki çok fazla var. Biraz önce bir arkadaşın yanından geldim,namazında bir bayan gayet kapalı giyiniyordu, baktım kadro meselesi olunca kadın açılmış,şaşırdım.Yani başörtülü değil sanırım çok dışarıda görmedim,ama önceleri başörtülü olduğunu düşündürecek şekilde giyinirken,sanırım rektör kadro sözü vermiş,bizimki gayet açılmıştı,şaşırdım.Yani etek giydiğinde ya da kapalı giyindiğinde ne olacak?İştenmi atılacaksın,tüm korku bu, işimden olursam.Bana da iş yerinde tuhaf bakıyorlar,örtülü değilim ama sadece kapalı giyiniyorum diye insanlara tuhaf geliyor,ama taviz verilmemeli bence.Diye düşünüyorum ama bakalım ben ne sorun yaşarım,inşallah sorun yaşamam.Çalışan kadının işi zor.Allah yardım etsin.

  2. hem ne acı kayıp…bakıyorum çevreme utanmaktan çok artık nezakette saygıda hoş görüde sevencenlikte hiç ama hiç birşey kalmamış…insanlar avını parçalayacak aslan gibi pençeleri hazır bekliyor her daim……o hain şeytan insanın kucağında oturupta sürekli olarak ona hep kötü şeyle fısıldıyor insan da ona uydukçada iblis yüzündeki haya perdesini elleri ile yırtıyor…Allaha sığınırım.
    Rabbimizde demiyormu ” önce haya elbisenizi giyin” diye….Allah hayalı olanı çok sever… bu bilinçte olmak lazım.Rabbim bizi sevdiği hayalı kullarındn eylesin inşallah…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: