Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

***TUZDA BALIK***

Malatya’dayken bütün tavuğu  fırına gönderip tuzda tavuk pişirtilmesi meşhurdu.Ne kadar niyetlendiysem de tuzda tavuğu yaptırmak Kısmet olmadı. Evde denemeye de pek cesaret edemedim niyeyse.Ama geçenlerde nette tuzda balık yapımını araştırırken bir balıkçının tarifiyle karşılaştım.Denemeye karar verdim.
Evde balık kokusu sevmeyenler için ideal bir lezzet.Somon zaten çok kokan bir balık değil, birde tuzda yapılınca inanın tandır eti gibi oluyor.Tuzda balık yemek için illede bir lokantaya gitmenize gerek yok anlıyacağınız.Dıştaki tuzdan içeriye neredeyse hiç sirayet etmiyor.O yüzden içine biraz  tuz atmayı ihmal etmeyin.
Herkes yemeği beklerken alel acele çekilmiş bir resim oldu idare edin artık:))MALZEMELER
1kg   somon balığı veya 1 adet büyük balık
3 su bardağı kaya tuzu,billur tuz kullanmayın!
3 adet yumurta akı
2-3 – adet defne yaprağı
tuz, karabiber
YAPILIŞI
Balığınızı yıkayın, arasını açıp içine biraz tuz (dıştaki tuz içeriye neredeyse hiç işlemiyor) defne yaprağı ve karabiber atın .
Tuzu bir kaba alıp yumurta aklarıyla karıştırın.gerekirse biraz daha su ilavesiyle sürülebilecek kıvama getirin.çok sulu yapmayın.Balığın sığabileceği büyüklükte bir kabin içine 2 kat folyo veya yağlı kağıt serin.Tuzdan biraz folyonun üstüne yayın.Balığın heryeri temas etmeli.Balığı birkaç yerinden bağlayın üzerinede iki tane defne yaprağı koyun.Tuzun üzerine alın.
Geri kalan tuzla balığın her tarafını kaplayın.Açık bir yer bırakmayın.Kuyruğu, derin olmamak şartıyla kesebilirsiniz.Tuz mümkün olduğunca ince bir tabaka olmalı.200 derecelik fırına sürün en fazla 40-45 dakika pişirin.
Fırından çıkardığınız balığın kenar yerlerinden başlayarak Tornavida ve Çekiç yardımıyla ufak ufak kırın.Çok hızlı vurmayın.Zaten bazı yerler kalıp halinde çıkıyor.Balığı yavaşça tuzun içinden alın, üst derisini çıkarın ve etlerini didikleyerek servis tabağına alın.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. feride evren says:

  ablacim
  bende bu aksam yapicam uns tuzda baligi. lakin ben baligimi temizlerjen pullarini da temizledim bi priblem olur mu acaba acil cevap bekliyorum senden

  1. Derisi duruyorsa olur canım.

 2. diplomalı.gelin says:

  Çok soru sordum özür dileyerek bir sorum daha var başka bir sitede evdeki fırında 200 derecede 2saat demiş nasıl yapsam ki? Sizi yoruyorum sorularımla ama acemi bir ev hanımıyım ne yapayım 🙂

  1. Verdiğim süre yeterli oluyor. Fazlaya gerek yok bence

 3. diplomalı.gelin says:

  Bir de fırının ayarını nasıl yapsam ki fanlı mı olmalı?

  1. Fırınım fanlı

 4. diplomalı.gelin says:

  Cahide hanım, ben tuzda tavuk denemek istiyorum aynısı gibi mi yapmam gerekiyor. Birde Malatyadayım fakat evde pişirmek istiyorum nedense fırına göndermeye çekindim bize göre ucuz da olsa herkes alamıyor. Rabbim darlık çekenlere yardım etsin.

  1. Malatyadaysanız fırına verin daha iyi olur. Memleketimi özledim şimdi..:((

 5. Cahide Hanım, fırını önceden ısıtmamız gerekiyor mu?

  1. Hayır gerekmiyor

 6. Seher... says:

  Aman Allahım ne ilginç tarif..çekiç tornavida falan zor iş sanki..ama tahminen tadı muhteşemdir..deneyeceğim,en yakın zamanda..balığın içinde limonda koycam,oh eksi eksi mis gibi..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: