Doğal Güneş Kremi

***KESME ÇORBASI (Kayseri)***

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم.

Ebû Musa el-Eş’ârîden rivâyete göre Resul-i Ekrem-sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz şöyle dua ederlerdi:

“Yâ Rabb, benim hatâlarımı, bilmeden yapdıklarımı, işimde aşırı gitmemi, ve Senin benden çok iyi bildiğin hallerimi Mağfiret eyle. Allah’ım, benim latifeleşmelerimi, ciddiyet hallerimi, hatâen ve kasden yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi Mağfiret eyle!” (5)
Hepinize Hayırlı Cumalar dilerim.Rasulumuzün duaları şüphesiz en güzel dualardır.Üstüne söyleyecek bir şey yok.Rabbim bizi O’nun şefaatine nail olanlardan eylesin. (Amin)
Bu aralar yöresel yemeklere pek bir merak sardım.Evvelden beri severdim zaten.Kendi yöremizin yemeklerinden hariç bir çok yere ait yemekleri severek yaparım.Çok yer gezmeninde verdiği bir şey sanırım.Neredeyse hiçbir lezzeti yadırgamıyoruz.Elbetteki ülke sınırları içinde olanları.Yabancıların çok farklı yemek Kültürleri var.Örneğin Malezya, Endenozya gibi ülkeler çok karışık ve ağır yemek yapıyorlar.Avrupadakilerin zaten Köklü bir yemek kültürü yok.Türk yemeklerine bayılıyorlar.böyle zengin kulture sahip bir ülkede yaşadığımız için çok nasipli olduğumuzu düşünüyorum …
Bazı yemekler vardır aslında hangi yöreye aittir tam bilinmez.Kesme çorbasıda onlardan biri.Aslında çoğu yemek o yörenin köylerinde bile farklılık gösteriyor.kesme çorbasının adı daha çok Kayseri’yle beraber anılsada Erzurum’un diyede biliniyor.Erzurumda ‘kinin tek farkı içinde mercimek olması. fakat kesme çorbasını Kayseri’de de bazıları salçalı bazıları YOĞURTLU yapıyor.Yoğurtlu olanıda ilerde yaparım inşaallah.

Çok lezzetli ve ikinci tabağı mutlaka isteyeceğiniz lezzette bir çorba ….

MALZEMELER
1 su bardağı un
1 yumurta

Aldığı kadar su (dörtte bir çay bardağı kadar alır, unun cinsine göre değişir)
Tuz
1 adet soğan

1 yemek kaşığı salça
Zeytinyağı, nane
KÖFTESİ İÇİN
250 gr.kıyma
karabiber
1 silme yemek kaşığı un
Tuz

YAPILIŞI
  • Un, su, yumurta ve tuz ile 1 yufkalık hamur yoğurun.
  • Hamuru mantı hamuru kalınlığında açın, kalın şeritler halinde kesip, aralarını unlayarak 3 erli guruplar halinde üst üste dizin.
  • Kesebildiğiniz incelikte kesin, daha sonra kestiğiniz kısımdan bölüm bölüm alıp yan çevirin ve tekrar bir parmak uzunluğunda kesin.Yani kısa erişteler elde edin.
  • Kıymayı tuz, un ve karabiberle yoğurup, olabildiğince küçük Köfteler yapın.
  • Tencereye yağı, küçük doğranmış Soğanı alıp pembeleştirin, salçasını ve suyunu da koyup kaynamaya bırakın
  • Kaynara çıktıktan sonra, içine erişte ve köftelerini atın.Bolca nane de ilave edin.
  • Köfte ve erişteler pişince altını kapatın.
NOT: Kıymayı köfte yapmadan soğanla birliktede kavurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: