***EVDE PEYNİR NASIL YAPILIR?***

Evde peynir yapma isteğim, peynirin içindeki katkı maddelerini öğrendiğim bir kaç yıl öncesine dayanıyor.bu isteğimi fiiliyata geçirmek için kendimde cesareti bir türlü bulamamıştım.Fakat yabancı sitelerde Gördüğüm peynir yapılışları Türk Bloglarında bazı arkadaşların özelliklede lavantinin yaptığı Peynirler bana cesaret verdi.Gıda raporunda karınca yumurtası ve toprağından yapılan yoğurt mayası, Oğlak şirdeninden yapılan doğal peynir mayası ile ilgili yazıları okumak da bazı insanların gıdalarla ilgili ne denli duyarlı olduğunu bana farkettirdi.Doğal peynir mayasını denemek için yaz dönemini bekliyorum.çünkü şirdeni kurutmak gerekiyormuş ki bu da kış mevsiminde olamaz.örgü peyniri ve Antep peyniri yapmakta aklımın bir kenarında duruyor…
Bana peynir yapımında pratiğe geçmem için yardımcı olan en önemli kişi ise anneciğim oldu.Yıllar önce biz daha çok küçükken yaptığı peynirleri ne tuhaf ki şimdilerde öğrendim.O kadar ayrıntılı ve anlaşılır anlattıki yapılışını görüyormuş gibi oldum.Hatta evlenmeden önce Antep’te kaldığımız iki yıllık süredede oradaki komşulardan Antep peynirinin yapılışını öğrenmiş.İlgi alanıma girmediği için olacak ki, bunlar benim hiç aklımda kalmamış.böylesine mahire bir annem olduğu için ne kadar şükretsem azdır.Rabbim ona ve tüm annelere sağlıklı uzun ömürler versin. (amin)
Nette peynir yapımını araştırıken sırf katkı maddeleri pazarlayan bir siteyle karşılaştım.Buradan bakabilirsiniz.meğer bizim marketten aldığımız peynirlerde ne katkılar varmış.nişasta ve jelatin katıldığını duymuştum ama yeni öğrendiğim kaşar peynirine deniz anası koyma meselesi hayretime hayret kattı.

Mayalarda çeşitlilik arzediyor.en çok mikrobiyel ve hayvansal mayalar kullanılıyor.Burada ayrıntılarını bulabilirsiniz.hayvansallar şüpheli olduğu için, mikrobiyel mayaları tercih ediyoruz.Çok eskilerden nohut ve keçiboynuzu kullanılarak da peynir mayalandırılıyormuş.Araştırdıkça bakın neler öğreniyoruz.ilk peynir deneyimim nasıl olmuş beraber bakalım:
PEYNİR YAPIMI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
5 litre süt (mutlaka çiğ olmalı)
1 buçuk mikrobiyel çay kaşığı peynir mayası
Salamura için rafine edilmemiş kaya tuzu
Öncelikle kolaylıkla marketlerde ve eczanelerde bulabileceğiniz peynir mayasını alıyoruz.
Üzerinde mikrobiyel yazanını tercih etmeliyiz
PEYNİRİN YAPILIŞI
5 litre taze çiğ sütü iki kat süzekten süzüp 35-37 derece olana kadar ısıtıyoruz.Sütü asla kaynatmıyoruz sadece ısıtıyoruz yoksa peynirin mayalanmasına vesile olan Bakteriler ölüyor. Bu sütün inekten sağıldığı andaki sıcaklık derecesi.yani vücut sıcaklığında olacak.Daha soğuk olursa mayalanma süresi uzuyor.1.5 çay kaşığı mayayı bir bardağın içinde 3 kaşık kadar sütle karıştırıp beklemeden süte dökün ve hızla karıştırın.mayanın sütün heryerine karıştığından emin olun.
 Peynirin üzerini yoğurt mayalar gibi sıkıca kapatın.Annem  en çok 2 saatte   mayalanması gerektiğini söyledi.fakat benimki sanırım biraz daha soğuktu ve 5,5 saat sürdü.
Peynirin üzerini açıp baktığınızda çok iyi tutmuş yoğurt kıvamında ve biraz peltemsi olması gerekir.Bu oluşuma teleme denir.Uzun bir tahta spatula ile tencerenin içinde peynire dibinden itibaren enine ve boyuna çizikler attim. Tekrar üzerini örtüp yarım saat daha bekledim.
Bir süzgecin içine sıkı bir bez torba gerin.Kalın tülde olabilir.süzgeci daha geniş bir kabin içine oturtun.Bir Kevgir yardımıyla peyniri bu torbanın içine alın.
Ağzını bağladığınız torbayı ya oklava yardımıyla derin bir kabin içine sarkıtabilir, ya da benim yaptığım gibi mutfak dolabınızın kulpuna bağlayabilirsiniz.Altına bir kap  koyun ki peynirin suyu boşa gitmesin.Peyniriniz 2 saat bu şekilde dursun.
Daha sonra suyunun iyice süzülmesini sağlamak için, torbanın ağzını kıvırarak toparlayıp süzgecin içine ters çevirin ve üzerine bir ağırlık koyun.1 saatte böyle beklesin.
Ben dilimlemekte acele ettim hala biraz suyu vardı.Bu size bir tecrübe olsun.Peyniri dilimleyip hiç bekletmeden salamura tuzu ile tuzlayın.Bunu yapmak için bir kabın içine tuzu koyup  her dilimi tuza iyice buluyoruz. Tuzladığınız peynir dilimlerini bir kavanoza yerleştirip iki gün bu şekilde bekletin.
Bu sürede peynir suyunu salacak ve tuzunu  iyice içine çekmiş olacaktır.iki gün sonra kabınızın eksik kalan yerini dolduracak kadar kaynamış soğumuş suya biraz daha salamura tuz katıp, peynirin üzerini doldurun.Tuzun yeterli olup olmadıgını anlamak için ayarladığınız suyun içine yıkanmış çiğ ve taze yumurtayı koyun.Yumurta yukarı kalkıyorsa tuzu kafidir.Normal şartlarda tam salamura olması için üç ay beklemek gerekir.Tabi sabrınız varsa:))
ETİKETLER: Evde peynir yapımı,mayalı peynir nasıl yapılır,peynir tarifi

DİĞER EV YAPIMI GIDALARA VE TARİFLERİNE  BURADAN BAKABİLİRSİNİZ…    ANTEP PEYNİRİ TARİFİ

120 Yanıt to “***EVDE PEYNİR NASIL YAPILIR?***”

 1. Ecem Says:

  Selamunaleykum. Tarifinizi uyguladim ama suzme islemine biraz daha gec baslamak durumunda kaldim. Ondan mi bilmiyorum ama sulu oldu. Simdi suzduruyorum ve sanirim olmayacak. Şimdi elimde 5 kiloluk ziyan olmuş bir peynirimsi süt var. Bununla ne yapabilirim ve ya peynire donusturme şansım kaldi mi. Keske yapabilseydim cok hevesim vardi ya 😦

 2. Hümeyra'nın annesi Says:

  Cahide hanım ben bebeğim için peynir yapmak istiyorum fakat siz sütü kaynatmayın demişsiniz.kaynatmadan mikroplar nasıl ölücek? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 3. Pelin Says:

  Merhaba ben yaptım fakat bana kendi yaptığın peynirin bakteri ayarı ve ph vs belli değil çocuğa yedirilince bağırsak florasını bozabilirsin dendi sizce verebilir miyim ?

 4. emek çilingir Says:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 5. Anonim Says:

  iyi günler. kendi peynir ve yoğurdumu kendim yapmak için bir süredir araştırıyorum. dün de denemeye karar verip başladım. ancak peynirim mayalanmadı. yani yoğurt kıvamında birşey oldu. ilk denemem olduğu için moralim bozuldu. nerede hata yapmış olabilirim. yoğurdum da tam istediğim gibi olmadı. ikisi de hala sür tadı gibiydi.

  • Anonim Says:

   genel tariflere uyduysanız aldığınız süt normal süt olmayabilir. süt hazır ya da hileli değilse, maya hileli değilse maya miktarı için de sıcaklık için de sütün toleransı geniştir.

 6. Şule Says:

  Suyunu atmayın demissiniz ya peynir suyu nede kullanılır

 7. Merve Says:

  Bu süper peynir mayası gimdes helal sertifikalı mı acaba?

 8. Leyla Says:

  Ama kaynamayan süt mikroplu olmuyo mu. Çig süt zararli degilmi..

 9. Feray Türker Says:

  Beklemeye sabrımiz yoksa ne yapıyoruz Cahideciģim,çıkan peyniraltısuyunu biraz tuz atarak kaynatıyoruz.Uzerinde biriken liru bir kevgir yardımıyla aliyoruz,kaybamakta olan suya peynir torbasini batırıp biraz bekletiyoruz.Böylece hem peynirimiz daha saģlıklı oluyor ve bir kaç ay salamura olmasini beklememiş oluyoruz.Yaptığimiz lor da kârımız oluyor.Kalan suyu hamur işlerinde yine de degerlendirebiliriz.

 10. fatıma Says:

  selamun aleykum cahide hanım çiğ sütle peynir yaptığımızda mikropdan nasıl arınıyor birde mikrobiyel maya mikrobu oldürüyormu kafam karışık beni aydınlatırmısınız acil şimdiden teşekkür ederim

 11. Asena bağlan Says:

  Iyi gúnler bi soru sormak istiyorm evde yeni peynir yapmaya basladm peynirn delikli ve yada órgû olmasi icn bilginiz varmi

 12. Mihrimah Says:

  Tuttu

 13. seyma Says:

  iyi günler bir şey sormak istiyorum peyniri salamurada 2 ay bekletiyorum tuzunun gitmesi için normal suya koyduğumda peynirin tüm sertliği gidiyor ve yumuşak bir peynir oluyor. yumuşamaması için bir tavsiyeniz var mı?

  • Mert Aslan Says:

   Şeyma hanım Peyniri çıkarttıktan sonra sert olsun diye salamura tuzuna beleyin 2 saat bekletin bu şekilde sertleşecektir sonra soğuk su dolu bir kaba koyun (çeşme suyu soğukluğunda) afiyet olsun

  • Anonim Says:

   tuzlu peyniri ayran içinde bakletirseniz hem peymir erimiyor hemde ayran tuzlanıyor.

 14. merve Says:

  Öncelikle Allah’ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun…
  Sizi epey yakından takip ediyorum ve nasıl halishane niyetler ile ve istekle bunu yaptığınızı görüyorum… Allah sizden razı olsun ve sizin gibi insanları arttırsın inşallah. Okuduğum bir kaç şeyi düzeltmek istiyorum. Gıda mühendisiyim ve artık anne usulü bazı şeylerin yanlış yapıldığı ve insan sağlığı için bir çok probleme yok açtığını herkes biliyor. Bu sebeple bir kaç düzeltme yapmak istiyorum.
  Eğer sütünüz pastörize yada UHT süt değilse yani açık satın alınan süt ise bu sütü asla çiğ olarak kullanmayın. Çünkü sağılan hayvanın ne derece sağlıklı olduğu hakkında asla bilgi sahibi olamazsınız ve bir çok mikrobiyal kaynaklı hastalık var. Eğer açık süt ile yapacaksanız önce sütü pastörize etmelisiniz, sütü pastörize ettiğinizde patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmaları %99.5 oranında yok etmiş olursunuz. Pastörizasyon 75 derecede 15 saniye gibi bi süre ile de yapılabilir fakat ev ortamında kaynatmak en iyi yoldur. Eğer sütünüzü pastörize etmezseniz hem sütten bir sürü zararlı mikroorganizma geçecektir hemde brusella hastalığı olma riski çok yüksektir.
  Ayrıca sütü kaynatmak yararlı mikroorganizmaları bir dereceye kadar yok ediyor. Fakat zararlıların zararlı etkisini de yok ediyor. Fakat sütü kaynatmak, peynir veya yoğurt veya mayaladığınız ürünün mayalanmasını engellemez. Çünkü mayalama işlemi yoğurt, ayran ve kefirde dışarıdan mikroorganizma eklemesi ile olmakta. Peynirde ise asit veya enzim ilavesi ile olmaktadır. Peynirde olan olayın çoğu kimyasal değişimlerden dolayıdır. O sebeple çok da önemli değildir.
  Birde daha fazla kıvamı iyi yoğurt, peynir vb. bir ürün elde etmek istiyorsanız. Sütün tencere kapağını açık bırakarak uzun süre ısıtırsanız (kaynatma değil) suyunu buharlaştırarak daha yoğun bir süt elde edersiniz.Ondan elde edeceğiniz herşey çok daha kıvamlı olur.

 15. sonsuzlukyolcusu Says:

  selamün aleuküm cahide abla ben dün akşam yoğurt mayaladım tutmadı.. ama süt kesilmedi de bu süt ile ne yapabilirim?

 16. sonsuzlukyolcusuümeyye Says:

  selamün aleyküm cahide abla dün akşam yoğurt mayaladım ama tutmadı.süt kesilmedi de..
  hala süt formunda olan bu sütü tarif ettiğin gibi peynir yapımında kullanabilir miyim?

 17. nazli Says:

  merhaba ben peynirimi yaptim ama peynirim eridi.acaba neden eriyor?..cevabinizi bekliyorum..

  • nazli Says:

   peynirlerim yumusama yapiyor acaba peynir suyundan yaptigim icin mi?

   • Mert Aslan Says:

    Sanmıyorum tuz una dikkat edin sonrada sudan çıkartığınızda direkten yıkmayıp salamura tuzu serpin üzerine böylece peynir sert olcaktır peyniride tuzla beraber 2,saat bekletin

 18. sesil Says:

  Bende bugun denedim tarifinizi 2 saat beklettim fakat hicbisey olmadi hala sut 😦 bekleyebildigi kadar bekleticem bakalim olacak mi 😦 iyi dileklerinizi dualarinizi yollayin lutfen…

 19. şeyma Says:

  SLM cahide abla keşke sen benim komşum olsaydın………..

 20. nazlican Says:

  selam cahide abla ben ilk defa peynir yapicam ins guzel olur allahim tarifinizi deniycem hadi allaha emanet

 21. isminaz Says:

  çiğ sütten yapılan peynir brusella hastalığına sebep olmaz mı

 22. aduskun Says:

  migrosun mu reklamını yapsaydı?

 23. monster Says:

  merhaba cahide hanım peynir neden delikli olur acaba ?

 24. esra Says:

  selamun aleykum abla.ben ilk defa senin sayfanda gorerek peynir yapmaya karar verdim ve yaptimda..ilk denemelerim cok guzel oldu ancak son yaptigim peynir uzerinde kirmizi renkler olusmaya basladi sebebi ne olabilir acaba..bu arada sirkeyle kestirerek yapiorum

 25. esma emre Says:

  SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN ALDIĞIM BİLGİ KÖYLÜDEN ĞRENDİĞİMLE BU ARA KOMŞUMUZUNDA İNEKLERİ SAYESİNDE EVDE PEYNİR YAPIYORUM 5 KİLO SÜTE 1 TATLI KAŞIĞI MAYA ( HAZIR MAYA ) KULLANARAK YAPIYORUM SÜZ GÜYE KADAR HERŞEY GÜZEL AMA SÜGÜ SONRASI PEYNİR UFALANIYOR SAALMURADA İSE TAMAMEN ÇKÖLEK GİBİ OLUP DAĞILIYOR NERDE YANLIŞ YAPIYORUM ÇÖZEMEDİM MAYADANMI ACABA SİZE DANIŞMAK İSTEDİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 26. SelmaKerem Says:

  Bitanem bu işin ustası annem:).Anneme sorayım çünkü oda süt satıyor ya bazen müşterileri süzme yoğurt,çökelek salamura yada basma peynir,taze yoğurt istiyorlar.Hoş şimdi yaş ilerledikçe eskisi kadar yapamasada kendimize kışlık peynirimizi hep annem yapar.
  Ve peynir mayasını hiç hazır kullanmaz dediğin gibi şırdan dan hazırlar onu.İçine bulgur nohut v.s koyar ..Mayayı öyle yapar.
  Bu tam sorayım ve yazayım inşAllah.

  • Cahide Says:

   İşte bunu çok merak ediyorum gülüm. Çok yapmak istedim ama cesaret edip yapamadım hiç.

   • SelmaKerem Says:

    Anneme hafta sonu giderim okul tatil olunca Bitanem evde çocuklar sıkılıyor birde gideyimde yardım edeyim anneciğime.O zaman sorar sana detaylı yazarım inşAllah.

   • SelmaKerem Says:

    Gülüm Eselamualeykum
    Anneme sordum yazdırmıştı ama ben sıkıntılardan unutmuşum.Annem anlattı inşallah senin gibi güzel anlatıp yazabilirim.

    MALZEMELER
    *1 adet Şırdan (Bizim buralarda sarkanak ta diyorlar)
    *Ağız sütü (yeni doğum yapmış keçi,koyun veya ineğin yavrusunu emzirmeden sağılan ilk sütü)Takriben 2 su bardağı falan yetiyor sanırım.Şırdanın büyüklüğü ile alakalı.
    Öncelikle şırdan güzelce yıkanıp dışı 1 yemek kaşığı şeker ve tuz ile iyice ovularak içi yemeğe atılır gibi tuzlanmış ağız süt ile doldurulup şırdanın ağzı bağlanır.Kuruyana kadar serin ve kuru bir yerde bekletilir.
    Bayağı kurumuş olması lazımmış ağız süt şırdanın dibinde sadece peynir gibi toplanırmış..Oda bir yumurta büyüklüğü kadar oluyormuş.Bunu kesip temiz bir tülbente sarıyoruz.

    ŞİMDİ ASIL PEYNİR MAYASI YAPIMINA GEÇİYORUZ.

    *2-3 Adet kuru incir
    *2 Adet keçi boynuzu (harnup veya cırnıp da deniyor buralarda)
    *3-4 Adet kuru fasulye ve nohut.
    *2 Kg kadar yoğurt suyu.(Süzme yoğurdun suyu )

    YAPILIŞI
    *2 kg kadar süzme yoğurdun suyuna (yeşil olan su) yemek tuzu ayarlar gibi tuz atıyoruz.
    *Bu suyun içine nohutu fasulyeleri ve kuru inciri 2-3 parçaya kesip atıyoruz.
    *Keçi boynuzlarınıda 2 veya 3 e bölüp bunlarıda yoğurt suyuna ilave ediyoruz.
    *Temiz biz beze sardığımız şırdanımızıda bu suyun içine katıp 1 hafta kadar dinendiriyoruz.Hava sıcak ise buzdolabında, bulunduğunuz şehre göre bozulmayacaksa dışarıdada bekletebilirsiniz.
    1 hafta sonunda organik mayamız hazır.Bu hazırladığımız mayamızın yaklaşık 3 su bardağı kadarı 40-50 kg sütü peynir için mayalayabiliyormuş Bitanem.
    Yani 5 kg sütü 2-2,5 yemek kaşığı peynir için mayalayabilir.
    İnşallah faydalı olurum.Seni utandırmam canım.Annemin çok selamı var Allah razı olsun,Keşke buralarda olsada O’na köy sütü yoğurdu kaymağı tarhanası pekmezi salçası tereyağı çökeleği yumurtası domatesi patlıcanı verebilseydim diyor..Allaha emanetsin nur yüzlüm benim.

    • Cahide Says:

     Canım Selmacığım, annecinin ellerinden öperim. Allah onu da seni de hiç bir zaman darda bırakmasın kardeşim. Biraz zorlanacağım bir tarif açıkçası. yani şırdan bulmam lazım önce. Ama bulunca mutlaka denemek istiyorum. Allah’a emanet olun canım benim…

     • SelmaKerem Says:

      Amin Bitanem Allah razı olsun.Şırdan ve ağız sütünü buldunmu kolay canım. 🙂 İnşallah denersin canım faydalı olmak ne güzel kendimi mutlu hissettim.Sende Allah’a emanetsin hepimiz gibi gülüşüm.

    • kaan c Says:

     bu maya tarifi çok güzel .. size teşekkür ediyorum

 27. Erol Says:

  Bugün bende başka bir siteden sirke ile peynir yapma tarifini uyguladım. Seyyar satılan 5 lt Süt ile denememi yaptım. 4 lt süt kaynamaya başladıktan hemen sonra 1/2 çay bardağı elma sirkesi koydum. 1-2 dk daha kaynattım. Hemen kesilme oldu. Ancak sütün tamamı kesilmedi. Biraz bekledim. Kesilmenin durduğuna hükmedince -Başka bir sitede köy peyniri satan yaşlı teyzelerin sütü tekrar ısıttıklarını hatırlayınca- tekrardan ısıtmaya devam ettim. 10 dk sonra sarı-yeşil arası peynir suyu ortaya çıktı. Tülbentten süzdüm. Üzerine ağırlık koyarak 2 saat bekledim. Tuzlu suya koyacağım. Salamura süresini beklemeden yemeyi düşünüyorum. Kaynattığım için. Memnun kalırsam kaynatmadan ve salamura olarak da yapmayı deneyeceğim. Tecrübelerimi paylaşırım inşaallah.

  • Anonim Says:

   bnd nacizan kndi tarifimi yazıyım yalnız tuşun biri yazmıyo yazılar ksik çıkıto özür dilrim şimdidn 6 kilo sütü kaynatıyorum 1 limon 3 kaşık sirk atıyorum 3 kaşık yoğurt atıyorum anında ksiliyo tülbntt sıkıp bkltiyorum şim tuzsuz istiyo tansiyonu var arzuya gör bn drotu doğtıyorum çork otu atıyorum sütün için suyu süzülünc ağırlık koyuyorum 2 saat bırakıyorum kaşar pyniri gibi oluyo şim başka pynir aldırmıyo çok svdi adını bil koydu sado pynir diy

 28. nurani59 Says:

  Merhaba cahide hanım bende peynirimi ebru hanım gibi yapıyorum.Çiğ sütü 75 dereceye kadar ısıtıp,28-30 derecede mikrobiyel maya ile mayalıyorum.Bir siteden peynir yapım seti aldım.Onların tarifine göre yapıyorum.Edindiğim bilgilere
  göre Brucella bakterisi 72 derecede 15 saniye içinde ölüyormuş.O yüzden uzun süre salamurada bekletmeye gerek kalmıyor.

 29. büşra Says:

  merhaba cahide hanım ben bu tarife göre yapmaya çalışıyorm şuanda mayalayıp sardım fakat 3 kilo sütle yaptım ve mayası zannedersem fazla oldu herhangi bi sorun olurmu maya fazla olunca _?

 30. bahar Says:

  merhaba, ben bu gün peynir yapmayı denedim. 5 saat oldu bekliyorum bir türlü mayalanmadı. pastörize süt kullandım acaba ondan mı? ablacım çok acil yardımın gerekiyor bu sütü ne yapabilirim? sevgilerle…

 31. Nilüfer ozturk Says:

  Cahide Hanim tarifinize göre peynir mayası ile peynir yaptım yine başka bir tarifinizde kaynatma işlemi yapmışsınız bende kaynaticam ama bu durumda yinede 3 ay salamura suyunda beklemedi gerekirmi yoksa hemen tuketilebilirmi birde buzdolabindami beklemedi gerekir salamuranin cevaplarsanız cok sevinirim. Saglicakla kalın…

  • Cahide Says:

   Kaynatınca bekletmeden tüketebilirsiniz. Peynirlerin dolapta veya soğuk bir ortamda beklemesi gerekiyor

   • Nilüfer ozturk Says:

    Cevapladiginiz icin cok teşekkür ederim. Cahide Hanim bizim evde o kadar cok isminiz geçiyordu cocuklar da öğrendi tariflerinizi yaptikca anne bu damı Cahide hanımın tarifi diyorlar artık gözüm kapalı her tarifinizi güvenerek yapıyorum Allah razı olsun sizden kucak dolusu sevgiler selamlar ….

 32. rana Says:

  bende evde ara ara sütlerim ekşidiğinde içine limon sıkarak yapıyordum . ama kalıp olmuyor çökelek şeklinde dağılıyor. kalıp peyniride denemek istiyorum…

 33. RÜVEYDA -ANKARA Says:

  Cahide Hanımcığım size Ankara’dan yazıyorum. Tüm İslam aleminin Ramazanını tebrik ederim. İnşallah Dünya üzerinde zulüm gören tüm müslüman kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olur. Ben peynir yapmaya sizin tyariflerinizle başladım diyebilirim. İlk zamanlar peynir mayası ile yaptığım peynirlerimi dayanamayıp hemen tüketiyorduk. Çok da lezzetli oluyordu. Fakat arkadaşlarım brusella olursunuz diyerek beni korkuttuktan sonra artık hemen yememe kararı aldık. Şimdi maya ile yaptığım peynirlerim 2 aydır salamura yapıldı buzdolabında bekliyorlar. Sanıyorum 1 ayımız kaldı değil mi? Bir de dondurucuya koyduğum peynirlerim çıkarınca çökelek gibi dağılıyorlar…Allaha Emanet İnş.

 34. nuray Says:

  sütü kaynatmadan yapınca zararlı diyorlar dogrumu acaba

  • Cahide Says:

   Hemen yenilirse zararlıdır evet. Bu yüzden 3 ay boyunca salamurada bekletmek lazım.

   • aycan Says:

    s.a ben bu siteyi cok sevdim ozellikle Allahin adiyla baslamaniz cok guzel tarifler guzel yalniz sizden ricam bi mozarella peynir tarifi verebilir misiniz? yada pizza da veya kunefede kullanabilecek baska bir peynir, kolay gelsin

 35. Füsun Says:

  A.S Sitenizi yeni keşfettim birbirinden güzel tarifleriniz var en kısa zamanda deneyip sizinle paylaşmak isterim..kolay gelsin..

 36. Esra Says:

  Merhaba cahide abla bende evde peynir yaptim birkac sefer bir arkadasimin tavsiyesiyle basladim oda yogurt suyunu biriktirip eksitiyor onunla yapiyor,Sutu ocaga koyduktan sonra uzerinde kabartciklar olusmaya basladigi zaman eksiyen yogurt suyundan ilave ediyor aninda sari suyu cikiyor uzerine toplaniyor onuda suzgecle suzme torbasina alip sert bir zemine koyup uzerinede agirlik koyuyor 5-6 saat sonra suzulmus oluyor sonra tuzlu suya koyuyor.O cikan sari sulari tekrar eksitip maya olarak kullaniyor.Sitenizi cok seviyorum sizinle paylasmak istedim .Afiyet olsun

 37. zeynep Says:

  ben sitenizi yeni takip etmeye başladım sizden Allah razı olsun

 38. eylem Says:

  ellerinize saglik oldukca guzel gorunuyo bende sizin gibi hep denemek istiyordum ama cesaret edemiyorum siz cig sut diye yazmissiniz ama kaynatilmadan nasil olacak anlayamadim yani yada sonradan peynirimi kaynatmak lazim acaba cunku peynirdende gecen bir cok hastalik var bilmiyorum ne dusunursunuz bu konuda tsk ederim

 39. Black Eagle Says:

  selamun aleykum cahide hanım, ben dün peynir yapmaya kalktım ama telemem çökelek gibi oldu ben anladım zaten artık bundan peynir olmaz dedim ki olmadı da tülbentle suyunu bi gece süzdürdüm normalde tülbentin icinde sıkılasmıs peynir gibi gozukuyodu ama acınca soyle bi koparayım dedim yine dagılmaya basladı anlasılan bi yerde yanlıs yaptım, ne yaptıgımı anlatayım çiğ sütü aldım üstü kabarana kadar pişirdim, sonra tereyağı yapmak için üstündeki kaymağı aldım, sonra yoğurt mayalama sıcaklıgından biraz daha az sıcaklıga gelince mayasını attım peynir mayası artı birer kaşık yoğurt ( neden yoğurt derseniz, internette izledim biri kaşar yaparken içine yoğurt koyuyodu ki ben önceden yaptığımda aynı şekilde çok güzel olmuştu ama bu sefer yoğurt ekşi ve suluydu biraz ve birer kaşık dediğim 2.5 lt den iki tencere yapmıştım aynı anda ve yarımşar yemek kaşığı peynir mayası koydum) neyse sonra üstünü kapatmadan 45 dk kadar beklettim sonra parçalayıp süzeyim dedim işte o anda anladığı karşımdaki teleme çökelek gibiydi ama dediğim gibi tencerenin üstünü de kapatmadım ve 45 dk bekledim mayalanmasını daha onceden tencerenin üstünü kapardım! daha önce aynı işlemleri (tencerenin üstünü kapatmak ve sütü kabarana kadar pişirmek, ve yoğurt mayalama sıcaklığından biraz daha az sıcaklığa kadar beklemek hariç) yapmıştım ve olmuştu ama simdi ben NERDE YANLIS YAPTIM?

  • Cahide Says:

   Sorunun cevabı içinde saklı zaten. Çiğ sütü sadece ılıtacak ama kaynatmıyacaktın. Bir dahaki sefere daha iyi olacak eminim

   • Black Eagle Says:

    ama kaynadi dedigim sadece kabardi, o da mı olmıcak? ayrıca ekşi yoğurdun da bi katkısı olabilir mi? veya fazla yoğurt koymanın? 2.5 kilo süte 2 yemek kaşığı yoğurt fazla mı gelir mesela?

    • Cahide Says:

     Bence bu yoğurtla alakalı bir durum. Fazla yoğurt koymanın bir zararı olmaz.

     • aycan Says:

      az once bi arkadas sutu kaynatmazsan brucella riski var, koylerde bunu kaynatarak yaparlar dedi bu dogru mudur

      • ebru Says:

       Aycan ben 2-3 yıldır peynirimi evde yaparım öyle fazla değil 5 kg sütten buda 4-5 dilim ediyor .eşim sağlık memuru peynir yapmak biraz tecrübe işi ilk başlarda göz kararı yapıyorduk o peynirlerde güzel oluyordu fakat artık derece kullanarak yapıyorum hem burusella riskini ortadan kaldırıyorum hemde daha güzel peltesi oluyor peynirimin.köylerde peyniri hayvandan sağar sağmaz daha süt vucut ölçüsündeyken mayalarlar ama bu peyniri hemen yiyemezsin salamura olması yani bir kaç ay beklemesi gerekir.evde yaptığın peyniri eğer derecen yoksa sütün başında bekleyip çok küçük kabarcıklar olana kadar ısıtman lazım derecen varsada 75-80 deeceye getirip sonra altına buzlu su koyduğun bir kabın içinde 35 dereceye kadar karıştırarak soğutman lazım .ben bu yöntemle yaptığım peyniri daha baskıdan aldıktan sonra yiyorum çocuklarımada yediriyorum ALLAH’ın izniylede hiçbir şey olmuyor.umarım faydalı olur

       • Black Eagle Says:

        Peki ebru hanım bu bahsettiğiniz derece mutfak için özel bi derece mi yoksa herhangi bi derece mi kullanıyosunuz, nerden bulabiliriz? bi de dereceyi sütün içinde mi bekletiyoruz ölçmek için ara ara mı kontrol ediyoruz ben almak istiyorum da böyle bişey anlattığınıza göre tam değerlerini bulabiliriz bu şekilde hata yapma oranı da düşer

        • ebru Says:

         Black Eagle dijital termometreden bahsediyorum .Biz internetten almıştık sanırım 17tl gibi bir fiyatı vardı.-50 dereceyle +300derece ye kadar ölçme özeliği var. farklı modelleri var kimi tencereye monte ediliyor sıcaklığını bu şekilde kontrol ediliyor bizim uzun bir çubuk şeklinde ve ara ara süte batırarak ısısını kontrol ediyoruz.Ben çok faydalanıyorum umarım sizede faydalı olur .Googe dijital termometre diye aratın karşınıza çıkar.

        • Black Eagle Says:

         teşekkürler bi bakayım

 40. alprnannesi Says:

  cahide abla daha önce çökelek tarifini denedim harika oldu artık hiç satın almıyorum kendim yapıyorum tertemiz yiyoruz taze taze mayalı peyniri bugün denedim 3 kg sütle denedim yarın çaykasığı maya koydun 2 saat sonra pelte gibi olmuştu süzdürmeye aldım aynen dolap kulpuna asarak ancak 2,5 saat oldu hala suyu akıyor ve senin süzdüdrdüğün gibi kalıp gibi durmuyor ne kadar daha beklemem lazım acaba bi yerde yanlışlık mı yaptım

  • Cahide Says:

   Canım sıcaklığa bağlı olarak mayalanma süresi uzayabilir. Sanırım sen henüz mayalanmaya başlamışken süzdürmeye almışsın. 1 saat kadar daha bekleseydin ne iyi olurdu.

   • alperinannesi Says:

    bencede ablacım erken almışım biraz öyle kalıp gibi donmadı bir gece bekledim kıvamı tulum peyniri gibi ama tadı iyi onu tuzsuz olarak o şekilde tüketebilirim ama denemeye devam dünde haberlerde çıktı kansorojen bir madde kol geziyormuş peynirlerde evimde tertemiz peynirimi de yapıcam inşlh

 41. Türkan barulay Says:

  Cahide ablacığım antep peynirini saat 21:30 mayaladım gece 4:30 kadar bekledim mayalanmadı. Maya tutmayınca bende kaynattıp süzüğe döktüm. NEDEN TUTMADI???????

 42. mahmut şenkul Says:

  Es Selam Efendim ;
  Muhterem hanımefendi, veteriner fakültesi tahsilimizden bildiklerimizle çok kesin olmamakla birlikte, şirdeni kurutma mecburiyetiniz olmamalı. Kurutma, şirdeni saklamak için olmalı ki bu sürekli maya elde edebilmek için olsa gerek. yoksa tabiatıyla bozulur ve yenisi gerekir. Peynir mayası şirdende bulunan mikroorganizmalardan oluşur (ki genel ismi zaten mayadır ve fakat mayalar bakteri ve virüslerden ayrı mantarlar ailesinden mikroplardır). bu yüzden taze şirden ile de mayalama yapabilmeli diyorum. Ha eğer şirdende bulunan başka mikroorganizmalar maya imal ederken uygulanan işlemler esnasında karışıı bozuyor da, kurutarak bu mikroorganizmaları bertaraf ediyorlarsa bu başka tabii. Bu da kurutmanın işimizi görecek (peynir yapacak) mayayı etkilemediği anlamına gelir. Hâsılı yaş şirden de belki kullanılabilir. Bir ara deneyeceğiz inşallah biz de ama kısmet olmadı henüz. Selâmetle…

 43. Ayse Bilgic Says:

  Merhaba bende yurt disinda yasiyorum ve suudili cok sevdigim bir arkadasimdan ogrendigim peynirimi kendim yapiyorum:kaynayan sute yogurtla cirpilmis sirke katip kestiriyorum tulbentte uzerine agirlik koyup delikli manti kalibinin uzerinde suzduruyorum (cok guzel sekil veriyor) ikinci gun kalip kalip kesiyorum biriktirdigim kendi suyundan tuzlu su hazirlayip saklama kabina dolduruyorum aromasini versin diye suyuna minik sus biberi ve asotu koyuyorum cok begeniliyor,ama ben biraz daha eksi olsun istiyorum bunu nasil basarabilirim bilmiyorum burada sour cream diye eksi yourdumsu bir yiycek var ondan katarak deniycem insaALLAH ama bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim…..(yurt disindaki arkadaslar icin:”Sea salt” kullanicaksiniz tursu,peynir,konserve icin..

 44. ye-mek Says:

  Son derece leziz, bembeyaz, lor gibi bir peynir oluyor. Tülbent peyniri de denir bizim oralarda. Açıkcası hiç tuzda bekletmeden, diyetlik peynir olarak da tuzsuz bir şekilde tüketilebilir. Tercih meselesi tabi. Biz de sıkça evde yaparız.

  Ellerinize sağlık…

 45. Türkan barulay Says:

  S.a: canide hanım: yorumuma maşallah diyerek başlamak istiyorum.
  Tarifleriniz şahane ( ellerinize ve emeğinize salık ) bir sorum olacak,
  Çeşit çeşit peynirler var bunların,tariflerini biliyorsanız yazarmısınız.

 46. Medine Says:

  s.a. Cahide abla bu gun kasar aldim. aldiktan sonra burani okudum . kasarlarin da helali varmis.bilmiyordum. onlarin nasil mayalandigini biliyormusunuz? sonradan hatirladim ben kucukken peynir mayasi diye bir sey gormustum. 1lt lik kavanoz icerisinde bir butun cig yumurta, bir sogan bir de qursaq diyorlar burda turkcesini bilmiyorum. koyunun bagirsagina yakin bir yerde oluyor. acaba helal olmayan bir hayvanin qursaqindan yapip mayalarlarmi bu peyniri ve ya diger beyaz peynirleri?

  • Cahide Says:

   Benimde endişelerim var ama elimden birşey gelmiyor:(( Her zaman peyniri kendim yapamıyorum. Mikrobiyel mayalar bitkisel diye biliyorum.
   İnşaallah dediğin gibi değildir canım…

   • mina Says:

    selamun aleyküm Cahideciğim.taşıdığın hassasiyetlere sahip olmaya çalışan biriyim.bu nedenle peynir mayasını araştırınca helal gıda sertifikalı Rumeli Maya markası ile karşılaştım.yarıom kilo sipariş verdim bekliyorum.bi araştır sende istersen.bu arada sitenin sıkı takipçisiyim

 47. Emel Says:

  Yurt disinda yasiyorum, peynir mayasi bulamayacagim icin, sirke kullanarak peyniri evde yapiyorum. 1 galon ( 3.78 litre ) hazir sutu ustu kopuklenmeye baslayana kadar isitiyorum, daha sonra yarim su bardagindan az sirkeyi yavas yavas sute dokuyorum, bir yandan da karistiyorum. 30 saniyede lor peynir gibi oluyor. Soguyunca tulbent gibi bir bezde suzuyorum. Tuzluyorum sonra da. Saklama kabina basiyordum ilk zamanlar, simdi ise ceviz buyuklugunde peynir toplari yapiyorum, sirin gorunuyorlar 🙂 Ertesi gun yemeye basliyoruz. Boreklerde de kullaniyorum.

 48. buket Says:

  merhaba cahide hanım .benim annemde yıllardır sütü kaynatarak peynir yapar.ve o şişedeki mayalardan kullanırr.çok önceler dikenli bir bitkinin tüylerini yolarak ve onu suda bekletip onun suyuyla yaparlardı ama şimdi mayalarla yapıyor. ve taze taze yemesi de çok güzel oluyor.şunu söyleyeyim kaynamış sütten de oluyor.teşekkürler paylaşımlarınız için.

 49. Esma Says:

  ALLAH sizden razı olun cahide hanım bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum ama ilk defa yorum yazıyorum tarifleriniz sohbetleriniz ne kadar güzel sizin yazılarınızı okuduktan sonra bilmeden yedigimiz çoğu şeyi evimde uzaklaştırdım artık penirlerimide kendim yapacağım inşallah ellerinize yüreğinize sağlık

 50. burcu Says:

  bu arada ben endonezya da yaşıyorum,burda bizim çeşit çeşit birbirinden leziz peynirlerimizden yok..kendim yapmayı düşündüm ve tariflere baktım..ama burda peynir mayası da yok..arkadaşlar beyaz peynirlerini vakumlu poşetlere koydurup getiriyolar hep,ben de seneye peynir mayamla gelip bu tarifi deneyeceğim inş:))

 51. burcu Says:

  ellerine ve yüreğine sağlık cahide abla..çok beğeniyorum bu siteyi..

 52. nuray Says:

  Selamunaleyküm Cahide hn sitenize bisküvili pasta tarifini ararken denk geldim ve kaldım.Tariflere ayet ve hadislerle başlamanıza bayıldım böylece çok güzel şeyler öğrenebiliyoruz.biraz karıştırdıktan sonra çok güzel tarifle aldım ve denedim gayet başarılı (çok becerikli bir anne değilim)Şuruplarınız için yazı bekliyorum ablam Norveç’te yaşıyor ve gelirken sürekli saft diye bir içecek getiriyor şimdi sizin verdiğiniz tarifle yapıp karşısına çıkarıcam artık getirmene gerek yok dicem.(:)Sadece tarifleriniz değil yorumlarınızıda beğeniyorum.Elhamdülillah müslümanım ama gereğince yerine getiremiyorum yazılarınızı okudukça kendime daha bi çeki düzen veriyorum.Allah sizden ve sizin gibilerden razı olsun.Saygılarımla Allah yolunuzu her daim açık etsin

 53. eksik işlem Says:

  Selamlar benim de bir kaç sefer peynir denemem olmuştu. Her seferinde sizin teleme dediğiniz çok iyi yoğurt kıvamında sonuç elde edince hayal kırıklığına uğramış ve bırakmıştım. Şimdi anlıyorum ki süzme işlem ile devam etmem gerekiyormuş. tekrar deneyeyim bakalım…

 54. umame Says:

  selamunaleykum cahide abla resmini koyduğunuz maya şişesini incelerken dikkatimi çekti,içindekiler kısmında sodyum benzoat yazıyor. uzun zaman önce gimdesin çıkardığı katkı maddeleri kitabında okumuştum sodyum benzoat isimli madde de şüpheliler listesinde.paylaşmak istedim.bütün tarifleriniz için teşekkürler.

  • hatice Says:

   evet size katılıyorum hazır mayalrın hepsinde muhakkak katkı maddesi oluyor.
   Bende henüz nişanlı bir gelin adayıyım Allah izin verirse yeni yuvamızda daha dikkatli olmak istiyorum,helal olmayan katkı maddeleri ve şüpheli gıdaları evimize sokmak istemiyoruz,bu yüzden araştırmalara başladım derken Rabbim bu siteyi çıkardı karşıma,bugünde portakallı pastanızı yaptım yarın misafirlerimize ikram edicez =) Allah razı olsun paylaşımlarınız için.
   geçenlerde bir peynir tarifi aldım ama henüz yapmak nasib olmadı,hazır maya kullanılmıyor,belki denemek istersiniz tarifini vereyim inşaallah:

   1litre süt
   2 yemek kaşığı limon suyu
   1 tatlı kaşığı sirke

   süt kaynadıktan sonra limon suyu ve sirkeyi ekliyoruz,10dk daha kaynatıp süzüyoruz.istenirse ceviz,maydanoz,dereotuda koyabiliriz. denedikten sonrada yorum yaparım inşaallah.

 55. yasemin aysel Says:

  Şu an peynirim havada asılı süzülme aşamasında:) ama ben işe başlarken sütü önce 65 dereceye kadar ısıtıp sonra 38 dereceye kadar soğuttum ve ondan sonra mayaladım. Çünkü brucella ve verem gibi hastalıklar sözkonusu olabilir eğer 3 ay tuzda pişmesini bekleyemezsem.. Şu an bir problem gözükmüyor, umarım güzel olur:) Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 56. mayisgulu Says:

  merhaba ben bu peyniri cok merak ediyordum ama bir turlu yapamiyorum cunku mayam yok… mayasiz peynir nasil yapilir acaba? bu beyaz peynir yaniii?

  • Cahide Says:

   Mayasız peynir için, sütü ocağa koy kaynamaya başlayınca içine 4-5 yemek kaşığı kadar sirke koy. hemen kesilecektir zaten. 15-20 dakika beklet. Sonra sık bir süzeğe koy, ağzını bağla. üzerine bir ağırlık koy. 4-5 saat sonra peynirin hazır.

 57. EMİNE Says:

  abla ben evımın önune kadar arabayla gelen sütçüden alıyorum sutlerımı haftada 5 kg alıyoruz yogurt mayalıyoruz fakat bu sutlerı artık gunluk pastörize ederek getırıyorlar bıze guzelce şişelenmiş bır vazıyyette ,bundan olmazmı peynır yanı çiğ olmalı dıye yazmıssın ama sormak ıstedm..bıde yogurdu bakkal yogurduyla mayalayınca o yogurt organık olmuyor dımı ,uff ne zor ya mayamız ev mayası olmalı ama ekşiyor nasıl yapıcaz kı bunu

  • Cahide Says:

   Canım nasıl pastörize ediliyor bilemiyorum. Normalde kutu sütlerden olmuyor. Aynı şekilde ısıl işlemden geçmiş ve peynir için gerekli bakteriler ölmüşse peynir olmaz. Ancak sütü riske atıp denemen lazım. Yoksa bilemeyiz canım

  • ferda Says:

   emine ben yoğurt mayamı küçük fırın sütlaçta kullandığımız toprak tasta ayrı olarak mayalıyorum. bende sizin gibi haftada bir gelen tarım ve köy işlerinin yarı şoklanmış sütünü alıyorum, mayaladığım tası ağzını hiç açmadan buz dolabında bir hafta sonra maya için kullanacağım zaman açıyorum yeni mayalamışım gibi tap taze oluyor..

 58. güler kahraman Says:

  rumeli maya firması şirdenden ürettiği doğal mayayı fiyatı mukabilinde adresinize gönderiyormuş. ben alıp denemedim fakat denemeyi düşünüyorum. mikrobiyel mayalar neysede artık gen teknolojisi ile üretilmiş mayalar kullanılıyor peynirlerde. gıdaların durumu çok vahim. temiz ve helal gıda bulmak çok zor.

 59. Anonim Says:

  peynir tariflerinizi deneyeceğim.çok teşekkürler..

 60. 61eminem Says:

  selam Cahide Hanim,
  Salamura tuz dediginiz, tursu yapimindaki kalin tuzmu?Evlerde kullandigimiz ince yemeklik tuz konualabilirmi?Ben yurtdisidnayim ve kalin tuz gormedim hic, marketlerde bulamadik, arkadaslarim ise hep ince yemeklik tuzlarla tursularini yaptiklarini soyluyorlar. Helal urun bulmak zor, birtek markaninkini aliyoruz, birde astronomik fiyatlarla satiliyor hersey.Peyniri ince yemeklik tuzla yapsam olurmu?

  • Cahide Says:

   Sevgili Eminem, oradaki tuzlar Türkiyedekiyle aynımı bilmiyorum. Burada temel mantık tuzun kimyasal işlem görmemesidir.İyotlu, rafine edilmiş tuz, turşuda ve peynirde erime yapıyor.Ama belkide radaki tuzun yapısı farklıdır bilmiyorum. Ben iri salamuralık tuzdan kullanıyorum.

   • 61eminem Says:

    Allah razi olsun, hemende cevaplamissiniz sorumu.tesekku ederim.ilk firsatta bu peyniri yapmak istiyorum.

 61. sümeyra Says:

  selamünaleyküm abacım öncelikle ellerine sağlık bnde bu tarifi yapmak denemek istiyorum
  ama inanın hiç denemedim daha önce
  oldukça tecrubesizim yani::)
  ve okadar sütü boşa harcarsam çok üzülürüm
  bn bunu 1 kilo sütten denesem olurmu
  eğer olursa mayanın ölçüsü ne kadar olmalı
  şiödiden teşekkürederim

 62. F.Afife Gürsoy Says:

  Sevgili Cahide Hanim ,Babam Urfali ve kücüklügünden cok seyler anlatirdi bize.Mesela Eskiden sütü kesecek bir madde olmayinca ,incir sütü damlatirlarmis süte.Hemen kesilirmis ve bu sekilde peynir yapilirmis.Cok ilginc ALLAH her yöreye degisik careler vermis.Paylasmak güzel sey.

 63. F.Afife Gürsoy Says:

  Sevgili Cahide Hanim,bende peynir yapmayi cok seven insanim.3 sene Hollanda’da yasadim ve birkac defa bir Urfali bir teyzeyle sahane peynirler yaptik.Salamura Peyniri söyle hazirladi teyze.Sizin tarif ettiginiz gibi mayalayip,sonra bicakla cizildi sonra torbada süzülmesi icin asti.Ertesi gün torbayi lavabonun kenarina koydu üzerine yuvarlak firin tepsisini koyup, tepsinin icine agir bir tas koydu.O sekildede bir gün durdu.Sonra cikarip parcalara böldü. Püf noktasi ise süzülürken peynirin torbadan akan suyu ,altina bir genis legen koyarak,biriktiriliyor.Sonra birikmis peynir suyuna bol tuz koyarak,parcalara böldügü peynirleri ,tuzlu suyun icine atti ve tursu bidonlarinda agzi kapali olarak muhafaza etmistim.Ben bir sene kullandim.Hic erime olmadi.

  • Cahide Says:

   Fatma hanım cidden buda çok güzel bir yöntemmiş.Aaah ah!öyle teyzeler bana da rastgelse de bende tecrübelerinden yararlansam:(

   • ebru Says:

    Hem maili kontrol edeyim diye hemde son yaptığım peynirle ilgili sorunumu ileteyim diye yorum yazmak istedim.canım en son yaptığım peyniri tuzlayıp dolapta 2 gün beklettim sonrada geçen yılki peynir suyuna koydum.bu gün bakıyorum da peynirler yumuşamış fazla değildi iki dilimdi sadece ama neden yumuşamış olabilir sence?

    • Cahide Says:

     Peynirin yumuşaması suyla veya tuzun azlığıyla alakalı olabiliyor. Başta iyi tuzlanması lazım.Yumuşamaya başladı mı sonra ne kadar tuz atsan sertleşmiyor sanki.

     • ebru Says:

      sanırım günlük yemek için az tuzlamıştım o yüzden yumuşamış olmalı.

      bacım şimdide sadece benim mailler geliyor diğer yorum yazanların gelmiyor .vardır bununda bir çözümü ama bulana kadarr:))

 64. Aysenur- kekevi.com Says:

  Merhaba Cahide ve Jibek,
  Sitenizi yeni gordum. Gayet dolu, yararli bilgi ve tarifleriniz var. Sizi tebrik ederim..

 65. Semih Says:

  Sevgili kardeşim,
  Bilgilendirme için teşekkürler. Allah razı olsun, internette o kadar peynir ile ilgili döküman aradım sizin kadar net açıklayan bir site göremedim. Teşekkür ediyorum, kurban bayramınızı da kutluyorum, eşinize de lütfen selamlarımı iletiniz,
  Abin Semih

 66. nuray Says:

  cahide hanım bilgileriniziçin teşşekür ederim

 67. www.nanekokusu.blogspot.com Says:

  ev yapımı peyniri hiç denemedim çökelek yaptım bununda tarifini aldım mutlaka deniyecem kaynamış süten yapılırsa daha iiy olmazmı çiğ sütten yapılınca malta humması denen bir hastalık olunuyor ne dersiniz olmaz mı lütfen bana dönerseniz sevinirim urfadan selamlar..

  • cahide Says:

   Sevgili nane kokusu,
   peynir kaynamış sütle mayalanmıyor.Çünkü peynir oluşumunu sağlayan bakteriler süt kaynayınca yok oluyor.Bu yüzden kaynamış süt veya pastorize sütten peynir olmaz daha doğrusu tutmaz.

   Zararlı bakterilerin ölmesi için ve brucella hastalığının ortaya çıkmaması için peynirin 3 aylık bir salamura süresinden geçmesi gerekiyor.salamura sırasında tuz bu bakterileri öldürüyor.
   Kolay gelsin…

 68. Rozerin'in Annesi Says:

  merhaba ben geldim..:))) bende beklerim.:))) ev yapimi peynire bayilirim..fakat kendim hic denemedim ama denemek isterim…paylasimin icin tesekkurler goruntusu super, kesin birgun denerim…sevgiler…


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: