Yassı kadayıf yöreden yöreye değişiklik göstermekle beraber,benim yaptığım şekli özellikle Malatya’da yaygın olarak yapılmaktadır.
Malatya’da  bulunduğum yıllarda kadayıfını hazır olarak alıp evde kızartıyordum. Fakat burada kadayıf ekmeğini bulamadım. Ramazan günü çocuklarda çok arzu edince,nette bir araştırma yaptım hamur tarifi varmı diye.ben sadece bir yerde rastladım fakat sevgili arkadaşlarım,siz siz olun sakın her gördüğünüz tarifi uygulamayın. tarifte bir çay bardağı süte,bir su bardağı un vardı. Tabi biraz mutfak tecrübeniz varsa böyle bir tarif olamayacağını  anlayabilirsiniz.

Bende tecrübelerime dayanarak bir tarif uyguladım.Çok güzel tutan bir hamur oldu. Yassı kadayıf nasıl yapılır,taş kadayıfı hamuru nasıl yapılır gibi soruların googlede fazla bulamayacağınız cevabını ben vermiş oldum böylece.Mutlaka deneyin derim.Tarifim şöyle;

Yassı kadayıf hamuru için
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
1.5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı kuru maya
1 tatlı kaşığı şeker,1 çay kaşığı tuz
şerbeti için
2 su bardağı su,2 su bardağı şeker,dörtte bir limon suyu
Bulamak için 1 yumurta,kızartmak için sıvıyağ,içine dövülmüş ceviz
YASSI KADAYIF YADA TAŞ KADAYIFIN YAPILIŞI
Bütün hamur malzemeleri karıştırın ve krep hamurunda birazcık katı bir bulamaç elde edin.Ilık bir yerde mayalanana kadar bekleyin.

yapışmadığından emin olduğunuz bir  tavaya,ısındıktan sonra mayalanan hamurdan birer yemek kaşığı alıp düzelterek yayınız.kadayıfların sadece bir yüzünü pişirip tavadan alınız.