**SALAMURA ,KIRMA (ÇEKİÇTE) YEŞİL ZEYTİN YAPIMI**

1.”İncire ve zeytine andolsun,
2.Sina dağına, Ve şu emin beldeye (güvenilir şehre).
3. Doğrusu, Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.
4.Sonra aşağıların aşağısına çevirdik.
5.Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar başka; onlar için kesintisi olmayan bir ecir vardır.
6.Öyleyse bundan sonra, hangi şey sana dini yalanlatabilir?
7.Allah hükmedenlerin hakimi değil midir?”(TİN suresi)
Sadece ilk ayeti yazayım desemde;surenin devamına kıyamadım onu da yazdım.İncire ve zeytine yemin eden Rabbimiz bize sahip olduğumuz nimetleri hatırlatırken,bizler “Ol mahiler ki,derya içredir deryayı bilmezler”dizisine mukabil bir hayat sürüyoruz.Sahip olduğumuz pekçok şeyin kıymetini ne yazık ki bilemiyoruz….
Çocukluğumda annemin elleriyle hazırladığı zeytinlerden başkasını yemezdik.O kadar lezzetlilerdi ki zeytin satın almaya gerek kalmazdı.Evlendikten sonrada gezdiğim yerlerde zeytin satılıyorsa,yine kendim yapmaya devam ettim.Evde yapılan zeytininde tadını hiçbirşey vermiyor zaten.Yeşil zeytin kırma ve çizik olarak evde hazırlanabiliyor.Ben daha çok kırma zeytini tercih ediyorum çünkü tatlandırılması daha kolay oluyor…

Eğer bulunduğunuz yerde yeşil zeytin satılıyorsa ve hala denemediyseniz,mutlaka deneyin derim.belki yapımı en kolay yiyeceklerden biri.Zeytin fabrikalarına bugün yeşil girip,yarın kostik kullanılarak siyah zeytin olarak çıkan,zehir yükü zeytinleri çok yedi bizim milletimiz ve hâla da yemeye devam ediyorRabbimizin verdiği güzel nimetleri doğru kullanabilmekte bir nevi şükürdür.Zeytin mevsimi geçmeden,yapımı çok kolay bu zeytini beraber yapalım;
NASIL YAPTIM?
Ben 4 kg.zeytin aldım.Bir tahtanın üstünde taş yardımıyla kırdım.Çekirdekleri kırılmayaca sadece zeytin yarılacak.Kırdığım zeytinleri 5kg.lık pet bidona doldurdum.Birazda arttı onu da küçük bir yoğurt kabına koydum.Üzerine normal çeşme suyu koydum.zeytinin suyunu sabah akşam döküp yeniden su doldurdum.Bu tatlandırma işlemi oluyor.En az bir hafta,en fazla 10 günlük süre içerisinde zeytin tatlanıyor.ara sıra zeytinin tadına bakın.Zeytinin acılığı gitmişse,tuzlu suyunu koyup işlemi bitirin.
Tuzunu ayarlamak için;
Zeytinin ağzına kadar su doldurup,daha sonra bu suyu bir kaba boşaltın.Bu işlemi tuzlu su artmasın diye yapıyoruz.Bu yolla tam ayarında su kullanmış oluyoruz.önce tek avucunuzla tuz atın,karıştırın.Yıkanmış bir yumurtayı suyun içine atın.Eğer yumurta su yüzeyine çıkıyorsa tuzu tamamdır.Eğer yüzeye çıkmıyorsa biraz daha tuz atın.Yumurta yüzeye çıkana kadar işleme devam edin.Tuz ayarını yaptıktan sonra zeytinin üzerine dökün ve ağzını kapatın.Yeşil zeytinimiz hazır Üzerine limon sıkın,biraz sızma zeytinyağı gezdirin.Seviyorsanız acı biberde atın.İlk kahvaltıda zeytininizi çıkarıp yiyebilirsiniz afiyet olsun….
NOT:Arkadaşlar bu yöntemle yapılan zeytin çok uzun zaman dayanmıyor.Zeytin tatlandıktan sonra buzdolabında saklayın,ve uzun aylar bekletmeyin.
Cahide

9 comments

  1. Ben yıllardır kırık zeytini 5 litrelik bidona koyduktan sonra iki gün tatlı suda yıkıyorum (yani hergün tatlı suyu doldurup boşaltıyorum),sonradan kalın salamura tuzu ile tuzlu suyu koyuyorum .Bu şekilde 2-3 yıl bozulmadan kalabilir.. haftalık yiyeceğim kadarını başka bir kaba koyduktan sonra hergün tatlı su ile yıkıyorum 3 gün sonra acı suyu gidince tatlanıyor ve afiyetle yemeye başlıyorum. Yani haftalık yiyeceğim kadarını tatlandırıyorum

  2. zeytinin acısı çıkınca 3 gün tuzlu su içinde bekletip bu suyu dökün sonra limon tuzu ve tuz karışımı yapın ve zeytine ekleyin
    tuzu ve ekşiyi damak tadınıza göre belirleyin böylece daha uzun süre bozulmaz.

    • Olsun canım, bende ilk duyduğumda çok şaşırmış ve yapmakta tereddüt etmiştim ama komşu teyze öyle inanarak anlattı ki bende denedim. Sonra da neden daha fazla yapmadım diye hayıflandım. Zeytini kırıp bol tuzlu suya koy. Hepsi bu kadar. O tuz onu koruyor. Akşamdan bir kavanoz çıkar, suya koy. sabah şeker gibi zeytinin hazır. Hatta ben 2-3 saat önceden suya koyuyorum ki hafif acılığı gelsin. Çünkü o acılık çok faydalıymış. Yani bende teyze gibi şiddetle tavsiye ederim:)

  3. Böyle yapınca acı olmuyor mu? Ben de bir tanıdıkta görmüştüm yapılışını. 10-15 gün sürekli suyunu değiştiriyor ondan sonra kuruyordu. Yoksa acı oluyormuş.

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 8.636 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: