Tussiplus

ERGENLİK ÇAĞI ZOR MESELE!

Eğer ergenlik çağında çocuğunuz varsa beni hemen anlamışsınızdır.Hele benim gibi ergenlik döneminde ikizleriniz varsa,işiniz daha zor demektir.Çocukların on iki on üç yaşları gelince hızlı bir değişimi farkediyorsunuz.Her şeyi ben bilirim havasına giriyorlar.Nasihat etmenin de hiç bir anlamı kalmıyor.Benim ikizlerimden biri bu dönemi daha zor geçiriyor.Daha tahammülsüz ve asabi oldu.Baktım ki öğüt vermenin yol göstermenin bir anlamı yok,ben de onların hoşuna gidecek şeyler yapmaya başladım .Mesela önce benim sevdiğim müzikleri onlarda severdi.Sonra bir baktım hip hop dinliyorlar.İçten içe biraz kızdım ama belli etmedim .Çünkü neyi yasak olarak önlerine koyarsanız bu onlara daha tatlı geliyor.Ne yapalım bende başladım hip hop dinlemeye.”Oğlum şu ceza’yı açında dinleyelim” diyorum,açıyorlar ama biraz şaşırıyorlar.Bir müddet sonra baktım ki hip hop dinlememeye başladılar.”niye”diye sorduğumda “artık hoşumuza gitmiyor” dediler.Çünkü o kültürle büyümemişlerdi.Yabancısı oldukları müziği doğal olarak terkettiler.
Bu örneklerden sadece biri.Yapılabilecek çok şey var.Diyelim onlar aksiyon filmi mi seyrediyorlar;ben de geçiyorum başına(aslında hiç tarzım değil).Çok ilginçmiş gibi davranıyorum.İnternetten spor haberlerini okuyup ,onlar okuldan gelince,mesela”Hakan şükür ne yapmış haberiniz var mı”diye sorup ilişkilerimi sıkı tutmaya çalışıyorum.Eğer çok asabilerse “bana bakın siz ergenlik çağındaysanız,bende ergenlik çağında ki çocuğun annesiyim ben daha sinirliyim”diyorum.İnanın bu onlara çok komik geliyor ve sinir falan kalmıyor.
Bunlar sadece benim deneyip size önerebileceklerim.demek istediğim kafa bir ebeveyn olun.Şu dönem nasihati bırakın onların sevdiği şeylere saygı duyun.Onlar bizim çocuklarımız.
Unutmayın ki bugün çocuklarımıza ne verirsek yarın ancak o kadarını alacağız!

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide Hanım,
  Ben müslüman ve baskıcı bir ailenin müslüman olmayan çocuğu olarak size öğüdüm şu olabilir… Eğer çocuğunuzun sizden uzaklaşıp inançlarınıza, hayatınıza ters bir insan olarak yetiştirmek istiyorsanız onları :
  1- Bol bol dövün,hakaret edin ki çocuğunuz her fırsatta insanlardan ve özellikle sizden kaçsın.
  2- Zekalarını, ilgi alanlarını, sözlerini her fırsatta küçümseyin ve bunu mümkün mertebe başka insanların yanında yapın ki izzet-i nefisleri kırılabildiğine kırılsın.
  3- Devamlı surette onu başkalarıyla kıyaslayın ki kişilik gelişimlerine mümkün olduğunca negatif etki yapın.
  4- Çocuğunuz sizinle konustuğunda veya konuşmaya çabaladığında iletişim yollarını kapayın, böylece çocuğunuz bir problemi olduğunda size gelemesin onun yerine olur olmaz insanların omzuna başını koysun.
  5- Ben senin yaşındayken…. kalıplı ancak mantıktan uzak cümleler kurun ki çocuğunuzun size olan saygısı da tıpkı sevgisi gibi bitsin.
  6- Çocuklarınız üniversite çağına geldiğinde onları bir aile büyüğünün başına atın ve her telefon görüşmesinde sitem edin, en ufak bir istekte dahi ” paramız yok,para para para” diyiverin.
  7- Çocuğunuzun ilgi alanlarını görmezden gelip ” şu mesleğe gir, para kazan, para önemli” diyip evladınızı insanlık,merhamet,alçakgönüllülük gibi kariyerden bin kat daha önemli kavramlardan uzaklaştırıp onu öss,iyi bir iş,para ekseninde yetiştirin.

  Sonuç: Benim gibi bir çocuk oluyor. Param, kariyerim, beni çok seven bir eşim, evlendiğimi bilmeyen bir ailem, ailesini aramayan ve onları hayatlarından izole eden bir ben varım. Bunları övünmek için veya yaptıklarıma kılıf bulmak için yazmıyorum. Aksine bunları insanların yapmaması için belki de bir abla sıcaklığı gördüğümden sizinle belki de paylaşmak için yazıyorum. Siz çalışmayan belki de benim yüksek tahsilli hırslı öğretmen anneme göre ” amaaaan cahil” diye nitelendireceği ancak esasında oldukça akıllı, çocuklarına saygı duyan bir annesiniz. Tebrik ediyorum ve bendeki boğaziçi, odtü takıntısını kırdığınız için de teşekkür ediyorum.

  1. yorumu görme olasılığınız ne kadar bilmiyorum ama inşallah hayatta iken ailenizle barışırsınız…inşallah Allah kalp gözünüzü açsın hidayet versin…onlarıda kendinizide affedin..başka türlü bitmez içinizdeki sızı

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: