kokoshabla deodorant

**ÇOCUKLARIN MANEVİYATINI YÜKSELTMEK**

Can gelirdi cihana,Anlaşılsaydı mana,Büyükler bahçıvana,Çocuklar güle benzer       Fitnenin yağmurlar gibi evlerimizin içine ve yaşadığımız topluma yağdığı şu ahir zamanda, unuttuğumuz, önemsemediğimiz belki de ihmal ettiğimiz önemli bir konu çocuklarımızın maneviyatı.
     Her gün inanılmaz olaylar duyuyoruz; küçük yaşta ki çocukların karıştığı akıl almaz olaylar, akla hayale gelmeyen çeşitli cinayetler, anne babaların evlatlarına, evlatların ise anne babalarına yaptığı türlü zulümler, akıl sahibi her insanın kendisine dönüp bazı sorular sormasını gerekli kılıyor;
1-Acaba çocuğumun maneviyatına ne kadar önem veriyorum?
2-Çocuğum Allah ve Resul’ünü ne kadar tanıyor?
3-Ona yaratılış, varoluş sebebini anlatıyor muyum?
Çocuklarımız bize verilmiş en güzel emanetler. Bizlerde anne ve baba olarak kutlu ve onurlu bir misyonu yüklendik. Hepimiz yavrularımızı en güzel şekilde hayata hazırlamak istiyoruz. Fakat çoğumuz bu hazırlık esnasında bazı ve belki en büyük yerleri boş bırakıyoruz. Okullarda yeteri kadar din ve manevi eğitimi alamayan evlatlarımız eğer ailede de gerekli bilgileri almıyor ve bu bilinçle yetişmiyorsa, hayatının her anında yanlışlar yapabilen bunalımlı insanlar olabiliyorlar….
Şarkıcıların ismini eksiksiz bilen çocuklara nedense onu yaratan Allah’ın isimleri öğretilmiyor. At yarışına sokulur gibi canhıraş sınavlara hazırlanan çocuklar büyük mahşer sınavına hazırlanmıyor. En güzel yemekleri yapıp midelerini doyurduğumuz yavrularımızın ne yazık ki ruhları aç kalıyor. Ve böyle büyük bir boşlukla büyüyen bu çocuklar ne kadar tahsilde yapsa eksik kalıyor….
NE YAPABİLİRİZ?
Eğer henüz çocuğumuz yoksa evvela kendimizi yetiştirelim. Eksiklerimizi fark edip onarma yoluna gidelim. Namaz kılmıyorsak acilen başlayalım. Kur-an’ın orijinalinin yanında mutlaka mealini de okuyalım. Özellikle kadınlar için Nisa ve Nur surelerini okuyup anlamaya ve yaşamaya çalışalım.
Eğer hamileysek; içimizde taşıdığımız o büyük mucizeyi unutmadan, secdelerimize devam edelim. Sesli olarak Kur’an okuyup dinleyelim. Yaptığımız her davranışın çocuğumuza yansıyacağını unutmayalım.
Çocuğumuz doğduğundan itibaren bütün bebekliği boyunca onu Allah’ın isimleriyle uyutalım.
Anlamaya başladığı 2-3 yaşından itibaren gördüğü, eline aldığı her şeyde ona Allah’ı hatırlatalım. Hatırlatmak için bahaneler arayalım.
”Bu elma ne kadar güzel ve lezzetli değil mi? Allah bu elmayı yaratmasaydı nereden bulurduk? “
“Gözlerin ne kadar güzel, Allah bize gözlerimizi vermeseydi nasıl görebilirdik?”
Her yemeğe oturduğumuzda “Allah’ım sen ne kadar büyüksün. Bize çok nimetler verdin. Sana sonsuz şükürler olsun Rabbim” diyerek çocuğun kalbindeki Allah sevgisini pekiştirebiliriz.
Bazı sünnetleri uygulayarak:”Biliyor musun bunu bize peygamberimiz öğretti. Ben onu çok seviyorum, çünkü O da bizi çok seviyor” gibi. Örnekleri çoğaltmak mümkün.
Yatağa yatırdığınız zaman felak , nas ve  ayet-el  kursî gibi koruyucu ayetleri sesli olarak okuyabiliriz.Okula giderken yine bu duaları mutlaka okumalı ve onlara da öğreterek okumalarını sağlamalıyız.Her şeye rağmen kadere engel olamayacağımızı,başımıza gelen kötü hallerinde bizler için bir imtihan olduğunu öğretmeliyiz.
Bizler kul bir peygamberin ümmetiyiz. Seyyid Kutub’un dediği gibi ;”O bugün yaşasaydı doktorlar, eğitimciler, filozoflar ona danışırdı.” Onu dünya gözüyle göremesek de, büyük bir mucize olarak hayatımıza yön veren öğretileri ve hadisi şerifleri bizlere yol gösteriyor. Kabul olunması mutlak bir duayı bizler için saklayan o büyük öndere ümmet olabilme gayreti içinde olmalıyız…
Hem insani hem İslami bir hayat yaşamak inanın zor değil. İslam zorluk değil, incelik dinidir. Çocuklarımızda bizler için güzel bir nimet ve sermayedir ve her çocuğun Allah’ı peygamberini ve dinini öğrenmeye hakkı vardır. Onların cehennem yakıtı değil, cennet bahçesinin gülleri ve yeryüzünün değerli şahsiyetleri olması için bir an evvel gayretlerimizi artıralım…
                                                                                                                                             CAHİDE SULTAN
 Cahide’nin notu: Yazımı alıp yayınlayabilirsiniz. Bizim bildiğimizi bilmeyen bütün insanların üzerimizde hakkı var. Herkes elinden geleni yapmalı ve sürekli bir hatırlatma içinde olmalı. Allah hepimize gayret, farkındalık ve şuur nasip etsin.(Âmin)Lütfen sizinde bu konuda farklı uygulamalarınız ve fikirleriniz varsa mutlaka paylaşın.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Sibel D. says:

    Selamun Aleykum Cahide hanim,
    Yukarida ki yazinizi okurken elim kazara “begenilmedi” anlamina gelen basparmagi asagi dogru donuk olan el resmine degdi. Cok ozurdilerm. Gercekten de kazara oldu. Bu ekranlarini parmagimizla kaydirip ta kullandigimiz internet baglantili cihazlar var ya, iste onlardan kullaniyorum. Parmagim nereye degerse hemen islem basliyor otomatikmen. Hakkinizi helal ediniz, tekrardan ozurdiliyorum.

    1. Ve aleykum selam kardeşim, Rica ederim hiç önemli değil. Özre gerek yok. Bu zarif davranışınız için size teşekkür ediyorum <3

  2. neslihan says:

    Çok güzel yazılar.Allah razı olsun.Ben son 1 yıldır namazlarımı inşallah düzenli kılmaya çalışıyorum Allah kabul etsin inşallah. Sizin yazılarınızıda düzenli takip ediyorum 3 aydır. Allah herkese islamiyeti yaşamayı,gafletten uyanmayı nasip etsin, gerçektende asıl huzur burada.Ben çalışan kadınım şuanda çalışıyorum. Ama iş yerlerinde huzur yok. Çok şükür namazlarımı kılıyorum işyerinde ama başımı kapatmak istiyorum, çok istiyorum eşimde istiyor. İşimden dolayı kapatamıyorum.İşyerini değiştirme şansım enazından 1 sene yok. Üniversitede öğretim görevlisiyim, başörtüsü sorun olabilir diye düşünüyorum. Sizin gibilerede imreniyorum. İnşallah Allah bizede güzellikleri nasip eyler. Amin.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: